Alison Moyet - Hoodoo (Album, 1991): oprawa graficzna przedniej okładki
Raindancing [1987]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Essex [1994]
AlbumStudyjny22 kwietnia 1991
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 19.00 zł

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Hoodoo jest trzecim solowym albumem studyjnym piosenkarki i autorki tekstów Alison Moyet. Został wydany przez wytwórnię Columbia w kwietniu 1991 roku w Europie oraz w sierpniu w Stanach Zjednoczonych. Album dotarł do #11 miejsca brytyjskiej listy przebojów UK Albums Chart i zawiera single "It Won't Be Long", "Wishing You Were Here", "Hoodoo" i "This House". Ostatni z tych czterech był największym hitem, który uplasował się na #40 pozycji UK Singles Chart.

Wytwórnia płytowa Moyet chciała, aby na nowym wydawnictwie ponownie pojawiły się popowe przeboje, co sprawiło, że artystka poczuła się nie tylko pod silną presją, ale też, że jej indywidualność artystyczna jest zagrożona. Odzwierciedleniem tego jest mroczna i melancholijna płyta Hoodoo, która otrzymała niewielkie wsparcie lub promocję od Sony, chociaż główny singiel "It Wont Be Long" zapewnił jej nominację do Grammy za najlepszą piosenkę w 1991 roku.

Płyta zawiera wkład Kirsty MacColl, Steve'a Lillywhite'a, Mariusa De Vriesa, byłych członków Fine Young Cannibals, Andy'ego Coxa i Davida Steele'a, a "This House" został pierwotnie nagrany jako duet z Vincem Clarkiem z Erasure - ta wersja jednak nigdy nie pojawiła się, ponieważ Sony Music, z nieznanych powodów, nie pozwolił na jej wydanie.

Tworzenie i nagrywanie materiału

Po nagraniu swojego drugiego studyjnego albumu Raindancing podczas pobytu w Los Angeles, Moyet powróciła do Anglii po zakończeniu światowej trasy koncertowej. W okresie po powrocie do ojczyzny artystka rozpoczęła współpracę z Petem Glenisterem, który był jej gitarzystą w czasie części trasy Raindancing. Chcąc mieć więcej swobody artystycznej, zaproponowała CBS, aby Glenister był producentem jej nowego wydawnictwa. Muff Winwood z działu A&R tej wytwórni udzielił Alison pozwolenia na nagranie upragnionego przez nią albumu. Moyet stwierdziła w 2007 roku: Tworząc Hoodoo, zostaliśmy pozostawieni sami sobie i znowu znaleźliśmy trochę pasji i agresji. Nie jest to płyta bezbłędna... ale stała się drogą, która doprowadziła mnie do lepszego zrozumienia siebie. Jest na niej kilka piosenek, z których jestem bardzo dumna i które lubię, "It Won't Be Long", "This House", "Hoodoo" i kawałki "Footsteps"[1].

Po mieszanym odbiorze albumu i rozczarowującej sprzedaży, relacje Moyet z CBS stały się jeszcze bardziej napięte, ponieważ wytwórnia zaczęła tracić zainteresowanie artystką[1]. Pomimo spadku sprzedaży, "It Won't Be Long" otrzymał nominację do Grammy za najlepszy występ wokalny na 35. edycji Grammy Awards[2][3]. Chociaż album nie pojawił się na liście przebojów w Ameryce, w lutym 1994 roku magazyn Billboard poinformował, że Hoodoo rozszedł się w nakładzie 85.000 egzemplarzy[4].

Odbiór krytyczny

Po wydaniu, amerykański magazyn People skomentował album słowami: Nie, żeby to było dobre posunięcie w karierze, ale Alison Moyet prawdopodobnie mogłaby zaśpiewać album z bułgarskimi pieśniami wojennymi i wyszłyby seksowne i uduchowione. Jej głos przetrwał zarówno dyskotekowe rytmy jak i kiepski materiał na jej dwóch pierwszych solowych albumach. Hoodoo, jej trzeci, jest w większości urokliwy. Znowu uznanie należy się niesamowitemu głosowi Moyet, który może być mroczny w tytułowym utworze oraz w "Rise", a następnie przejść w rytm gospelowego "This House". Podobnie jak na poprzednich albumach, Moyet wciela się również w rolę disco divy - tym razem na otwierającym album "Footsteps" i w "(Meeting with My) Main Man". Te piosenki są w porządku, ale zaciemniają brzmienie jej głosu. Kiedy śpiewa z minimalnym wsparciem akustycznym, jak na "This House" czy "Wishing You Were Here", najlepiej pokazuje swoje talenty[5]. Musician napisał: Moyet na pewno rozumie styl - jej gospelowy krzyk byłby zazdrością każdego zielonoświątkowego chóru, a głos balladowy jest tak nagi i uduchowiony jak lament Niny Simone. Rozumie też, że styl ten jest bez znaczenia bez treści emocjonalnych. Od gniewu "Rise", do śmierci w udręce w "This House", to właśnie powstrzymuje ten zbiór nagrań przed przekształceniem się w wizytówkę innej typowej piosenkarki[6].

W retrospektywnej recenzji albumu, Tom Demalon z AllMusic opisał go jako prawdopodobnie jej najbardziej uduchowioną kolekcję, jaka kiedykolwiek powstała[7]. Dodał: Nie straciła talentu do beztroskiego, dojrzałego popu, widocznego w melodyjnym "Wishing You Were Here" i "It Won't Be Long", ale utwory takie jak "Footsteps" i wysokoenergetyczna piosenka tytułowa stanowią rdzeń Hoodoo. Z tekstami skupionymi na związkach, Moyet jest często zuchwała i asertywna jak na "Back Where I Belong". Jest jednak wciąż zdolna do wyrażania wrażliwości serca, szczególnie w tym wspaniałym "This House". Innymi ciekawostkami są kawałki gospelowe, takie jak "Rise" i hymn zamykający album, "Find Me". To wszystko sprawia, że Hoodoo jest kolejnym solidnym wydawnictwem Moyet[7].

Adnotacje

  1.   12"Hoodoo – Alisonmoyet.com". Alisonmoyet.com (1991-04-22).
  2. "The International Who's Who in Popular Music 2002 - Google Books". Books.google.co.uk (1983-06-27).
  3. "35th Annual Grammy Awards - 1993". Rock On The Net (1993-02-24).
  4. "Billboard - Internet Archive". Internet Archive (1994-02-19). s. 14.
    Cytat: alison moyet essex..
  5. "Picks and Pans Review: Hoodoo". People (4 listopada 1991).
  6. "Recenzja płyty" Musician (156-158). Amordian Press. s. 100.
  7.   12Demalon, Tom: "Hoodoo - Alison Moyet | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Alison Moyet - All Cried Out (The Remix)
All Cried Out (The Remix)
Singiel, 1984
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Alison Moyet - For You Only (Extended New Version)
For You Only (Extended New Version)
Singiel, 1985
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Alison Moyet - Love Letters
Love Letters
Singiel, 1987
  2 od 5.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
5:00
4:14
3:56
3:47
3:58
4:43
4:40
3:51
4:47
3:29
5:25

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Alison Moyet - Hoodoo1991
CD, Wielka Brytania i Europa
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Columbia
468272-2

Opinie

Prawdopodobnie najlepsza płyta jaką Moyet kiedykolwiek stworzyła. Ten album został w jakiś sposób zignorowany przez przemysł muzyczny i publiczność spragnioną prostych popowych przebojów. A jest to doskonała kolekcja poważniejszego popu z mocnymi melancholijnymi podtekstami i mądrymi tekstami. Czy to dramatyczne ballady czy finał gospel, Moyet huczy tym niesamowitym, czekoladowym głosem i po prostu nie ma dla niej konkurencji. Doskonały album.