AC/DC - Fly On The Wall (Album, 1985): oprawa graficzna przedniej okładki
Flick Of The Switch [1983]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Blow Up Your Video [1988]
AlbumStudyjny28 czerwca 1985
  • od października 1984 do lutego 1985 roku
  • - Mountain Studios (Montreux, Szwajcaria)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 29.00 zł

Informacje o płycie

 5 minut czytania

Fly on the Wall to dziesiąty studyjny album australijskiej grupy hard rockowej AC/DC, wydany 28 czerwca 1985 roku przez wytwórnie Albert Productions i Atlantic Records. Był to dziewiąty album studyjny zespołu wydany na całym świecie i dziesiąty przeznaczony na rynek w Australii. Wydawnictwo zostało ponownie wznowione w 2003 roku jako część serii AC/DC Remasters.

Sesje do Fly on the Wall odbyły się w Montreux, w Szwajcarii, w Mountain Studios pod koniec października 1984 roku. Był to pierwszy album AC/DC od czasu wydania oryginalnej australijskiej wersji High Voltage bez perkusisty Phila Rudda, który został zastąpiony przez Simona Wrighta (choć Wright pojawił się już w teledyskach do utworów z Flick Of The Switch), czyniąc go pierwszym albumem AC/DC z udziałem wszystkich członków zespołu urodzonych w Wielkiej Brytanii[1].

Był to drugi i ostatni album, który został wyprodukowany przez członków zespołu. Ale w przeciwieństwie do poprzedniego Flick of the Switch - w całości z produkcją wszystkich muzyków - Fly on the Wall został wyprodukowany przez gitarzystów Angusa i Malcolma Younga, którzy mieli nadzieję uchwycić surowość i prostotę swojej wczesnej twórczości w czasie, gdy popularnością cieszył się zorientowany na pop glam metal. W wywiadzie udzielonemu stacji Sky Channel w 1985 roku dla programu Monsters of Rock, Brian Johnson wyjaśnił: Z mojego doświadczenia wynika, że chłopaki zdecydowali się na producenta, ale nadal mówili mu, czego chcą, więc ostatecznie to wszystko to dodatkowa para uszu. Droga dodatkowa para uszu.

Album nie został dobrze przyjęty przez krytykę, a jego milionowa sprzedaż w Stanach Zjednoczonych plasuje go obok wydawnictw Back In Black i For Those About To Rock (We Salute You). Single "Shake Your Foundations" i "Sink the Pink" są jednak postrzegane jako wyróżniające się[2] i oba zostały później włączone do ścieżki dźwiękowej zespołu Who Made Who do filmu Stephena KingaMaximum Overdrive. Niektórzy krytycy skarżyli się również, że wokal Johnsona jest trudny do rozszyfrowania, a zespół postarał się o jego poprawienie w miksie produkcji Who Made Who. Utwór "Danger" wypadał blado na koncertach promującej album trasy The Fly on the Wall Tour i został ostatecznie całkowicie wyrzucony z seta.

Wideo

Latem 1985 roku ukazało się wideo z zespołem AC/DC wykonującym pięć utworów z płyty. Również został zatytułowany Fly on the Wall i przedstawia zespół grający "Fly on the Wall", "Danger", "Sink the Pink", "Stand Up" i "Shake Your Foundations" w małym barze w Nowym Jorku o nazwie The Crystal Ballroom. W barze, fotograf próbuje zakraść się, aby zrobić zdjęcia zespołu. Podczas każdej piosenki pojawiają się nowe postacie, w tym trzech mężczyzn ubranych w garnitury i dwie kobiety podczas "Stand Up" oraz kobieta ubrana na różowo podczas "Sink the Pink". Pojawia się również komiksowa mucha przedstawiona na okładce. Teledyski pokazały nowe zaangażowanie zespołu w potężne wówczas medium MTV, wykraczając w nim poza ramy zwykłego utrwalenia występu.

