Billy Joel - An Innocent Man (Album, 1983): oprawa graficzna przedniej okładki
The Nylon Curtain [1982]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
The Bridge [1986]
AlbumStudyjny8 sierpnia 1983
  • - A&R Studios (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
  • - Chelsea Sound (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
  • - A & R Recording, Inc.
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 15.00 zł

Informacje o płycie

 5 minut czytania

An Innocent Man to dziewiąty studyjny album amerykańskiego wokalisty i autora piosenek Billy'ego Joela, wydany 8 sierpnia 1983 roku nakładem wytwórni CBS / Family Productions w Europie oraz Columbia w Ameryce Północnej. Materiał został zarejestrowany wiosną tego samego roku w dwóch nowojorskich studiach nagraniowych A&R Studios oraz Chelsea Sound. Jego produkcji podjął się Phil Ramone, współpracujący z Joelem od albumu The Stranger z 1977 roku. Wydawnictwo uzyskało status trzykrotnie platynowej płyty w Wielkiej Brytanii oraz siedmiokrotnie w Stanach Zjednoczonych.

An Innocent Man jest albumem koncepcyjnym będącym hołdem dla amerykańskiej muzyki popularnej lat młodzieńczych Joela, na którym artysta złożył ukłon wielu różnym i popularnym amerykańskim stylom muzycznym z końca lat 50. i początku 60[1]. Zdjęcie na okładce płyty zostało wykonane na schodach frontowych 142 Mercer Street, na północ od skrzyżowania Mercer i Prince Street w dzielnicy SoHo na Manhattanie w Nowym Jorku[2].

Wszystkie nagrania na albumie są autorstwa Billy'ego Joela, z wyjątkiem refrenu do "This Night", którego twórcą kompozycji jest Ludwig van Beethoven. Lista utworów na winylu jest nieco inna niż na kasecie i oryginalnych wydaniach CD, przy czym te ostatnie zamieniają się odpowiednio miejscami z "The Longest Time" i "Uptown Girl". Jednak na właściwej powłoce kasety i etykiecie płyty, utwory są wymienione (i odtwarzane) we właściwej kolejności, zgodnie z nadrukiem na płycie LP.

Album ten, podobnie jak jego trzy poprzednie wysiłki, otrzymał nominację do nagrody Grammy za Album Roku na 26. edycji, choć laureatem był ThrillerMichaela Jacksona. Płyta była również nominowana do nagrody Grammy za najlepsze męskie wykonanie wokalne pop za "Uptown Girl", ale ponownie została pokonana przez Thriller.

Inspiracje

W wywiadzie na temat powstania albumu Joel opowiada o tym, że w czasie, gdy nagrywał An Innocent Man, był świeżo rozwiedziony z pierwszą żoną, Elizabeth Weber i po raz pierwszy od czasu uzyskania statusu gwiazdy rocka został singlem. Miał okazję spotykać się z takimi supermodelkami jak Elle Macpherson i Christie Brinkley, a dzięki tym doświadczeniom powiedział: Czułem się jak nastolatek[1]. Joel zaczął pisać piosenki w tych samych stylach co piosenki pop, które pamiętał z lat młodzieńczych, powołując się na muzykę popularną z końca lat 50. i początku lat 60., w tym wczesne piosenki R&B i The Four Seasons oraz muzykę soul od Motown. Według artysty, te różne utwory nie miały być autobiograficzne, a raczej skupiać się wokół różnych postaci[3].

Joel wyjaśnił: Kiedy zamierzasz napisać [piosenki na nowy album], piszesz to, co czujesz. A ja nie walczyłem z tym. Materiał przychodził tak łatwo i tak szybko, a ja tak dobrze się bawiłam robiąc to. Tak jakbym przeżywał ponownie swoją młodość. ... Wydaje mi się, że w ciągu 6 tygodni napisałem większość materiału na płycie. Joel powiedział również, że był mile zaskoczony tym, że w latach 80-tych ubiegłego stulecia trafił na płyty z utworami retro, głównie z kompozycją a cappella doo wop "The Longest Time"[1]. Utwór "Easy Money", który powstał w hołdzie wczesnemu R&B, został początkowo napisany do filmu z 1983 roku o tej samej nazwie z Rodneyem Dangerfieldem w roli głównej i był piosenką, która według Joela "zapoczątkowała" powstanie An Innocent Man[3]. Dangerfield pojawił się później w epizodycznej scenie na końcu teledysku do utworu "Tell Her About It". Piosenka "Christie Lee" opisuje narrację o saksofoniście, którego serce złamała kobieta, w której ten się zakochuje, a który później zdaje sobie sprawę, że interesuje się nim tylko ze względu na swoje umiejętności muzyczne[3].

