Alexander O'Neal - Hearsay (Album, 1987): oprawa graficzna przedniej okładki
Alexander O'Neal [1985]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
All True Man [1991]
AlbumStudyjny29 lipca 1987
  • od września 1986 do stycznia 1987 roku
  • - Flyte Tyme Productions, Inc.
Posiadamy w sprzedaży   2  egzemplarze  tej płyty w cenie od 12.00 zł do 19.00 zł

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Hearsay to drugi solowy album studyjny amerykańskiego artysty Alexandra O'Neala. Pierwotnie ukazał się w lipcu 1987 roku w wytwórniach Tabu i Epic jako kontynuacja udanej pod względem krytycznym i komercyjnym płyty Alexander O'Neal z 1985 roku. Wydawnictwo eksploruje podobne jak wcześniej gatunki, które obejmują pop, R&B, soul, post-disco, funk, a także nowszy gatunek, new jack swing. Utwory zostały w dużej mierze nagrane w latach 1986-1987 podczas sesji, które odbyły się w studiu Flyte Time Productions, Inc. Studio A & B w Minneapolis, Minnesota, przy asyście zespołu produkcyjnego Jimmy'ego Jama i Terry'ego Lewisa. Na albumie występują gościnni muzycy, w tym Cherrelle, David Eiland i Lisa Keith, a płyta muzycznie jest powszechnie uważana za kulminację gładszego, bardziej zorientowanego na dorosłych brzmienia wczesnej twórczości O'Neala.

W momencie wydania album został pozytywnie przyjęty przez większość krytyków muzycznych. Było to także najbardziej komercyjnie udane wydawnictwo solowe O'Neala, które dotarło do #29 pozycji na Billboardzie 200 i #2 na Top R&B/Hip-Hop Albums. Z płyty tej pochodzi także siedem singli na listach przebojów w Wielkiej Brytanii. "Fake" znalazł się na #33 miejscu na UK Singles Chart, "Criticize" na #4, "Never Knew Love Like This" na #26, "The Lovers" na #28, "(What Can I Say) To Make You Love Me" na #27, a "Sunshine" na #72. Kilka remiksów utworów z albumu również znalazło się na liście przebojów: "Fake '88" #16, "Hearsay '89" #56. Dwa z utworów, "Fake" i "Criticize", były również popularnymi kawałkami w brytyjskich klubach tanecznych. Album otrzymał status złotej płyty w USA w dniu 20 października 1987 roku. W Wielkiej Brytanii sprzedał się w ponad 900.000 egzemplarzy osiągając status potrójnej platyny.

Kompozycje

Hearsay ma wydźwięk albumu koncepcyjnego[1], luźno osadzonego wokół uczestników domowej prywatki, którą prowadzi O'Neal. W trakcie trwania płyty odtwarzane są m.in. postulaty artysty wobec konkretnej kobiety w pokoju ("(What Can I Say) To Make You Love Me"), a także jego obserwacje na temat innych uczestników imprezy, na przykład: zakochanej pary ("The Lovers"), złośliwego plotkarza ("Hearsay"), krzykliwego - sugerującego byciem groupie ("Fake"), zrzędzącego byłego kochanka ("Criticize"), nieodwzajemnionych zalotów ("Crying Overtime"), a kończący się finałem ("When the Party's Over"), gdzie O'Neal w końcu namawia kobietę do pozostania po zakończeniu imprezy. Pomiędzy utworami przeplatają się "interludia" składające się z ogólnego gwaru w tle i rozmów między imprezowiczami, które ustalają temat następnego utworu.

Wydania

Na oryginalnych tłoczeniach CD z lat 80-tych, interludium przed "Crying Overtime" zostało włączone do "Sunshine". Intro zostało przywrócone jako oddzielna ścieżka na reedycji w 2013 roku, która ukazała się 6 maja z rzadką zawartością bonusową. Wznowiona edycja to 2-płytowy zestaw z oryginalnym albumem zremasterowanym cyfrowo z oryginalnych taśm mikserskich 1/2", a dodatkowe nagrania pochodzą z powiązanych 7" i 12" miksów. W 2003 roku wznowiona reedycja albumu była natomiast jeszcze inna i zrobiona tak aby wszystkie intro i interludia (z wyjątkiem tych do "(What Can I Say) To Make You Love Me" i "Never Knew Love Like This") stały się częścią utworu, który bezpośrednio za nimi następował, dając w efekcie jedynie 11 ścieżek na płycie.

