ABBA - The Visitors (Album, 1981): oprawa graficzna przedniej okładki
Gracias Por La Musica [1980]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią w dyskografii artysty
AlbumStudyjny30 listopada 1981

  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży

Informacje o płycie

The Visitors jest ósmym i ostatnim studyjnym albumem szwedzkiej grupy ABBA, wydanym 30 listopada 1981 roku.

The Visitors była jedną z pierwszych płyt, jakie kiedykolwiek nagrano i zmiksowano cyfrowo i była to pierwsza w historii płyta wydana w nowym formacie CD w 1982 roku.

Obecnie cena tych pierwszych płyt CD z albumem ABBY trzydziestokrotnie przewyższa cenę płyty winylowej.

Wraz z wydaniem The Visitors, ABBA oddaliła się od "lżejszej" muzyki pop, którą nagrywali wcześniej, a album jest często uważany za bardziej złożony i dojrzały. Utwór otwierający "The Visitors", z jego złowieszczymi dźwiękami syntezatorów i charakterystycznym wokalem prowadzonym przez Fridę, zapowiedział zmianę stylu muzycznego. Kiedy Benny i Frida odeszli od siebie, ból rozpadu po raz kolejny zgłębiono w "When All Is Said and Done". Koniec historii miłosnej ukazał również singiel "One of Us", który był największym przebojem na płycie. W innych utworach były natomiast obecne tematy Zimnej Wojny - bardzo aktualne w tamtym czasie oraz motywy izolacji i żalu.

The Visitors była jedną z pierwszych płyt, jakie kiedykolwiek nagrano i zmiksowano cyfrowo i była to pierwsza w historii płyta wydana w nowym formacie CD w 1982 roku przez wytwórnię Atlantic. Album został trzykrotnie wznowiony w zremasterowanej formie cyfrowej w 1996 roku, następnie w 2001 roku i ponownie w 2005 roku w ramach boksu The Complete Studio Recordings.

The Visitors Deluxe Edition ukazało się 23 kwietnia 2012 roku. Podobnie jak poprzednie wydawnictwa z serii Deluxe Edition, ta wersja ostatniego albumu ABBA oferuje DVD z materiałami archiwalnymi wraz z CD z utworami bonusowymi - w tym demo medley "From a Twinkling Star to a Passing Angel", pierwsze wcześniej niewydane nagranie ABBA od 1994 roku.

Zobacz również

ABBA, Bjorn, Benny, Anna & Frida - Waterloo
Waterloo
Album, 1974
  1 w magazynie  Zobacz
ABBA - Live
Live
Album, 1986
  1 w magazynie  Zobacz
ABBA - The Album
The Album
Album, 1977

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Niemcy500,000  Platynowa płyta
  Hiszpania50,000  Złota płyta
  Finlandia66,439  Diamentowa płyta
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta
  Hongkong, Specjalny Region Administracyjny Chin10,000  Złota płyta
  Japonia128,000