Notowania na listach przebojów

Na płycie znalazły się trzy przebojowe single w Top 10 listy Billboard Hot 100: "Tell Her About It" (#1), "Uptown Girl" (#3) i "An Innocent Man" (#10). Z płyty ukazały się jeszcze cztery inne single: "The Longest Time" (#14), "Leave a Tender Moment Alone" (#27), "Keeping The Faith" (#18) i "This Night" (amerykański B-side z "Leave a Tender Moment Alone"). "Tell Her About It" i "Uptown Girl" odniosły międzynarodowy sukces - "Uptown Girl" osiągnął miejsce pierwsze w Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Sam album An Innocent Man przebywał natomiast na liście Billboard 200 w USA aż przez 111 tygodni, stając się najdłużej notującym studyjnym wydawnictwem Joela za The Stranger. Przez ponad rok album ten pozostawał także na listach przebojów w Wielkiej Brytanii, Japonii i Australii.

Odbiór krytyczny

Redaktor serwisu AllMusic Stephen Thomas Erlewine wysoko ocenił wydawnictwo artysty przyznając mu 4 z 5 możliwych gwiazdek. W swej recenzji zauważył, że artysta tak ciężko pracował nad swoją poprzednią płytą The Nylon Curtain, że wyczerpany zdecydował, że czas na przerwę, że nadszedł czas, aby nagrać płytę tylko dla zabawy. Krytyk stwierdził: Joel rzadko brzmiał tak beztrosko, ani w wykonaniu, ani w pisaniu, być może za sprawą "Christie Lee" Brinkley, supermodelki, która stała się jego nową miłością przed An Innocent Man. Nie może przestać o niej pisać przez cały czas trwania albumu - tylko trzy utwory, w tym tytułowy, nie traktują o niej w żadnej formie ani w żaden inny sposób. Ta roztargnienie jest zaraźliwe, co sprawia, że An Innocent Man jest niewinną rozkoszą, która nieświadomie zamyka klasyczny okres Joela[4].

Adnotacje

  1.   123"Billy Joel Website Interview".
  2. "Billy Joel – An Innocent Man – Album Cover Location". PopSpots.
  3.   123"Billy Joel MTV On the Road Liner Notes interview 1984". YouTube.
  4. Erlewine, Stephen Thomas: "An Innocent Man - Billy Joel | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Billy Joel - Turnstiles
Turnstiles
Album, 1976
Billy Joel - River Of Dreams
River Of Dreams
Album, 1993
  1 za 9.00 zł  Kup teraz
Billy Joel - I Go To Extremes
I Go To Extremes
Singiel, 1990
  1 za 7.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:00
5:16
3:32
4:12
3:45
3:12
3:42
3:25
3:48
4:35

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Billy Joel - An Innocent Man1983
CD, Europa
CBS, Family Productions
CDCBS 25554
Billy Joel - An Innocent Man1983
Winyl, LP, Wielka Brytania
CBS
CBS 25554, 25554
Billy Joel - An Innocent Man1983
Winyl, LP, Europa
CBS
CBS 25554, 25554
Billy Joel - An Innocent Man1990
CD, Reedycja, Europa
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
CBS
466329 2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia350,000  5 x Platynowa płyta
  Kanada300,000  3 x Platynowa płyta
  Wielka Brytania900,000  3 x Platynowa płyta
  Hongkong, Specjalny Region Administracyjny Chin10,000  Złota płyta
  Japonia510,000
  Nowa Zelandia15,000  Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone7,000,000  7 x Platynowa płyta