Odbiór krytyczny

Hearsay został dobrze przyjęty przez większość krytyków i okrzyknięty wielkim przełomem O'Neala, a jednocześnie zyskał uznanie krytyczne i komercyjne. W swoim przewodniku konsumenckim dla The Village Voice, Robert Christgau przyznał albumowi ocenę B+ i skomentował, że Jam & Lewis pozwalają swojemu kochasiowi wcielić się w paskudnego faceta-- "Fake" i "Criticize" podejmują ofensywę po słodkim "Hearsay", a także skomentował, że w przeciwieństwie do paskudnej dziewczyny Jama & Lewisa [autor miał na myśli Janet Jackson, z którą producenci współpracowali], O'Neal ma mięsień wokalny (i biceps), który wspiera jego paskudny charakter.

Dziś płyta jest nadal pozytywnie oceniana przez krytyków, nawet po ponad trzech dekadach. Ron Wynn z AllMusic przyznał albumowi cztery i pół z pięciu gwiazdek i napisał, że Jam i Lewis połączyli materiał z "imprezowym" dialogiem i motywami, zapewniając swoją najlepszą i najdoskonalszą produkcję ze wszystkich płyt O'Neala[2]. Dodał, także, że rytmy były chwytliwe, piosenki na zmianę wybuchowe, wrażliwe i zamroczone[2]. Daryl Easlea z BBC w swojej pozytywnej recenzji, napisał, że album został odrzucony przez znawców, ale był uwielbiany przez masy[1], zauważając, że Hearsay daje wyraz swojej epoce, ale to nie znaczy, że jest przestarzały. Nadal brzmi tak samo świeżo jak wtedy. Gdyby było to 20 lat wcześniej, Alexander O'Neal byłby porównywany do Otisa Reddinga[1].

Adnotacje

  1.   123Easley, Daryl (2009): "Dismissed by the cognoscenti but adored by the masses". BBC.
  2.   12Wynn, Ron: "Hearsay - Alexander O'Neal | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Alexander O'Neal - Hearsay - All Mixed Up
Hearsay - All Mixed Up
Kompilacja, 1988
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Alexander O'Neal - Hearsay '89
Hearsay '89
Singiel, 1989
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Alexander O'Neal - Criticize
Criticize
Singiel, 1987
  1 za 15.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
0:35
4:25
0:57
4:01
0:13
4:38
0:45
3:55
0:37
4:07
0:28
5:09
0:17
5:59
5:13
0:25
3:31

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Alexander O'Neal - Hearsay1987
Winyl, LP, Stereo, Europa
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Tabu Records
TBU 450936 1, FZ 40320
Alexander O'Neal - Hearsay1987
CD, Europa
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Tabu Records
TBU 450936 2
Alexander O'Neal - Hearsay1987
CD, Europa
Tabu Records
TBU 450936 2
Alexander O'Neal - Hearsay2013
2 x CD, Remastering, Wielka Brytania
Tabu Records
TABU 2005

Opinie

To były jeszcze te piękne czasy, kiedy muzyka R&B nie była związana z Hip-Hopem. W latach 80-tych karierę rozpoczęło kilku z najlepszych artystów R&B, a część z nich pracowała z Jimmym Jamem i Terrym Lewisem. W dorobku mają oni na przykład udaną współpracę z Janet Jackson, ale w moim odczuciu najlepszym artystą spod ich skrzydeł był Alexander O'Neal. Ten utalentowany wokalista rozpoczął swoją karierę na początku lat 80-tych, ale to właśnie jego Hearsay naprawdę sprawił, że odniósł sukces w głównym nurcie.

Hearsay jest albumem imprezowym z najwyższej półki i jak przystało na większość wyprodukowanych przez Jam & Lewis albumów, jest to album koncepcyjny. Być może nie jest tak prowokujący jak "Rhythm Nation 1814" Janet Jackson, to jednak Hearsay oferuje najlepsze imprezowe kawałki jak "Fake" czy ultra chwytliwe "Criticize", a także bardziej seksowne ballady jak "Never Knew Love Like This" czy "Sunshine". To co wyróżnia album to dojrzały głos Alexandra, który góruje nad syntezatorowymi kompozycjami. Biorąc to pod uwagę, Hearsay pozostaje jednym z lepszych albumów R&B dekady.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania900,000  3 x Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone700,000  Złota płyta