Big Country - The Crossing (Album, 1983): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Wonderland [1984]
AlbumStudyjny15 lipca 1983
  • w maju 1983 roku
  • - The Manor
  • - RAK Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

The Crossing to debiutancki studyjny album szkockiego zespołu Big Country, wydany w lipcu 1983 roku nakładem wytwórni Mercury. Materiał został nagrany w maju w dwóch angielskich studiach: The Manor w Oxfordshire oraz w londyńskim RAK Studios. Produkcją zajął się Steve Lillywhite, który pod koniec lat 70-tych współpracował z formacją Ultravox oraz był odpowiedzialny za powstanie trzech pierwszych wydawnictw zespołu U2. Okładka płyty dostępna była w trzech wariantach kolorystycznych: niebieskiej, zielonej oraz czerwonej.

Album osiągnął miejsce #3 w Wielkiej Brytanii na liście przebojów UK Albums Chart. Za granicą uplasował się natomiast na pozycji #4 w Kanadzie na RPM Top Albums Chart i #18 w USA na Billboard 200. Uzyskał także status platynowej płyty na Wyspach i w Kanadzie. Na wydawnictwie znajduje się utwór "In a Big Country", który jest ich jedynym przebojem w Stanach Zjednoczonych w Top 40. Zawiera on w sobie mocno przetworzone brzmienie gitary, bardzo przypominające dudy. Stuart Adamson i gitarzysta Bruce Watson osiągnęli to dzięki zastosowaniu urządzenia MXR Pitch Transposer 129 Guitar Effect. Do unikalnego stylu zespołu przyczyniło się również użycie e-bow (elektroniczny smyczek), który pozwala gitarze brzmieć bardziej jak syntezator.

Wydania

Album The Crossing ukazał się oryginalnie na płytach winylowych, kompaktowych oraz kasetach magnetofonowych i do dnia dzisiejszego wydawnictwo to zostało zremasterowane i ponownie wydane co najmniej trzy razy. Najnowsza wersja wydana przez Universal w 2012 roku w rok przed rocznicą 30-lecia albumu, zawiera drugą płytę z niewydanymi wcześniej demami. W zestawie znajduje się również utwór wyprodukowany przez Chrisa Thomasa z pierwszej nieudanej próby nagrania debiutanckiego albumu zespołu. Dema zawierają najwcześniejsze nagrania Adamsona i Watsona, niektóre z nich zostały nagrane na czterech ścieżkach przed rekrutacją perkusisty lub basisty do zespołu.

W zestawie znajduje się również książeczka z wywiadami (nowa w przypadku obecnych członków zespołu i zarchiwizowana w przypadku zmarłego Stuarta Adamsona) autorstwa dziennikarza i Tima Barra. W zestawie znajdują się również teksty wszystkich kluczowych utworów, a album został zremasterowany przez Paschala Byrne'a z oryginalnych taśm master. W sumie dziesięć niepublikowanych wcześniej utworów zostało włączonych do tego cyfrowo zremasterowanego wydania deluxe.

Muzyka i teksty

W utworach na The Crossing poruszane są takie tematy, jak strata ("Inward", "Chance"), separacja ("Close Action"), dehumanizacja ("Lost Patrol"), a także Powstanie jakobickie 1745 roku (Druga Wielka Rebelia) ("The Storm"). Wiele z tych utworów charakteryzuje się wysoko skompresowaną perkusją Marka Brzezickiego oraz mocno przetworzonymi efektami, warstwowymi gitarami Adamsona i Watsona. W muzyce często widoczne są wyraźne wpływy szkockiej muzyki tradycyjnej, szczególnie widoczne w rytmach "dudowych" w "In a Big Country" i "Fields Of Fire" oraz wirującym, gaelickim gitarowym intro do "The Storm". Spowodowało to, że zespół został zaklasyfikowany jako celtycki zespół rockowy, co czasem prowadziło do niekorzystnych porównań z innymi grupami, takimi jak Thin Lizzy.

Odbiór krytyczny

Krytyk Kurt Loder z magazynu Rolling Stone wystawił albumowi wyśmienitą recenzję, pisząc:

Oto big-noise'owy zespół gitarowy z Wielkiej Brytanii, który rozwala pokrętła wszystkim synth-popowym cwaniaczkom, którzy plądrują listy przebojów w dzisiejszych czasach. Big Country stawia na mieszankę gitar, co stoi obecnie w przeciwieństwie do wszystkiego innego, co jest produkowane ... Podobnie jak irlandzki zespół U2 (z którym dzielą się młodym, świadomym mocy gitar producentem Steve'em Lillywhitem), Big Country nie nadaje się na syntezatory, a ich niezwykłe, dwugitarowe brzmienie powinno sprawić, że The Crossing stanie się obowiązkową pozycją zagorzałych fanów rocka.[1]

Tom Demalon z serwisu AllMusic również wysoko ocenił ten album przyznając mu 4 na 5 możliwych gwiazdek i stwierdził: Podczas gdy ten album przyniósł zespołowi złotą płytę, dźwięk i wizerunek Big Country (wzmocniony przez tartanowe koszule w kratę) sprawiły, że zostali oni określeni jako innowacyjny akt, ale nigdy już nie zdołali powtórzyć swojego początkowego sukcesu w Ameryce[2].

Adnotacje

  1. Loder, Kurt (15 września 1983): "Rolling Stone : Big Country: The Crossing : Music Reviews" Rolling Stone (404).
  2. Demalon, Tom: "The Crossing - Big Country | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Big Country - Through A Big Country - Greatest Hits
Through A Big Country - Greatest Hits
Kompilacja, 1990
  1 za 5.00 zł  Kup teraz
Big Country - Peace In Our Time
Peace In Our Time
Singiel, 1989
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Big Country - No Place Like Home
No Place Like Home
Album, 1991
  1 za 5.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Big Country - The Crossing1983
CD, Europa
Mercury
812 870-2
Big Country - The Crossing1983
Winyl, LP, Niemcy
Mercury
812 870-1

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Kanada80,000  Platynowa płyta grudzień 1983
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta luty 1984
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta styczeń 1984