Oskarżenia o satanizm

Trasa koncertowa The Fly on the Wall Tour nabrała złej reputacji, gdy seryjny morderca Richard Ramirez został aresztowany. Ramirez, nazywany przez prasę "Night Stalker" (pol. "Nocnym Prześladowcą"), powiedział policji, że "Night Prowler" (pol. "Nocny Łowca") z albumu Highway To Hell z 1979 roku zmusił go do morderstwa. Policja twierdziła również, że Ramirez miał na sobie koszulę AC/DC i zostawił kapelusz AC/DC na jednym z miejsc zbrodni. Jak zauważa Murray Engelheart w swojej książce AC/DC: Maximum Rock & Roll: To właśnie na to czekali krytycy zespołu i media, szczególnie w Ameryce, które natychmiast zajęły się tą sprawą. Dzikie oskarżenia, że AC/DC to tak naprawdę czciciele diabła, zaczęły się wszędzie pojawiać... Teksty "Night Prowler" zostały dokładnie przeanalizowane i niektóre gazety próbowały powiązać satanizm Ramireza z nazwą AC/DC, dochodząc w jakiś sposób do wniosku, że AC/DC faktycznie reprezentowało Antychrysta, Dziecko Szatana[3].

Zespół stwierdził, że piosenka nabrała morderczych skojarzeń z Ramírezem, ale tak naprawdę jest o chłopaku zakradającym się w nocy do sypialni swojej dziewczyny, podczas gdy jej rodzice śpią[4]. W wywiadzie dla filmu dokumentalnego stacji MuchMoreMusic The Story of AC/DC z 2000 roku, Angus złośliwie mówi: Nie pamiętam ostatniej czarnej mszy, w której uczestniczyłem.

Odbiór krytyczny

W oryginalnej recenzji albumu w magazynie Rolling Stone Tim Holmes napisał: Nigdy nie zgadłbyś, jak seksistowskie i politycznie niepoprawne jest to wszystko, gdybyś nie przeczytał wkładki z tekstami, bo na pewno nie potrafisz odgadnąć ani jednego słowa wychodzącego z ust Briana Johnsona (może poza tytułami piosenek, które zwykle powtarzają się jak mantry). Angus Young też jest w świetnej formie, grając najgłupsze, najbardziej nieodparcie powtarzalne akordy w leksykonie[5].

Serwis AllMusic stwierdził niegdyś (obecnie znajduje się inna recenzja): Fly on the Wall kontynuuje zejście AC/DC w słodką miernotę, z poczuciem humoru minionej chwały, które wydają się być wymuszone i nieinspirowane, a muzyka pozostaje nieco niedopracowana i bezkierunkowa. W 1994 roku w biografii Bona ScottaHighway to Hell, autor Clinton Walker nazwał album "katastrofą". Amerykański magazyn plotkarski People wybrał jednak tę płytę jako najlepszy album 1985 roku.

Adnotacje

  1. Saulnier, Jason (22 stycznia 2009): "Simon Wright Interview". Music Legends.
  2. Twist, Carlo: "AC/DC : Fly on the Wall Review on Blender". Alpha Media Group Inc..
  3. Engleheart, Murray & Arnaud Durieux (2006): AC/DC: Maximum Rock & Roll. ISBN. 0-7322-8383-3.
  4. "Metal made me do it". Revolver (1 września 2007).
  5. Holmes, Tim (12 września 1985): "Fly on the Wall Rolling Stone". Rolling Stone.

Zobacz również

AC/DC - The Razors Edge
The Razors Edge
Album, 1990
AC/DC - Who Made Who
Who Made Who
Kompilacja, 1986
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
AC/DC - Black Ice
Black Ice
Album, 2008
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
AC/DC - Fly On The Wall1995
CD, Reedycja, Niemcy
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Atlantic
7567-81263-2

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia210,000  3 x Platynowa płyta
  Szwajcaria25,000  Złota płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Hiszpania50,000  Złota płyta
  Wielka Brytania60,000  Srebrna płyta
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta