a-ha - Foot of the Mountain (Album, 2009): oprawa graficzna przedniej okładki
Analogue [2005]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Cast in Steel [2015]
AlbumStudyjny19 czerwca 2009
  • od stycznia do maja 2009 roku
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 19.00 zł

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Foot of the Mountain to dziewiąty studyjny album norweskiej grupy pop-rockowej a-ha. Został wydany 19 czerwca 2009 roku przez wytwórnie We Love Music oraz Polydor. Materiał znajdujący się na płycie był nagrywany od stycznia do maja tego samego roku, aż w dziesięciu różnych studiach nagraniowych mieszczących się w czterech różnych krajach: w USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Niemczech. Produkcją wydawnictwa zajęła się grupa a-ha wraz ze sztabem czterech różnych producentów, z których tylko Roland Spremberg współpracował wcześniej z zespołem przy tworzeniu albumu Minor Earth | Major Sky w 2000 roku. Steve Osborne znany jest natomiast ze współpracy z formacją New Order od początku lat 90. oraz z produkcji albumu UpPetera Gabriela.

Album Foot of the Mountain zajął pierwsze miejsce na niemieckiej liście przebojów oraz #2 na norweskiej. W pierwszym tygodniu pobytu w Wielkiej Brytanii album zadebiutował na #5 pozycji, najwyższym miejscu na liście przebojów UK Albums Chart tej grupy w tym kraju od czasu, gdy Stay on These Roads ukazał się w 1988 roku. Oprócz Norwegii, album osiągnął status platynowej płyty także w Rosji, a w styczniu 2010 roku otrzymał ten certyfikat również w Niemczech.

Ogólne brzmienie albumu stanowiło powrót do stylu synth-popowego, z którego zespół zasłynął w połowie lat 80. Klawiszowiec Magne Furuholmen tak opisał tę płytę: Jest to album, który zawiera kluczowe elementy, które po raz pierwszy zdefiniowały zespół: porywający wokal, syntezatorowe akcenty, teksty o tęsknocie i melodyjną melancholię[1].

Foot of the Mountain był ostatnim długogrającym albumem a-ha przed ich rozłamem w 2010 roku i ostatnim, który wykorzystał nowe logo, zanim się połączyli ponownie i powrócili do starego. Jednakże wydali kolejny kompilacyjny album 25 ze swoim nowym singlem "Butterfly, Butterfly (The Last Hurrah)" przed reaktywacją formacji w 2015 roku.

Inspiracje przy tworzeniu nagrań

Utwór "Riding the Crest", nazwany przez Paula Waaktaara-Savoya jako "electro-blues", jest mocno zainspirowany przez kanadyjską formację Arcade Fire i ich album Neon Bible[1]. Będąc głównym autorem piosenek na płycie, Waaktaar-Savoy zainspirował się również swoim zmieniającym się otoczeniem, dzieląc swój czas pomiędzy Nowym Jorkiem i Oslo. W "Shadowside" odczuwa się dość norweską melodię, akordy i nastrój. "The Bandstand" przypomina mi moją pierwszą podróż do Nowego Jorku na początku lat 80-tych, zanim a-ha było sławne. Piosenki są jak foto-album - naprawdę mogą przenieść cię w czasie. A ten przypomina mi przybycie do Port Authority z 35 dolarami w kieszeni, z bujną czupryną, w tygrysiej koszulce i brązowym garniturze, wyglądając niczym obcy![1].

Tytułowy utwór, "Foot of the Mountain" - analizuje jeden z podstawowych konfliktów współczesnego życia, rozdźwięk między naturą a cywilizacją wielkomiejską: dla Paula w odniesieniu do hałasu Nowego Jorku oraz piękna i izolacji Norwegii: Jest to dylemat kochania życia w mieście, a jednocześnie potajemne zastanawianie się, czy nie bylibyśmy szczęśliwsi, będąc otoczeni przez otwarte przestrzenie i rozległe góry[1]. "Real Meaning" jest zainspirowany tym, że Waaktaar-Savoy dzwoniąc do domu zostaje powitanym jedynie przez swoją automatyczną sekretarkę. Ideą "Start the Simulator" było stworzenie uczuciowej piosenki lecz przy użyciu jedynie technicznego języka: Podstawową ideą było zrobienie piosenki używającej tylko technicznych terminów i zwrotów, a i tak uczynić ją bardzo emocjonalną i osobistą. Taka poezja znajduje się w starych instrukcjach do ręcznej obsługi lądownika Apollo[1].

Projekt okładki

Okładka albumu została zaprojektowana przez Martina Kvamme'a, który współpracował z a-ha przy wcześniejszych okazjach, zarówno z zespołem, jak i przy projektach solowych poszczególnych członków. Stian Andersen, Guy Berryman, Istockphoto i Helge Kvamme dostarczyli zdjęcia do książeczki. Martin Kvamme powiedział o inspiracji, która kryje się za okładką: W tym przypadku tytuł bardzo pomógł. Wiem, że jest to w pewnym sensie poetycki cytat i że niekoniecznie mówią o górze, ale chcieliśmy czegoś majestatycznego i prostego. Dlatego też uczyniliśmy go dość abstrakcyjnym. Jest to obraz góry Kyrkja w Jotunheimen w Norwegii. Wewnątrz mamy więcej zdjęć norweskiej przyrody (w stylu kolaż). Ale ogólnie rzecz biorąc, myślę, że inspiracja pochodzi raczej z ogólnego pomysłu (produkcja i pisanie piosenek/tekstów), niż z tytułu albumu[2].

Adnotacje

  1.   12345"a-ha.com - album details".
  2. "a-ha.com - Interview".

Zobacz również

a-ha - Take On Me
Take On Me
Singiel, 1985
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
a-ha - East Of The Sun West Of The Moon
East Of The Sun West Of The Moon
Album, 1990
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
a-ha - Foot of the Mountain2009
CD, Niemcy, Austria i Szwajcaria
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
We Love Music
0-06025-2708998-0, 0602527089980

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Niemcy200,000  Platynowa płyta
  Norwegia45,000  Platynowa płyta
  Rosja20,000  Platynowa płyta