Alphaville - The Breathtaking Blue (Album, 1989): oprawa graficzna przedniej okładki
Afternoons In Utopia [1986]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Prostitute [1994]
AlbumStudyjny4 kwietnia 1989
  • - Lunapark Studios (Berlin, Niemcy)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

The Breathtaking Blue to trzeci album niemieckiego synth-popowego zespołu Alphaville, wydany w kwietniu 1989 roku przez wytwórnię WEA. Został nagrany pomiędzy rokiem 1987 a listopadem 1988 w Lunapark Studios w Berlinie i wyprodukowany przez zespół z pomocą Klausa Schulze. Towarzyszące wideo, The Breathtaking Blue Songlines, ukazało się we wrześniu 1989 roku. Edycja na CD tego albumu była jedną z pierwszych komercyjnych płyt w formacie CD+G. Alphaville wydali trzy single z tego albumu, "Romeos", "Summer Rain" i "Mysteries of Love", z których pierwszy znalazł się na międzynarodowych listach przebojów.

Wszystkie utwory zostały skomponowane przez Mariana Golda, Bernharda Lloyda i Ricky'ego Echolette, przy czym Gold do utworu "For a Million" napisał tylko teksty.

Produkcja

Powstawanie albumu było trudne, a wokalista Marian Gold powie później produkcja ukazała Alphaville w okropnościach permanentnego kryzysu. Trwała wojna pomiędzy [zespołem]. ... Wściekłe gitarowe wrzaski podczas intro [singla "Romeos"] są prawdziwym wskaźnikiem prawdziwego ducha produkcji[1] i że The Breathtaking Blue był naszym albumem "I don't give a shit" (pol. "mam to gdzieś"), samolubnym aroganckim ślepym strzałem przez ramię w przyszłość, odwracając się plecami do publiczności[2].

Wydanie

Album The Breathtaking Blue ukazał się oryginalnie w 1989 roku na płycie kompaktowej (w formacie tradycyjnym oraz CD+G), na kasecie magnetofonowej oraz na winylu (ograniczony do obszaru Niemiec, Ameryki Północnej oraz Brazylii). W Polsce dostępne były tylko nieoficjalne wydania na taśmach, które pojawiły się w 1989 i 1991 roku. Reedycje na kompakcie ukazały się w Europie w 1998 roku, a w 2008 w Rosji.

Wznowienie albumu na CD, zaplanowane na 7 maja 2021 roku, zawiera zremasterowane strony B singli, dema oraz DVD, na którym dostępny jest oryginalny pakiet graficzny CD+G, jak również kolekcja wideo Songlines, która nie była dostępna od czasu jej oryginalnego wydania w 1989 roku[3]. W tym samym dniu ukazało się także zremasterowane wydanie na winylu, wraz z płytą DVD. Nad remasteringiem czuwali Stefan Betke, Bernhard Lloyd[4] i Gold[2].

Wiele utworów z tego albumu trafiło, w formie zremiksowanej, instrumentalnej lub demo, na album Dreamscapes z 1999 roku.

Oprawa graficzna

Okładka albumu jest złożeniem dwóch dzieł: pierwsze to Wieża Babel Pietera Bruegela, drugie to niebieskie słońce. Twarz w niebieskim słońcu jest przypisywana Michałowi Aniołowi, z Sybilli na suficie Kaplicy Sykstyńskiej[5]. Aureola promieni słonecznych jest nieznanego pochodzenia. Rok "1989" (rok wydania albumu) jest wyświetlany cyframi rzymskimi w poprzek dolnej części okładki. Na tylnej okładce znajduje się rysunek faraona Akhenatena i królowej Nefertiti.

Odbiór krytyczny

Evan Cater, pisząc dla AllMusic, nazwał album "nieco rozczarowującym" w porównaniu do ich poprzednich wydawnictw i zauważa, że produkcja Klausa Schulze i Alphaville ... spotyka się z mieszanym sukcesem[6]. W szczególności recenzent stwierdził, że utwory ucierpiały z powodu eksperymentów zespołu z nieco bogatszym instrumentarium, dodając smyczki, saksofon, trąbkę, kontrabas, gitary elektryczne, a nawet akustyczne[6]. Cater polubił niektóre z poszczególnych utworów na płycie, nazywając "Heaven or Hell" jednym z ciekawszych wysiłków na płycie[6], a "For a Million" tak autentycznym, jak tylko zespół może[6]. Graeme Kay, pisząc dla magazynu Q, był bardziej pozytywny, nazywając album wysoce wypolerowanym skupiskiem błyszczącego technopopu[7] i mówiąc, że ogólny efekt jest przystępny i często zapiera dech w piersiach[7].

Adnotacje

  1. "so80s presents Alphaville" (Notatki z wydania) [CD liner notes]. Blank & Jones #SC0344 (2014). 2014.
  2.   12"Alphaville announce new remastered Deluxe Editions". retropopmagazine.com (25 Marzec 2021).
  3. Sinclair, Paul (5 Marzec 2021): "Alphaville / Afternoons in Utopia and The Breathtaking Blue reissues".
  4. "The Breathtaking Blue (2021 remaster)" (Notatki z wydania) [CD liner notes]. WEA / Warner Music Group (2021). 2021.
  5. "The Breathtaking Blue" (Notatki z wydania) [CD liner notes]. Atlantic Records #7 81943-2 (1989). 1989.
  6.   1234Cater, Evan: "The Breathtaking Blue - Alphaville | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  7.   12Kay, Graeme (czerwiec 1989): "Recenzja płyty". Q.

Zobacz również

Alphaville - Forever Young
Forever Young
Album, 1984
Alphaville - Forever Young
Forever Young
Singiel, 1984
Alphaville - Big in Japan
Big in Japan
Singiel, 1984

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Alphaville - The Breathtaking Blue1998
CD, Europa
WEA
2292-44855-2