Angelo Badalamenti - Twin Peaks - Fire Walk with Me (Album, 1992): oprawa graficzna przedniej okładki
Twin Peaks [1990]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
La Cité Des Enfants Perdus [1995]
AlbumŚcieżka dźwiękowa11 sierpnia 1992
  • - Fantasy Studios (Berkeley, Stany Zjednoczone)
  • - Capitol Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
  • - Excalibur Sound Productions
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Twin Peaks: Fire Walk with Me (pol. Ogniu Krocz ze Mną) to francusko-amerykański horror z 1992 roku, wyreżyserowany przez Davida Lyncha i napisany przez Lyncha i Roberta Engelsa. Jest to kontynuacja krótkotrwałego serialu telewizyjnego Twin Peaks (1990-91), stworzonego przez Lyncha i Marka Frosta, a koncentruje się wokół śledztwa w sprawie zabójstwa Teresy Banks (Pamela Gidley) i ostatnich siedmiu dni z życia Laury Palmer (Sheryl Lee), popularnej uczennicy szkoły średniej w fikcyjnym mieście Twin Peaks w stanie Waszyngton. Dodatkowo, narracyjne odniesienia do filmu wyjaśniają losy agenta Dale'a Coopera (Kyle'a MacLachlana) w finale serialu. Tak więc, choć film jest często uważany za prequel, ma również cechy bardziej typowe dla sequela.

Większość obsady telewizyjnej powróciła do filmu, z godnymi uwagi wyjątkami Lary Flynn Boyle, która odmówiła powrotu jako najlepsza przyjaciółka Laury, Donny Hayward (zastąpiła ją Moira Kelly), oraz Sherilyn Fenn, z powodu konfliktów czasowych. Kyle MacLachlan, który wystąpił w roli Agenta Specjalnego Dale'a Coopera w serialu telewizyjnym, niechętnie wracał w obawie przed bycia kojarzonym jedynie z tą rolą, więc jego obecność w filmie jest mniejsza niż pierwotnie planowano.

Fire Walk with Me został przyjęty przez publiczność na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1992 roku buczeniem oraz drwinami i początkowo otrzymał negatywne recenzje w Stanach Zjednoczonych. Film spotkał się z nieco pozytywniejszym przyjęciem w kolejnych latach, a niektórzy postrzegają go nawet jako jedno z najważniejszych dzieł Lyncha. Film wypadł słabo w Stanach Zjednoczonych jeśli chodzi o zarobek, częściowo dlatego, że ukazał się prawie rok po odwołaniu serialu telewizyjnego (z powodu ostrego spadku oglądalności w drugim sezonie). Jednakże, był to komercyjny hit w Japonii.

Ścieżka dźwiękowa do Twin Peaks: Fire Walk with Me została wydana przez Warner Bros. Records 11 sierpnia 1992 roku. Zawiera materiał Angela Badalamenti, który skomponował muzykę do serialu telewizyjnego oraz filmu.

Oprócz jego kompozycji instrumentalnych, soundtrack zawiera akompaniament wokalny do piosenek Badalamenti'ego autorstwa wokalisty jazzowego Jimmy'ego Scotta i wokalistki dream pop Julee Cruise. Badalamenti wykonuje wokale w utworach "A Real Indication" i "The Black Dog Runs at Night", dwóch utworów Thought Gang, muzycznego projektu Badalamentiego i Davida Lyncha. Lynch napisał teksty kilku piosenek, w tym "Sycamore Trees", "Questions in a World of Blue", "A Real Indication" i "The Black Dog Runs at Night" i był wraz z Badalamentim producentem ścieżki dźwiękowej.

Po wydaniu, soundtrack Fire Walk with Me znalazł się na liście przebojów w Stanach Zjednoczonych, osiągając najwyższą pozycję na miejscu 173 na Billboardzie 200. Został nominowany, a później otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę na Saturn Awards w 1992 roku oraz za najlepszą muzykę oryginalną na Independent Spirit Awards. W marcu 2011 roku magazyn NME umieścił tę ścieżkę dźwiękową na pierwszym miejscu na liście "50 Best Film soundtracks Ever", opisując ją jako "łączącą uderzające, melancholijne piękno z rodzajem mrocznego, złego jazzu, będąc jedną z tych sugestywnych ścieżek dźwiękowych, które osiedlają się w twojej podświadomości i nigdy jej nie opuszczają".

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
6:47
4:04
3:58
7:21
5:38
4:54
4:06
1:49
2:17
6:45
Montage from Twin Peaks5:30
3:53

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Angelo Badalamenti - Twin Peaks - Fire Walk With Me1996
Kaseta, Polska
Warner Music Poland
9362 45019-4
Angelo Badalamenti - Twin Peaks - Fire Walk with Me
CD, Europa
Warner Bros. Records
9362-45019-2