ABC - Abracadabra (Album, 1991): oprawa graficzna przedniej okładki
Up [1989]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Skyscraping [1997]
AlbumStudyjny12 sierpnia 1991
  • pomiędzy 1990 a 1991 rokiem
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 22.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Abracadabra jest szóstym studyjnym albumem brytyjskiej grupy ABC, wydanym w sierpniu 1991 roku przez wytwórnię EMI. Było to ostatnie wydawnictwo ABC z udziałem członka i założyciela formacji, Marka White'a, który opuścił zespół w 1992. Płyta powstała w okresie od maja 1990 do marca 1991 roku i łączy w sobie fuzję wczesnych dźwięków techno z lat 90-tych i tanecznych elementów z lat 70-tych. Album spotkał się z cichą aprobatą krytyków, choć cieszył się uznaniem ze strony fanów zespołu. Pierwszy singiel, "Love Conquers All", osiągnął miejsce #47 na brytyjskiej liście przebojów UK Singles Chart, a remiksy "Say It" (zrealizowane przez grupę Black Box) zostały dobrze przyjęte na amerykańskich listach przebojów.

Stosunek grupy do albumu

W wywiadzie udzielonym w 1997 roku główny wokalista ABC, Martin Fry, podsumował tworzenie albumu, mówiąc: Wiele przewędrowaliśmy, tworząc ten album. Zaczynaliśmy w Stanach Zjednoczonych w Detroit, Chicago i Nowym Jorku. Zgromadziliśmy mnóstwo muzyki, by dotrzeć do gotowej płyty. Ukończyliśmy ją w Townhouse, Shepherd's Bush (południowy Londyn)[1].

Natomiast w wywiadzie z 2006 roku Fry mówił o albumie, odnosząc się do powrotu duetu do tanecznych rytmów i sceny klubowej od czasu premiery albumu Up. Artysta stwierdził: No cóż, właściwie, Abracadabra... mieliśmy ogromny kontrakt z EMI, ale do tego czasu zespół naprawdę się wypalił, ale my robiliśmy Abracadabrę. Część płyty była niezła. "Love Conquers All" i "Spellbound" z Philem Manzanerą (z Roxy Music), się udały. Jest na niej kilka momentów. Co mogę powiedzieć? Jestem bardzo krytyczny, bardzo krytyczny[2].

W 2004 roku stacja VH1 próbowała zjednoczyć pierwotnych czterech członków ABC w ramach swojego programu telewizyjnego Bands Reunited. W trakcie tego odcinka gospodarz Aamer Haleem zauważył: W '92 roku Mark [White] zdecydował, że powiedział z ABC wszystko, co miał do powiedzenia. Fry odpowiedział, wspominając o płycie: Znasz Marka White'a, to bardzo utalentowany facet, wiesz, że to bardzo pomysłowy facet. Spędziliśmy jakieś 10 lat na solidnym nagrywaniu płyt. Podpisaliśmy ten wielki kontrakt płytowy z EMI w Europie, a poziom oczekiwań był tak wysoki. Czułeś to każdego dnia. I nagraliśmy płytę, a w połowie tego okresu Mark powiedział: "Nie mogę już tego robić, mam już dość". I powiedziałem mu: "Powinieneś wytrwać, wiesz, dokończmy płytę". I w tym momencie odpowiedział już tylko: "Słuchaj, rzucam, mam dość, nie chcę już tego robić"[3].

Odbiór krytyczny

Stephen Thomas Erlewine z AllMusic opisał Abrakadabrę jako przygnębiającą płytę ostatnich dni ABC[4]. Czuł, że grupa starała się brzmieć nowocześnie, włączając do swojego brzmienia zarówno house, jak i gładką świeżość Philla[4]. Chociaż czuł, że czasami rezultaty są "delikatne i uwodzicielskie", to zauważył, że na płycie zabrakło "mocnych, melodyjnych piosenek".

W oficjalnym amerykańskim magazynie Billboard z 12 października 1991 roku pozytywna recenzja Abrakadabry została dołączona do sekcji albumów "Dance". Recenzent opisał "bujnie wyprodukowany" album jako skoncentrowany na "tanecznych motywach dyskotekowych". Pochwalił "niezawodny teatralny wokal" Fry'a i uważał, że klubowi DJe z chęcią pożrą ten wyśmienity set[5].

W swojej recenzji albumu do wydania St. Petersburg Times z 8 listopada 1991 roku, Richard Riccio uznał, że od 1981 roku formacja ABC "dojrzała jako muzycy i autorzy piosenek". Czuł, że Abracadabraw końcu zakreśla zespołowi pełny krąg, zapewniając wyśmienitą muzyczną jazdę z sześcioma albumami, które nigdy wcześniej nie były nieprzyjemne i pokazuje, dlaczego ten zespół jest jednym z najdłużej działających członków Drugiej Brytyjskiej Inwazji[6].

Adnotacje

  1. "80s Server – Lexicon of ABC Martin Fry". Abcmartinfry.de.
  2. Harris, Will (26 września 2006): "ABC interview, Martin Fry interview". Bullz-eye.com.
  3. "ABC Martin Fry Bands Reunited Full". YouTube.
  4.   12Erlewine, Stephen Thomas: "Abracadabra - ABC | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  5. "Recenzja płyty" Billboard. 12 października 1991. s. 80.
  6. Riccio, Richard (8 listopada 1991): "ROMANCE WITH A DANCE BEAT Series: AUDIO FILES" Tampa Bay Times. s. 22.

Zobacz również

ABC - Poison Arrow
Poison Arrow
Singiel, 1982
  1 za 9.00 zł  Kup teraz
ABC - One Better World
One Better World
Singiel, 1989
  1 za 9.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
ABC - Abracadabra1991
CD, Wielka Brytania
  1 za 22.00 zł  Kup teraz
Parlophone
CDPCS 7355, CDP 7 96821 2
ABC - Abracadabra1991
CD, Stany Zjednoczone
MCA Records
MCAD-10184

Opinie