Alice Cooper - Muscle Of Love (Album, 1973): oprawa graficzna przedniej okładki
Billion Dollar Babies [1973]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Welcome To My Nightmare [1975]
AlbumStudyjny20 listopada 1973
  • w 1973 roku
Obecnie posiadamy w magazynie   1  egzemplarz  tej płyty przygotowawany do sprzedania

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Muscle of Love jest siódmym i ostatnim studyjnym albumem zespołu rockowego Alice Cooper, wydanym 20 listopada 1973 roku przez wytwórnię Warner Bros. Records. Nagrań dokonano w 1973 roku w trzech studiach nagraniowych zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych: Sunset Sound w Hollywood, Record Plant w Nowym Jorku oraz w rezydencji Coopera w Greenwich, Connecticut.

Muscle of Love to pierwszy album zespołu bez Boba Ezrina jako producenta od czasów Easy Action. Wyjaśnienie podane w tym czasie było takie, że Ezrin wracał do zdrowia po chorobie. Jednak basista Dennis Dunaway ujawnił w wywiadzie z 2011 roku, że zespół rozstał się z producentem podczas ostrej konfrontacji, na której gitarzysta Michael Bruce sprzeciwił się Ezrinowi i odmówił zmiany aranżacji utworu "Woman Machine".

Cooper stwierdził w wywiadzie udzielonym w czasie nagrywania materiału, że płyta stanowiła powrót do podstawowego brzmienia rockowego. Lirycznie zaś była to luźna koncepcja "miejskich nawyków seksualnych". Tytuł "Big Apple Dreamin' (Hippo)" odnosi się do nowojorskiego klubu Hippopotamus, do którego zespół często się odwoływał. "Never Been Sold Before" to opowieść o prostytutce i mężczyźnie, którego wspiera, a tytułowy utwór jest, według Coopera, o "świadomości seksualnej".

Muscle of Love otrzymał nierównomierny odbiór krytyczny. Lenny Kaye opisał płytę w magazynie Rolling Stone jako "hit-or-miss" i stwierdził, że grupa straciła koncentrację na swoim muzycznym kierunku. Phonographic Record opublikował negatywną recenzję i zasugerował, że grupa nie była w stanie przezwyciężyć straty Ezrina. Magazyn Creem jednak wydał pozytywną recenzję płyty, nazywając ją "wspaniałym wysiłkiem".

Mimo, że Muscle of Love wspiął się na 10 pozycję na Billboardzie 200 i uzyskał status złotej płyty, to był uważany za komercyjne rozczarowanie w świetle tego, że jego poprzednik Billion Dollar Babies był numerem jeden 1 i zdobył platynę.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Alice Cooper - Muscle Of Love1973
Winyl, LP, Niemcy
  1 w przygotowaniu Zobacz
Warner Bros. Records
WB 56018
Alice Cooper - Muscle Of Love1990
CD, Remastering, Stany Zjednoczone
Metal Blade Records
9 26447-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta