a-ha - Memorial Beach (Album, 1993): oprawa graficzna przedniej okładki
East Of The Sun West Of The Moon [1990]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Minor Earth | Major Sky [2000]
AlbumStudyjny14 czerwca 1993
  • pomiędzy 1991 a 1993 rokiem
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Memorial Beach to piąty studyjny album synth-popowego norweskiego zespołu a-ha, wydany w 1993 roku przez wytwórnię Warner Bros. Records. Płyta została nagrana przede wszystkim w studiu Prince'a Paisley Park w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych, w latach 1991 - 1993. Wszystkie utwory na albumie są autorstwa Påla Waaktaara, poza "Lamb to the Slaughter", który napisał Magne Furuholmen. "Move to Memphis" jest natomiast dziełem ich dwóch. Album zajął pierwsze miejsce na liście przebojów w Norwegii, a 17 w Zjednoczonym Królestwie i w Niemczech.

Memorial Beach zawierał trzy single w Top 50 w Wielkiej Brytanii: "Move to Memphis" (wydany w 1991 roku, prawie dwa lata przed albumem), "Dark is the Night" i "Angel in the Snow". Podczas gdy album nie znalazł się na amerykańskim Billboardzie 200 i był ostatnim wydawnictwem zespołu na tym rynku, singiel "Dark Is the Night" osiągnął miejsce #11 na Billboardzie Bubbling Under Hot 100 Singles (taka jakby poczekalnia głównej listy Hot 100) i był ich ostatnim jak dotąd notującym na amerykańskiej liście przebojów.

Utwór "Angel in the Snow" został napisany przez Påla Waaktaara dla swojej narzeczonej, Lauren, jako prezent ślubny. Nagranie albumu było, według Mortena Harketa, "dość mrocznym i ciężkim okresem dla zespołu", a Magne Furuholmen uznał "Dark is the Night for All" za najlepsze nagranie na tym albumie.

JD Steele i Jevetta Steele z amerykańskiej grupy gospel The Steeles wykonują poboczne wokale w piosenkach "Move to Memphis" i "Lie down in Darkness". Francuska aktorka Béatrice Dalle pojawia się w teledysku do utworu "Move to Memphis".

Memorial Beach był ostatnim albumem z oryginalnym logo a-ha, aż do czasu ponownej reaktywacji zespołu i wydania płyty Cast in Steel w 2015 roku.

Niektóre teksty z "Locust" zostały ponownie wykorzystane na singlu "Whalebone" grupy Savoy z 2004 roku.

Zobacz również

a-ha - Lifelines
Lifelines
Singiel, 2002
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
a-ha - Take On Me
Take On Me
Singiel, 1985
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
a-ha - Stay on These Roads
Stay on These Roads
Album, 1988
  1 za 25.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
a-ha - Memorial Beach1993
CD, Europa
Warner Bros. Records
9362-45229-2