ABC - The Lexicon Of Love II (Album, 2016): oprawa graficzna przedniej okładki
Traffic [2008]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią w dyskografii artysty
AlbumStudyjny27 maja 2016
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

The Lexicon of Love II jest dziewiątym studyjnym albumem angielskiego zespołu ABC. Został wydany 27 maja 2016 roku przez wytwórnię Virgin EMI Records, osiem lat po ich poprzednim wydawnictwie Traffic. Wokalista Martin Fry napisał ponad 40 utworów z różnymi gościnnymi autorami, a materiał został zarejestrowany w londyńskim studiu Angel Studios. Produkcją płyty zajął się Gary Stevenson, który w latach osiemdziesiątych współpracował z formacją Go West. W momencie wydania, album zadebiutował na #5 pozycji brytyjskiej listy przebojów UK Albums Chart[1] i zebrał ogólnie pozytywne recenzje krytyków muzycznych z całego świata[2].

Produkcja

W 2009 roku członek ABC, Martin Fry wykonał w Royal Albert Hall w całości The Lexicon of Love z 1982 roku, wraz z towarzyszeniem orkiestry BBC Concert Orchestra pod dyrekcją Anne Dudley[3]. Ten występ skłonił go do stworzenia właściwej kontynuacji "Leksykonu Miłości". Opracował album, który zatytułował The Lexicon of Love II, gdyż jak stwierdził, ludzie mają wielki sentyment do pierwszej płyty, a ja nic nie ryzykuję[3].

Tworzenie materiału rozpoczęło się w październiku 2015 roku[3]. Wszystkie piosenki zostały napisane w kolejności, w jakiej zostały umieszczone na płycie, z wyjątkiem "Viva Love", którą Fry określił jako kompozycję, która plątała się za nim już od dawna, a tak naprawdę nigdy nie została wydana[3]. Wersje "Viva Love" i "Kiss Me Goodbye" ukazały się wcześniej na cyfrowej wersji Abracadabra w 2005 roku.

Utwory zostały napisane z kilkoma gośćmi, w tym z Robem Fusarim, który ma na koncie kilka przebojów #1 między innymi dla Beyoncé, Lady Gagi, czy Whitney Houston[4]. Fry i jego autorzy mieli początkowo w sumie 40 nowych utworów, a wokalista musiał przekonywać Virgin Records do posłuchania kilku z nich podczas jednego ze swoich licznych spotkań dotyczących albumów kompilacyjnych[4]. Trevor Horn, który wyprodukował The Lexicon of Love, nie był aktualnie dostępny, co skłoniło Fry'a i producenta Gary'ego Stevensona do zawiązania współpracy[4].

Nawiązania do albumu z 1982 roku

Album ma majestatyczną, czasem niemal filmową stylizację, z epickimi aranżacjami smyczkowymi Anne Dudley ozdobionymi fortepianami oraz niewzruszonym wokalem i momentami, które, jeśli zamkniemy oczy, brzmią czasem prawie jak 1982 rok. I to nie tylko z powodu muzycznego zaplecza, ale także dlatego, że głos Fry'a jest stosunkowo nietknięty przez wiek. Nie potrafi wprawdzie uderzyć w te same nuty falsetowe, które można usłyszeć 30 lat wcześniej, ale wciąż śpiewa z taką samą pilnością i siłą, z jaką robił to wcześniej, a to jest bardzo imponujące. Brak też utworów tak doskonałych jak "The Look of Love" czy "Poison Arrow", ale nie ma też jakichś szczególnie słabych, a album jako całość jest kompozycyjnie konsekwentny. Niektóre z nagrań są bliskie jakości osiągniętej na oryginalnym Leksykonie, jak na przykład przebojowy disco-funk "Viva Love", romantyczny "The Ship of the Seasick Sailor" i najbardziej podobny do tego z 1982 roku "The Flames of Desire". Jest nawet coś, co pasowały do Beauty Stab (ciężki gitarowy "Singer Not the Song") lub Zillionaire (lekko taneczny "Confessions of a Fool").

