Asia - Astra (Album, 1985): oprawa graficzna przedniej okładki
Alpha [1983]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Aqua [1992]
AlbumStudyjny30 listopada 1985
  • od 1984 do 1985 roku
  • - The Town House (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Sarm West Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Westside Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Astra to trzeci studyjny album brytyjskiego zespołu rockowego Asia, wydany 30 listopada 1985 roku przez Geffen Records. Był to ich ostatni długogrający album studyjny ze współzałożycielem, wokalistą i basistą Johnem Wettonem do czasu ukazania się Phoenix (2008), wydany po tym jak oryginalny skład zespołu został ponownie połączony w 2006 roku. Astra jest jedyną płytą grupy z Mandym Meyerem, szwajcarskim gitarzystą, który zastąpił Steve'a Howe'a.

Rozpoczęta w 1984 roku, oznaczała powrót Wettona do grupy po jego zwolnieniu we wrześniu 1983 roku. Zastąpił go tymczasowo współzałożyciel Emerson, Lake & Palmer, Greg Lake, na koncertach w Nippon Budokan w Tokio w grudniu 1983 roku. Wieczór otwarcia tych koncertów, szeroko reklamowanych jako "Asia in Asia" (Azja w Azji), była pierwszą transmisją w historii MTV nadawana drogą satelitarną. Po dwumiesięcznym stażu, Lake opuścił Asia i wkrótce Wetton został przekonany do powrotu. Ten ostatni zgodził się, ale warunkiem jego powrotu było opuszczenie przez Howe'a składu. Zanim rozpoczęły się sesje dla Astry, grupa zwerbowała Meyera, byłego gitarzystę szwajcarskiej grupy hard rockowej Krokus. Personel ten zmienił kierunek muzyczny zespołu na bardziej ostry, lekko rockowy i metalowy dźwięk.

Kontynuując trend z Alpha (1983), głównymi kompozytorami na Astra byli Wetton i klawiszowiec Geoff Downes, z tylko jedną piosenką, "Too Late", napisaną wspólnie przez perkusistę Carla Palmera. Dwa utwory, "Voice of America" i "Wishing", zostały zapoczątkowane przez Wettona podczas jego nieobecności w grupie, początkowo z zamysłem umieszczenia na solowym albumie. "Hard on Me" został napisany wyłącznie przez Wettona pod koniec sesji, kiedy wytwórnia skarżyła się na brak potencjalnego przebojowego singla. Jeden z przebojów, "We Move as One", został użyty przez byłą wokalistkę ABBAAgnethę Fältskog do solowego albumu Eyes of a Woman (1985).

Astra została nagrana w Westside Studios, The Townhouse Studios i Sarm West Studios, które znajdują się w Londynie. Podobnie jak dwie poprzednie produkcje, album został wyprodukowany przez Mike'a Stone'a, ale tym razem z udziałem Downesa. Album pierwotnie miał nosić tytuł Arcadia, ale został zmieniony przed wydaniem, aby uniknąć nieporozumień, kiedy dowiedziano się, że w tym samym czasie nagrywany był boczny projekt o tej samej nazwie grupy Duran Duran. Okładka została zaprojektowana przez Rogera Deana, który współpracował z zespołem od czasu ich debiutu.

Astra spotkała się z mieszanym przyjęciem krytyków muzycznych. Sandy Robertson w swojej recenzji dla Sounds przyznał albumowi ocenę tylko jednej gwiazdki na pięć. Jednak Matt Collar przyznał albumowi retrospektywną ocenę trzech gwiazdek na pięć na AllMusic i nazwał płytę "solidnym progresywnym wypadem rockowym" i "prawdziwie niedocenianym albumem rockowym z lat 80-tych i obowiązkowym słuchowiskiem dla fanów".

Zobacz również

Asia - Alpha
Alpha
Album, 1983
Asia - Arena
Arena
Album, 1996
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Asia - Don't Cry
Don't Cry
Singiel, 1983

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Asia - Astra1985
CD, Holandia
Geffen Records
CDGEF 26413
Asia - Astra1985
Winyl, LP, Stereo, Europa
Geffen Records
26413, GEF 26413