ABC - The Lexicon of Love (Album, 1982): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Beauty Stab [1983]
AlbumStudyjny25 czerwca 1982
  • pomiędzy 1981 a 1982 rokiem
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

The Lexicon of Love jest debiutancką studyjną płytą angielskiego zespołu new wave ABC. Pierwotnie ukazała się w czerwcu 1982 roku nakładem wytwórni Neutron w Wielkiej Brytanii, Mercury w Stanach Zjednoczonych i Japonii oraz Vertigo w Kanadzie i Europie. Album uplasował się pierwszym miejscu na brytyjskiej liście UK Albums Chart już w momencie debiutu 3 lipca 1982 roku i pozostawał na szczycie przez kolejne 4 tygodnie, łącznie spędzając na niej aż 50 tygodni. Wydawnictwo to otrzymało status platynowej płyty nadany w Wielkiej Brytanii przez Brytyjski Przemysł Fonograficzny (BPI) oraz złotej w Stanach Zjednoczonych nadany przez amerykański odpowiednik BPI, Zrzeszenie Amerykańskich Wydawców Muzyki (RIAA). Album zawiera cztery przeboje w Brytanii w Top 20, w tym "Tears Are Not Enough", "Poison Arrow", "The Look of Love" i "All of My Heart".

Pomimo, że płyta nie jest albumem koncepcyjnym[1], to jednak zawiera powtarzające się tematy, w których wokalista doświadcza sercowych porażek podczas prób nawiązania miłosnych relacji. W 1983 roku wydany został film Mantrap, na którym znalazły się utwory z albumu, a 27 maja 2016 roku ukazała się kontynuacja tej płyty i jej wątków, album The Lexicon of Love II, który zebrał przychylne recenzje. W 2009 roku ABC wykonał całą płytę w Royal Albert Hall w Londynie, z towarzyszeniem BBC Concert Orchestra i pod dyrekcją kompozytorki Anne Dudley. Na scenie dołączył do nich producent albumu, Trevor Horn[2].

Produkcja i nagrywanie materiału

Większa część płyty została nagrana w Sarm East Studios w Londynie, a także w Abbey Road Studios, Townhouse Studios, RAK Studios i Good Earth Studios, a cały materiał został w sumie zarejestrowany w latach 1981-82. Produkcja obejmuje zarówno aranżacje orkiestrowe, jak i wykorzystanie najnowszych wówczas technologii[3].

Album został wyprodukowany przez Trevora Horna, z inżynierią Gary'ego Langana i zawiera aranżacje na orkiestrę Anne Dudley oraz programowanie syntezatora Fairlight CMI przez J.J. Jeczalika. Horn, Langan, Dudley i Jeczalik stworzą projekt The Art of Noise w rok po wydaniu tej płyty. Tak właściwie, to większość zespołu produkcyjnego i muzyków sesyjnych zaangażowanych w tworzenie tego wydawnictwa, będzie stanowić podstawę dla wytwórni ZTT, a ich praca z Hornem sprawi, że w nadchodzących latach wszyscy zainteresowani będą mieli stałe zatrudnienie w branży muzycznej. Zdjęcie okładki jest autorstwa Gereda Mankowitza.

Utwory na płycie zostały napisane przez zespół wspólnie z Anne Dudley, która w niektórych z nich była również współautorką tekstów. Wokalista Martin Fry powiedział, że ambicją zespołu było połączenie punku i disco, muzyki bardziej wyszukanej, ale wciąż mającej pewne nastawienie. Lirycznie rzecz biorąc, piosenki dotyczą spraw serca. Większość innych ludzi pisała o słupach elektrycznych. Chcieliśmy wrócić do stylu Cole'a Portera i jemu podobnych, ale w bardzo nowoczesny sposób, powiedział Fry. Tytuł "The Lexicon of Love" pochodzi z nagłówka recenzji ABC w magazynie NME.

Odbiór krytyczny

Album okazał się sukcesem krytycznym i komercyjnym. W recenzji z 2004 roku do wydania Deluxe Edition BBC stwierdziło, że The Lexicon of Love stanowi przełomowy album brytyjskiego popu[4]. Rob Webb napisał: To podstawa tego, jaki ostry był zespół ABC: dowcipny, liryczny i bardzo, bardzo zabawny (...) Każdy utwór jest miniaturowym romansem: jedne są wzruszające ("All of My Heart", "Show Me"), inne gorzko przenikliwe w nieszczęśliwej miłości ("Many Happy Returns"). W "2 Gether 4 Ever" dzieje się więcej, niż wiele zespołów wcisnęłoby w cały album (...) Muzyka taneczna rzadko kiedy była aż tak literacka[4].

William Ruhlmann z serwisu AllMusic napisał: Styl produkcji był gęsty i hałaśliwy, ale często piękny, a emocjonalne piosenki grupy nadały jej głębię i spójność, której później brakowało w produkcjach Horna. (...) Fry i spółka wykorzystali to brzmienie do stworzenia poruszających epickich utworów tanecznych, takich jak "Many Happy Returns", które, jak większość utworów na płycie, zasłużyły na miano przebojowego singla[5].

Wiersz na okładce

Na przedniej okładce albumu widnieje fragment liryku:

A-Z affectionately,
1 to 10 alphabetically,
from here to eternity without in betweens,
still looking for a custom fit in an off-the-rack world,
sales talk from sales assistants
when all i want to do is lower your resistance,
no rhythm in cymbals no tempo in drums,
love's on arrival,
she comes when she comes,
right on the target but wide of the mark...
Adnotacje

  1. "BBC 6 Music interview with Martin Fry". Radcliffe and Maconie.
  2. "ABC and The BBC Concert Orchestra present The Lexicon of Love". BBC.
  3. The Lexicon of Love Deluxe Edition Booklet, 2004
  4.   12"Recenzja płyty". BBC.
  5. Ruhlmann, William: "The Lexicon of Love - ABC | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

ABC - One Better World
One Better World
Singiel, 1989
  1 za 9.00 zł  Kup teraz
ABC - Alphabet City
Alphabet City
Album, 1987
  3 od 9.00 zł  Kup teraz
ABC - Abracadabra
Abracadabra
Album, 1991
  1 za 22.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
ABC - The Lexicon of Love1982
Winyl, LP, Wielka Brytania
Neutron Records
NTRS 1
ABC - The Lexicon Of Love1982
Winyl, LP, Holandia
Mercury
6359 099
ABC - The Lexicon Of Love1982
Winyl, LP, Skandynawia
Vertigo
6359 099
ABC - The Lexicon Of Love1982
CD, Niemcy
Mercury, Phonogram
810 003-2
ABC - The Lexicon Of Love1986
CD, Reedycja, Holandia
Mercury
810 003-2
ABC - The Lexicon of Love1996
CD, Remastering, Europa
Mercury
514 942-2
ABC - The Lexicon Of Love1997
CD, Reedycja, Japonia
Mercury
PHCR-12519
ABC - The Lexicon of Love2004
2 CD, Remastering, Digipak, Wielka Brytania
Mercury
982 437-3, 982 437-4, 982 437-5
ABC - The Lexicon Of Love
CD, Reedycja, Remastering, Repress, Europa
Mercury, Neutron Records
538 250-2
ABC - The Lexicon of Love
CD, Niemcy
Mercury, Phonogram
810 003-2

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Kanada100,000  Platynowa płyta
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta październik 1982
  Nowa Zelandia15,000  Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta