Alizée - Gourmandises (Album, 2000): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Mes Courants Electriques... [2003]
AlbumStudyjny28 listopada 2000
  • - Studio Guillaume Tell
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Gourmandises (pol: Bakalie lub Smakołyki) to debiutancki studyjny album francuskiej artystki Alizée, wydany po raz pierwszy w listopadzie 2000 roku przez wytwórnię Polydor Records. Nagrywany był od czerwca do września w studiu Guillaume Tell, w Suresnes na przedmieściach zachodniego Paryża. Wydawnictwo, wyprodukowane przez Laurenta Boutonnata oraz Mylène Farmer, okazało się wielkim sukcesem, a we Francji otrzymało w grudniu 2001 roku status podwójnie platynowej płyty, nadany przez tamtejszy przemysł fonograficzny Syndicat National de l'Édition Phonographique (SNEP). Szacuje się, że album ten rozszedł się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy w Europie[1].

Z albumu ukazały się cztery single, w tym światowe hity "Moi... Lolita", "L'Alizé" i "Gourmandises". Aby promować Gourmandises i jej następne długogrające wydawnictwo Mes Courants Electriques, Alizée wyruszyła w 2003 roku w trasę koncertową En Concert Tour. Krytycy i badacze zauważyli wpływ albumu na muzykę popularną, szczególnie na sposób, w jaki pomógł on ponownie wprowadzić muzykę elektroniczną na scenę pop[2]. Styl produkcji, łączący instrumenty akustyczne i elektroniczne, jest podobny do pracy angielskiego producenta Williama Orbita nad albumem MadonnyRay of Light z 1998 roku.

Album, uznawany przez krytyków za arcydzieło współczesnego francuskiego repertuaru popowego, zachwalany był przez recenzentów już w momencie wydania. Szczególnie zachwycano się śpiewem wokalistki i wyborem kierunku muzycznego.

Wokalistka i album zostały uhonorowane najwyższym wyróżnieniem przyznanym przez SACEM (Société des auteurs, compositeurs et éditeurs de musique, pol. Stowarzyszenie Autorów, Kompozytorów i Wydawców Muzycznych), Prix Vincent Scotto w 2002 roku. Dodatkowo NRJ Music Awards, M6 i wiele innych mediów i instytucji muzycznych nominowało piosenkarkę do swoich nagród, w tym do Victoires de la Musique w kategorii "Rewelacyjny Album Roku".

Historia powstawania i kompozycje

Nagrania do debiutanckiego albumu rozpoczęły się w połowie 2000 roku. Zawierał on elementy world music, pop, chanson i dance oraz mocne struktury muzyki elektronicznej. Znalazło się na nim dodatkowo kilka gatunków i subgatunków, w tym techno, trip hop, drum and bass, ambient, rock i muzyka klasyczna.

Po udziale Alizée w show Graines de Star, gdzie spotkała Laurenta Boutonnata i weterankę francuskiego popu Mylène Farmer, została zaproszona do nagrania singla przy ich wsparciu jako zespołu autorskiego. Jej współpraca z nimi na dwóch pierwszych albumach zaowocowała słodkim, ale mocnym głosem zawierającym wyraziste elementy muzyki elektronicznej w stylizacji pop.

W lipcu 2000 roku Alizée wydała singiel "Moi... Lolita", a po osiągnięciu wysokiej sprzedaży we Francji, wydała kolejny "L'Alizé" w grudniu 2000 roku. Pierwszy był numerem jeden we Francji i zanotował wysokie pozycje także w kilku innych krajach na świecie, jednak w ogóle nie zawitał na liście przebojów w Stanach Zjednoczonych. Po wydaniu Gourmandises, Alizée została mianowana tytułem Królowej Europop przez Radio NRJ[2][3]. Trzy miesiące później, trzeci singiel "Parler Tout Bas" również był numerem jeden we francuskich stacjach radiowych.

Alizée zebrała publiczne pochwały w telewizji M6 i radiu NRJ[4]. Wśród innych ważnych wyróżnień była nominacja do Victoires de la Musique. W następnym roku IFPI wręczyło jej nagrodę World Music Award za najwyższą sprzedaż. W 2003 roku artystka otrzymała od SACEM najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną w tej instytucji - Prix Vincent Sotto[3].

Single

"Moi... Lolita" był pierwszym utworem z płyty i został wydany jako jej debiutancki singiel 4 lipca 2000 roku. Był on popularny w różnych krajach, w tym w Polsce, gdzie na liście przebojów 30 Ton dotarł do #3 miejsca, a w Radiowej Trójce do #4. Znajduje się on dodatkowo na liście najlepiej sprzedających się singli w historii francuskiej muzyki, zajmując #31 miejsce. "L'Alizé" był drugim singlem z albumu i został wydany w grudniu 2000 roku. Pojawił się na niej utwór "L'alizé" oraz instrumentalna wersja tego samego utworu. Wydano również dwie limitowane edycje, w których znalazły się cztery remiksy. Utwór ten stał się hitem szczególnie we Francji, gdzie przez dwa tygodnie przebywał na podium. "Parler tout bas" był trzecim singlem, który ukazał się w kwietniu 2001 roku. On także zawierał instrumentalną wersję piosenki. Oba pierwsze single znajdują się we Francji na zestawieniu Top 100 singli roku 2000 oraz najlepiej sprzedających się w tym kraju.

Odbiór krytyczny

Album Gourmandises otrzymał pozytywne recenzje od współczesnych krytyków tuż po pierwszym wydaniu. Eric Harkleroad w swoim artykule na łamach studenckiej gazety Daily Princetonian Uniwersytetu w Princeton w New Jersey w Stanach Zjednoczonych stwierdził, że Szesnastoletnia Alizée jest odpowiedzią Francji na zjawisko nastoletniej królowej. Z jednym godnym uwagi wyjątkiem: Alizée ma prawdziwy talent[2]. W 2013 roku, po spekulacjach na temat piątej płyty artystki, 5, krytycy podtrzymywali swoje oceny i określili Gourmandises jako popowe arcydzieło muzyki współczesnej, nazywając je "klasykiem" dekady lat 2000. i nowego tysiąclecia.

Adnotacje

  1. "IFPI Platinum Europe Awards - 2002". IFPI.
  2.   123Harkleroad, Eric: "French teen queen breaks the mold". The Daily Princetonian.
  3.   12Bonacich, Drago: "Alizée : Biography & History". AllMusic.
  4. "Alizée - Biography". RFI Music (sierpień 2010).

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Alizée - Gourmandises2000
CD, Japonia
Polydor, Universal
UICO-1015
Alizée - Gourmandises2000
CD, jewel case, Francja
Polydor
549 545 - 2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Belgia20,000  Platynowa płyta
  Szwajcaria20,000  Platynowa płyta
  Francja100,000  2 x Platynowa płyta
Podsumowanie regionów
Europa1,000,000  Platynowa płyta