Annie Lennox - Diva (Album, 1992): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Medusa [1995]
AlbumStudyjny6 kwietnia 1992
  • - The Church (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Mayfair Studios (Londyn, Wielka Brytania)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 15.00 zł

Informacje o płycie

 6 minut czytania

Diva to debiutancki solowy album studyjny szkockiej piosenkarki Annie Lennox, wydany 6 kwietnia 1992 roku przez wytwórnię RCA Records oraz BMG w Europie, a przez Aristę w Stanach Zjednoczonych. Materiał był rejestrowany w dwóch londyńskich studiach nagraniowych, Mayfair oraz The Church, przy współpracy z producentem Stephenem Lipsonem, który wcześniej zaangażowany był w produkcje płyt takich artystów jak Pet Shop Boys, Grace Jones czy Simple Minds. Współautorami kompozycji "The Gift" byli rodacy artystki, Robert Bell oraz Paul Joseph Moore z formacji The Blue Nile. Album był numerem jeden na brytyjskiej liście przebojów UK Albums Chart i rozszedł się na całym świecie w nakładzie ponad czterech milionów egzemplarzy, zdobywając statusy platynowych płyt na co najmniej ośmiu rynkach muzycznych. Zdobył także nagrodę Brit Award w 1993 roku w kategorii "brytyjski album roku".

Tło powstania i materiał

Po nieformalnym rozwiązaniu zespołu Eurythmics w 1990 roku, Lennox przebywała z dala od przemysłu muzycznego i w tym czasie urodziła swoją najstarszą córkę, Lolę. W 1991 roku rozpoczęła pracę nad swoim pierwszym solowym albumem z producentem Stephenem Lipsonem. Choć w latach współpracy z zespołem Eurythmics przyzwyczaiła się do współtworzenia materiału z Davem Stewartem, to jednak aż osiem z dziesięciu utworów na Divie zostało napisanych wyłącznie przez nią, a dwa utwory były jej współautorstwem.

Z albumu pochodzi aż pięć singli: "Precious", "Little Bird", "Cold", "Why" oraz będący największym przebojem tej płyty i najbardziej rozpoznawalnym - "Walking On Broken Glass". Dotarł do #8 miejsca brytyjskiej listy UK Singles Chart oraz #14 na Billboardzie Hot 100 w USA. Utwór był jednak numerem jeden w Kanadzie, a na polskiej Liście Przebojów Programu Trzeciego uplasował się na pozycji #5.

Piosenka "Keep Young and Beautiful" została dołączona do wydania CD jako utwór bonusowy (oryginalny album winylowy miał tylko dziesięć utworów). Kolejny dodatek, "Step by Step", pojawił się na meksykańskiej i japońskiej edycji albumu i został również dołączony jako strona B na singlu "Precious". Piosenka została później nagrana przez Whitney Houston na ścieżkę dźwiękową do filmu The Preacher's Wife z 1996 roku, a następnie stała się przebojowym singlem.

Oprawa graficzna

Projektem graficznym okładki zajmował się Laurence Stevens, który w latach 80-tych występował z formacją Blancmange, a później założył studio graficzne LSD Studio. Zdjęcie z przedniej okładki wykonał fotograf Satoshi Kobayashi, zaś dodatkowe (widniejące na wkładce winyla i w książeczce CD) Anton Corbijn, który popularność zdobył przy współpracy z grupą Depeche Mode. Krycie głowy noszone przez Lennox na okładce albumu (i widoczne w kilku teledyskach promujących płytę) zostało pozyskane od londyńskiej firmy kostiumowej Angels. Zostało ono wcześniej użyte w filmie o przygodach Jamesa Bonda Octopussy[1] z 1983 roku, w którym w roli głównej po raz szósty pojawił się wówczas Roger Moore. Na okładce znajduje się dedykacja: Dedicated To Uri And Lola With Love. Uri (Fruchtmann) to imię drugiego męża artystki, izraelskiego producenta filmowego i reżysera, zaś Lola to jej pierwsza córka, urodzona 10 grudnia 1990 roku (obecnie modelka).

Wydania

Album Diva ukazał się oryginalnie na początku kwietnia 1992 roku. Dostępny był przede wszystkim na zaczynającym już wówczas dominować formacie płyty kompaktowej. Wydane były również edycje na winylu oraz kasetowe, w tym oficjalne w Polsce, które pojawiło się w 1993 roku lub nieco później (RCA, BMG Records (UK) Ltd. – #PK 75326). Co ciekawe materiał nie doczekał się jeszcze remasteringu. Pojawiają się jedynie wznowienia wykorzystujące pierwotny miks, a najnowsze na czarnym krążku pochodzi z 2018 roku: europejska edycja na 180 gramowym winylu (RCA – #88985419511).

Album wideo

Lennox jednocześnie wydała album wideo Diva, zawierający promocyjne teledyski do siedmiu utworów z albumu oraz fragment utworu "Remember", który nigdy nie został wydany gdzie indziej. Reżyserem albumu wideo była Sophie Muller, która współpracowała z Lennox podczas jej późniejszych lat z Eurythmics. Kilka miesięcy po pierwszym wydaniu, album wideo Diva został ponownie wydany jako Totally Diva i zawierał dodatkowy film promocyjny, który został nakręcony od czasu pierwotnego wydania ("Walking On Broken Glass"). Jedynymi pominiętymi utworami z albumu wideo były "Little Bird" (do którego teledysk nie został jeszcze wtedy nakręcony) oraz utwór z albumu "Stay By Me", do którego nigdy nie nakręcono teledysku.

