Annie Lennox - Medusa (Album, 1995): oprawa graficzna przedniej okładki
Diva [1992]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Bare [2003]
AlbumStudyjny6 marca 1995
  • od stycznia do maja 1994 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Medusa to drugi solowy album szkockiej wokalistki Annie Lennox z duetu Eurythmics, wydany w marcu 1995 roku przez wytwórnię Arista w Stanach Zjednoczonych oraz RCA na innych obszarach świata. Materiał na tym wydawnictwie, składający się w całości z coverów, został nagrany od stycznia do maja 1994 roku w studio Aquarium w Londynie. Album znalazł się na szczycie brytyjskiej listy przebojów UK Albums Chart oraz zajął miejsce #11 w Stanach Zjednoczonych, spędzając w sumie 60 tygodni na liście Billboard 200. Od momentu wydania, wydawnictwo to zdobyło status podwójnej platyny zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w USA i sprzedało się w ponad 6 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Album był nominowany do nagrody Grammy w 1996 roku w kategorii Najlepszy Album Pop, przegrywając z Turbulent IndigoJoni Mitchell. Za pracę nad pierwszym singlem "No More I Love You's" Lennox zabrała jednak do domu nagrodę dla Najlepszej Kobiecej Wokalistki Pop. Oprócz tego singla, który zadebiutował na brytyjskiej liście przebojów UK Singles Chart na miejscu #2 (najwyższa jej pozycja w solowym dorobku), z albumu zostały wydane jeszcze trzy inne single: "A Whiter Shade Of Pale", "Waiting in Vain" oraz "Something So Right".

Wydawnictwo to zostało ponownie wydane pod koniec 1995 roku na dwóch płytach CD i zawierało oryginalny album Medusa oraz dziewięcioutworową, bonusową płytę zawierającą studyjną wersję "Something So Right" Paula Simona (z Simonem na wokalu i gitarze) oraz osiem utworów nagranych na żywo z koncertu w Central Parku: "Money Can't Buy It", "Legend in My Living Room", jej przeboje z Eurythmics - "Who's That Girl?", "You Have Placed a Chill in My Heart" i "Here Comes the Rain Again" wraz z "Why", "Little Bird" i "Walking on Broken Glass".

Odbiór krytyczny

Profesjonalne recenzje albumu Medusa były mieszane, od korzystnych po wręcz wrogie. AllMusic zauważa, że krytycy "z furią napadli"[1] na album po wydaniu, a Trouser Press był chyba najostrzejszy w swojej krytyce, charakteryzując interpretacje Lennox tego klasycznego, zawartego na płycie materiału jako "oczywiste", "zbyt łagodne" i "umyślnie nieudolne". Recenzentka Ira Robbins wyróżniła tylko utwór "No More I Love You's": Jedyny utwór na albumie, który w jakikolwiek sposób korzysta na jej staraniach, to "No More I Love You's", niewielki przebój z 1986 roku, zapomnianego skądinąd brytyjskiego zespołu The Lover Speaks, i to tylko z powodu tego, że oryginał przepadł w mrokach lat 80.[2].

Tymczasem Rolling Stone dał albumowi bardziej pozytywną, choć wciąż mieszaną recenzję:

Annie Lennox zatytułowała swoją popularną solową debiutancką płytę nazwą Diva, ale to właśnie jej kolejne starania z albumu Medusa sprawiają, że artystka zaczęła się naprawdę zachowywać jak ona. Ten dziko nierówny album z przeróbkami zaczyna się być może od najwyższego punktu na całej płycie - naprawdę wspaniałej interpretacji "No More I Love You's", stosunkowo mało znanego brytyjskiego przeboju The Lover Speaks. Niestety, Lennox nie operuje tą samą magią z bardziej znanym materiałem, jak "Take Me to the River" Ala Greena czy "A Whiter Shade of Pale" Procol Harum[3].
Adnotacje

  1. "Medusa - Annie Lennox Review". AllMusic.
  2. Robbins, Ira: "Annie Lennox Medusa review". Trouser Press.
  3. "Medusa review". Rolling Stone (Luty 2, 1998). Wenner Media LLC (Luty 2, 1998).

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Annie Lennox - Medusa1995
CD, Europa
RCA, BMG
74321257172

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Argentyna30,000  Złota płyta
  Austria25,000  Złota płyta
  Kanada200,000  2 x Platynowa płyta
  Szwajcaria25,000  Złota płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Hiszpania50,000  Złota płyta
  Francja100,000  Złota płyta
  Wielka Brytania600,000  2 x Platynowa płyta
  Norwegia25,000  Złota płyta
  Polska50,000  Złota płyta
  Szwecja50,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone2,000,000  2 x Platynowa płyta
Podsumowanie regionów
Europa2,000,000  2 x Platynowa płyta