Okładka The Lexicon of Love II również nawiązuje do oryginalnej grafiki z debiutanckiego albumu. Magazyn The Guardian zauważa, że przedstawiony został na niej Martin Fry, podglądający dwóch młodych aktorów zza kulis teatru, co można odczytać jako oglądanie samego siebie w swojej młodszej wersji oraz tej nieosiągalnej kobiety, do której nawiązywał w utworze[5].

Odbiór krytyczny

W serwisie Metacritic, który przyznaje znormalizowaną ocenę w skali od 0 do 100 na podstawie recenzji krytyków głównego nurtu, album ten otrzymał średnią notę 70, wskazując na ogólnie pozytywny odbiór[2]. The Guardian wystawił albumowi pozytywną recenzję, stwierdzając, że było to brzmienie starego mistrza nie odbiegające zbytnio od poziomu, który jego młodzieńcze ja wyznaczyło wysoko przed laty[6].

Tim Sendra z AllMusic zauważył, że album nie sięgnął szczytów poprzednich singli, takich jak "The Look of Love" czy "Poison Arrow", ale stwierdził, że nie ma też słabych ogniw, a płyta niespodziewanie dobrze trzyma się jako całość[7], szczególnie chwaląc utwory "Viva Love", "The Ship of the Seasick Sailor" i "The Flames of Desire". W swojej recenzji doszedł do wniosku, że album mógł się okazać nędzną porażką, gdyby tylko próbował odtworzyć dokładnie brzmienie pierwowzoru, czyniąc z niego stęchłe nostalgiczne ćwiczenie, które mogłoby tylko zszargać oryginał przez złe skojarzenia. Zamiast tego doszli do tego, co czyni go wielkim, wprowadzając romantyczne elementy, śmiały wokal i rozległe melodie oraz nadając mu mądrzejszą, bardziej przemyślaną aktualizację tematu[7].

The Independent wystawił płycie negatywną recenzję, stwierdzając, że zbyt wiele z tych kawałków to lekkie pomysły i przerysowane w groteskę frazesy smyczkowe Dudley, pozostawiając Fry'a uwięzionego w pozycji podsumowanej w "Brighter Than The Sun": "Jestem człowiekiem, który nie ma czasu. Szukam góry do wspinaczki"[8].

Adnotacje

  1. Pierwszy album ABC od 26 lat, który zanotował obecność w Top 10 listy przebojów w Wielkiej Brytanii.
  2.   12"The Lexicon of Love II Reviews – Metacritic". Metacritic.
  3.   1234Savage, Mark (27 Maj 2016): "ABC's Martin Fry 'beyond risk' on the sequel to Lexicon Of Love". BBC.
  4.   123Mossman, Kate (2 Czerwiec 2016): "Martin Fry on ABC’s comeback: 'Lexicon of Love II is a kind of Godfather Part II'". The Guardian.
  5. Harrison, Andrew (27 Kwiecień 2016): "ABC's new video for Viva Love: return of the band who dreamed in Technicolor".
  6. Simpson, Dave (26 maja 2016): "ABC: The Lexicon of Love II review – old master revisits highs of heyday | Music | The Guardian". The Guardian.
  7.   12Sendra, Tim: "The Lexicon of Love II - ABC | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  8. Gill, Andy (25 maja 2016): "ABC, The Lexicon Of Love II, album review | The Independent". The Independent.

Zobacz również

ABC - Abracadabra
Abracadabra
Album, 1991
  1 za 22.00 zł  Kup teraz
ABC - Poison Arrow
Poison Arrow
Singiel, 1982
  1 za 9.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
ABC - The Lexicon Of Love II2016
CD, Wielka Brytania
Virgin EMI Records
4788215.US, CDV3150

Opinie