Big Country - No Place Like Home (Album, 1991): oprawa graficzna przedniej okładki
Peace In Our Time [1988]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
The Buffalo Skinners [1993]
AlbumStudyjny16 września 1991
  • - Rockfield Studios (Monmouth, Wielka Brytania)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 5.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

No Place Like Home to piąty studyjny album szkockiego zespołu Big Country, wydany we wrześniu 1991 roku nakładem wytwórni Vertigo. Materiał został nagrany w studiu Rockfield Studios w Walii, z produkcją i inżynierią dźwięku Pata Morana, dla którego było to pierwsza i ostatnia współpraca z tą grupą. Autorem wszystkich kompozycji oraz tekstów jest gitarzysta i wokalista Stuart Adamson, a cztery z nich powstały także przy udziale Bruce'a Watsona oraz Tony'ego Butlera. Wydawnictwo to zdołało zanotować obecność jedynie na brytyjskiej liście przebojów UK Albums Chart, gdzie przebywało przez dwa tygodnie, debiutując w dniu 28 września 1991 na swojej szczytowej, #28 pozycji.

Tytuł albumu pochodzi od cytatu z powieści The Wonderful Wizard of Oz (pol. Czarnoksiężnik z Krainy Oz) Lymana Franka Bauma z 1900 roku, do którego nawiązuje pierwszy utwór, "We're Not in Kansas". Wypowiedź małej Doroty, bohaterki tej książki, została z kolei zaczerpnięta ze słynnego wiersza i piosenki Home! Sweet Home! autorstwa Johna Howarda Payne'a i Henry'ego Bishopa, pochodzącego z opery Clari, or the Maid of Milan (pol. Clari, czyli pokojówka z Mediolanu) z 1823 roku. Dziewczynka, grana przez Judy Garland, w finałowej scenie mówi swojej rodzinie, że "nie ma jak w domu" (ang. "there's no place like home").

Wydania

"You, Me and the Truth" i "Comes a Time" były bonusowymi utworami na płycie CD i kasetowych wydaniach albumu i nie znalazły się one na oryginalnej płycie winylowej. Edycja deluxe z 2014 roku (Mercury 3777365) przywraca winylową kolejność nagrań i przenosi te utwory na bonusową płytę.

Odbiór krytyczny

Tom Demalon z serwisu AllMusic ocenił album na 2 z 5 możliwych gwiazdek i stwierdził: Na płycie zespół próbuje na nowo odkryć siebie i odejść od wizerunku z lat 80. Udało mu się uchwycić bardziej organiczne brzmienie niż na poprzednim wydawnictwie, bez względu na styl[1]. Recenzent zauważa, że "We're Not In Kansas" mógł prawie przejść na tor stylu AOR z końca lat 80-tych, "Republican Party Reptile" brzmi tak, jakby zespół złapał kilka trików z jednorazowego supportu The Cult, a "Dynamite Lady" w wykonany średnim tempie przypomina jedną z najlepszych ballad Duran Duran. Krytyk podsumował: Wszystko to jest dość dobrze zrobione, ale próby zmiany ich brzmienia po prostu nie pasują do Big Country i kilka utworów brzmi typowo. No Place Like Home nigdy nie ujrzał światła dziennego w Ameryce, chociaż kilka utworów pojawi się na The Buffalo Skinners w 1993 roku[1].

Adnotacje

  1.   12Demalon, Tom: "No Place Like Home - Big Country | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Big Country - Through A Big Country - Greatest Hits
Through A Big Country - Greatest Hits
Kompilacja, 1990
  1 za 5.00 zł  Kup teraz
Big Country - The Crossing
The Crossing
Album, 1983
Big Country - Fields Of Fire
Fields Of Fire
Singiel, 1983
  1 za 7.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Big Country - No Place Like Home1991
CD, Europa
  1 za 5.00 zł  Kup teraz
Vertigo
510 230-2