Odbiór komercyjny

Po wydaniu album zadebiutował na pierwszym miejscu listy przebojów UK Albums Chart i ostatecznie przyniósł pięć przebojowych singli, z których trzy dotarły do Top 10 (chociaż Eurythmics nadal wydawali albumy docierające na szczyt listy przebojów, nie zdobyli singla z UK Top 10 od 1986 roku). Diva ostatecznie uzyskała certyfikat poczwórnej platyny w Wielkiej Brytanii[2], więcej niż jakikolwiek inny studyjny album Eurythmics i sprzedała się w ponad 1.2 miliona egzemplarzy na samych Wyspach.

W Stanach Zjednoczonych płyta dotarła do pozycji #23 na zestawieniu Bilboard 200 i uzyskała status podwójnej platyny[3]. Diva zdobyła nagrodę Brit Awards za Brytyjski Album Roku na gali Brit Awards w 1993 roku. Album otrzymał nominacje do albumu roku, najlepszego żeńskiego wykonania popowego i najlepszego teledysku długo-formatowego, zdobywając tę ostatnią nagrodę na gali Grammy Awards w tym samym roku.

Odbiór krytyczny

We współczesnej recenzji magazynu Rolling Stone Paul Evans napisał: Najnowocześniejszy popowy soul, ten solowy debiut Annie Lennox, jest dźwiękowo wspaniały; deklaruje również jej estetyczną niezależność. Umiejętności sesyjne szlifują blask Divy, a producent Stephen Lipson (Pet Shop Boys, Propaganda) działa na najwyższych obrotach, ale te jedenaście piosenek to zaciekłe utwory siostry, która robi coś dla siebie. Trzy lata po swoim ostatnim występie z Davem Stewartem, jej kohortą w Eurythmics, Lennox pozbywa się wszelkich wyobrażeń, że był jej Svengalim[4], a ona jedynie pięknością MTV z oszałamiającymi dźwiękami. Pisząc prawie całą płytę Diva, udaje jej się odbyć tournee po głównym nurcie R&B i zachowuje swoją osobliwą osobowość - królowej lodu pragnącej, by roztopiła ją miłość[5].

W retrospektywnej recenzji serwisu AllMusic krytyk Roch Parisien stwierdził: Ci, którzy spodziewali się, że Annie Lennox na swoim solowym debiucie Diva wyjdzie z pełnym impetem, z wysokoenergetycznym electro-europopem, połączonym z amerykańskim R&B, jak w utworach Eurythmics, będą musieli nieco zwolnić swoje rozruszniki serca. Enigmatyczna wokalistka, która zrobiła karierę bawiąc się różnymi pojęciami płci, gra tutaj z pojęciem sławy - Lennox przebiera się za samotną Divę uwięzioną w fałszywej chwale. Ramy te stanowią skuteczną scenę dla dźwięcznego głosu Lennox, ukazując ją tutaj bardziej jako śpiewaczkę niż to miało miejsce w przeszłości. Ale muzyka jest dziwnie wyciszona i niedopowiedziana. W zasadzie album ten najlepiej sprawdza się jako jeden zintegrowany, nastrojowy utwór, a nie jako zbiór pojedynczych piosenek. Choć Lennox udaje się na Divie wyrzeźbić osobowość odmienną od tej, jaką miała za czasów Eurythmics, nie można nie pragnąć zastrzyku muzycznego mięśnia byłego partnera Dave'a Stewarta[6].

W 1993 roku album został umieszczony na liście "50 Najlepszych Albumów 1992 roku" magazynu Q, zaś Rolling Stone zawarł go w zestawieniu "Niezbędne nagrania lat 90-tych".

Adnotacje

  1. Rosen, Barbara (25 sierpnia 1998): "For Rent: 150 Years of Stars' Costumes". The New York Times.
  2. "Annie Lennox - Diva - Award". BPI.
  3. "American album certifications – Annie Lennox – Diva". Gold & Platinum - RIAA.
  4. Svengali to postać z powieści Trilby, która została po raz pierwszy opublikowana w 1894 roku przez George'a du Mauriera. Svengali to mężczyzna, który uwodzi, dominuje i wykorzystuje Trilby, młodą Irlandkę, i czyni ją sławną piosenkarką.
  5. Evans, Paul (25 czerwca 1992): "Annie Lennox: Diva" Rolling Stone (633). s. 41.
  6. Parisien, Roch: "Diva - Annie Lennox | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Annie Lennox - Diva1992
CD
Arista
07822 18704-2
Annie Lennox - Diva1992
CD, Europa
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
RCA, BMG Records (UK) Ltd.
PD 75326
Annie Lennox - Diva1992
Winyl, LP, Europa
RCA
PL 75326, PL 75326-8, PL75326
Annie Lennox - Diva
CD, Reedycja, Europa
RCA
74321 33102 2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Austria25,000  Złota płyta
  Kanada200,000  2 x Platynowa płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Wielka Brytania1,200,000  4 x Platynowa płyta
  Holandia50,000  Złota płyta
  Norwegia25,000  Złota płyta
  Szwecja100,000  Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone2,000,000  2 x Platynowa płyta