ABC - Skyscraping (Album, 1997): oprawa graficzna przedniej okładki
Abracadabra [1991]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Traffic [2008]
AlbumStudyjny24 marca 1997
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 9.00 zł

Informacje o płycie

 1 minuta czytania

Skyscraping jest siódmym studyjnym albumem angielskiej grupy popowej ABC, wydanym w marcu 1997 roku przez wytwórnie Blatant oraz Deconstruction. Zamiast podążać za taneczno-popowymi inklinacjami płyt ABC z późnych lat 80., Martin Fry wraca do bardziej teatralnego, nowo romantycznego popu podobnego do tego z Leksykonu Miłości, wzbogacając go kilkoma współczesnymi technikami produkcyjnymi. Materiał znajdujący się na tym wydawnictwie powstał jako hołd wokalisty złożony dla kilku jego muzycznych bohaterów, w tym Davida Bowiego, Roxy Music i Sex Pistols.

Jest to pierwszy album zespołu bez członka-założyciela, klawiszowca i gitarzysty Marka White'a, który do tej pory był mocno zaangażowany w kompozycję i produkcję ich płyt. Ponieważ w skład ABC wchodził wówczas wyłącznie Fry, Glenn Gregory z Heaven 17 i Keith Lowndes zostali sprowadzeni jako jego współpracownicy przy pisaniu piosenek i wykonaniu materiału. Płyta spotkała się z pozytywnymi recenzjami krytyków, ale nie odniosła wielkiego komercyjnego sukcesu.

Stephen Thomas Erlewine z serwisu AllMusic podsumował to wydawnictwo słowami: Choć Skyscraping nie jest tak porywający jak ich najlepsze single z lat 80-tych, to ma wiele wspaniałych momentów i jest najlepszą płytą ABC od czasów How to Be A...Zillionaire![1]. Album zanotował obecność jedynie na brytyjskiej liście przebojów UK Albums Chart, gdzie zadebiutował 5 kwietnia 1997 roku na pozycji #97 i po tygodniu przebywania w Top 100 opuścił listę.

Z albumu Skyscraping wydano trzy single: "Stranger Things", "Skyscraping" oraz "Rolling Sevens". Rozszerzona 2 płytowa edycja albumu została wydana przez wytwórnię Cherry Pop 23 września 2013. Drugi krążek zawierał utwory pochodzące z wyżej wymienionych singli, wykonania na żywo oraz alternatywną wersję utworu tytułowego. Wydawnictwo Skyscraping nigdy jeszcze nie ukazało się na winylu.

Adnotacje

  1. Erlewine, Stephen Thomas: "Skyscraping - ABC | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

ABC - One Better World
One Better World
Singiel, 1989
  1 za 9.00 zł  Kup teraz
ABC - Poison Arrow
Poison Arrow
Singiel, 1982
  1 za 9.00 zł  Kup teraz
ABC - Beauty Stab
Beauty Stab
Album, 1983
  1 za 29.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
ABC - Skyscraping1997
CD, Wielka Brytania
Deconstruction
74321 45653 2

Opinie

ABC to zespół, który przez całą swoją karierę przeszedł ciągłą re-inwencję, zawsze reagując na swój poprzedni wysiłek, idąc w przeciwnym kierunku. A mimo to, udało im się zachować w swoim rdzeniu bardzo silną tożsamość, mieszankę elementów kwintesencji ABC: talent do zapadających w pamięć, jeśli nie genialnych melodii, starannie przygotowane aranżacje, wyraziste i literackie teksty, charakterystyczny głos Martina Fry'a i, co nie mniej ważne, dobrą miarę arogancji.

Skyscaping" (prawie solowy album pana Fry'a) po raz kolejny podąża tym samym modus operandi: odchodząc od electro-funk-elegancji "Abrakadabry" na rzecz bardziej pop-rockowego podejścia do charakterystycznego już koktajlu ABC.

Choć nagrania tutaj są czasem zaraźliwie chwytliwe ("Stranger things", "Skyscraping", "Who can i turn to?", "Seven days week-end"), to jednak całościowe odczucie, pozostawione po przesłuchaniu tej płyty, jest jednak przepełnione pewnym rozczarowaniem. Produkcja niestety też nie pomaga. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. 'Skyscraping' brzmi tanio (co jest w całkowitym kontraście z wszystkimi dotychczasowymi płytami ABC). Sekcje rytmiczne są płaskie, gitara elektryczna typowa, a sample saksofonowe słabe. Posunąłbym się nawet do stwierdzenia, że słuchanie tej płyty jest rzeczywiście dość wstydliwym doświadczeniem. Nie ma nic gorszego, niż artysta próbujący emulować swoją własną istotę i niestety "Skyscraping" robi właśnie coś takiego. Chyba tylko dla fanów ABC i/lub kompletujących dyskografie.