Black Sabbath - Paranoid
   Black Sabbath [1970]
   Dyskografia
   Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
   Master Of Reality [1971]

   Statystyki ocen profesjonalnych krytyków

   9.4
   Ocena 9.4 / 10

   Najwyższa
   10
   Najniższa
   4.5
   Na podstawie 13 recenzji krytyków
   Zobacz oceny krytyków

   Informacje o płycie

   Paranoid jest drugim studyjnym albumem angielskiego zespołu rockowego Black Sabbath. Wydany we wrześniu 1970 roku, był to jedyny album zespołu, który znalazł się na szczycie UK Albums Chart, aż do wydania albumu 13 w 2013 roku. Paranoid zawiera kilka charakterystycznych utworów zespołu, w tym "Iron Man", "War Pigs" oraz utwór tytułowy, który był jedynym przebojem zespołu w Top 20, zajmując #4 miejsce na brytyjskiej liście przebojów. Jest często określany jako album, który wywarł wpływ na rozwój muzyki heavy metalowej.

   Na początku lat 70. amerykańska pielęgniarka popełniła samobójstwo, a na jej gramofonie znaleziono album Paranoid.

   O możliwym wpływie albumu na jej decyzję o targnięciu się na życie była mowa w śledztwie, ale ostatecznie zdecydowano, że Black Sabbath nie ponosi winy za jej śmierć.

   Paranoid pierwotnie miał nosić tytuł War Pigs, ale wytwórnia płytowa rzekomo zmieniła go z obawy przed reakcją zwolenników trwającej wojny w Wietnamie[1]. Dodatkowo wytwórnia zespołu uznała, że utwór tytułowy nadaje się do sprzedaży jako singiel. Ozzy Osbourne stwierdza w dokumencie I Am Ozzy, że zmiana nazwy nie miała nic wspólnego z wojną w Wietnamie i to wyłącznie decyzja wytwórni płytowej, która uznała, że łatwiej będzie sprzedać album, gdy zostanie nazwany po singlu, który już odniósł znaczący sukces w momencie wydania albumu, będąc na #4 miejscu na liście UK Singles Chart.

   W retrospektywnej recenzji, Steve Huey z AllMusic uznał Paranoid za jeden z największych i najbardziej wpływowych albumów heavy metalowych wszech czasów[2], który zdefiniował brzmienie i styl heavy metalu bardziej niż jakakolwiek inna płyta w historii rocka[2]. Album znajduje się obecnie na 131 miejscu na liście 500 najlepszych albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Sukces Paranoid na liście przebojów pozwolił zespołowi po raz pierwszy udać się na trasę po Stanach Zjednoczonych w październiku 1970 roku, co zapoczątkowało wydanie drugiego singla z albumu "Iron Man". Mimo, że nie znalazł się w pierwszej czterdziestce, "Iron Man" pozostaje jedną z najpopularniejszych piosenek Black Sabbath, a także najpopularniejszym singlem zespołu na liście przebojów w USA. Według danych z 2014 roku, Paranoid jest najlepiej sprzedającym się albumem Black Sabbath, który rozszedł się w USA w nakładzie 1,6 miliona egzemplarzy od początku ery SoundScan[3].

   Oryginalne brytyjskie wydanie winylowe ukazało się w formacie gatefold z czarno-białym zdjęciem zespołu, zrobionym na trawiastym wzgórzu i było ich pierwszym występem na okładce albumu. Aby rozciągnąć oryginalne zdjęcie na cały gatefold, Ozzy Osbourne został oddzielony od pozostałych członków zespołu, a część trawy została skopiowana.

   Adnotacje

   1. "The 100 greatest albums". Channel 4.
   2.   12Huey, Steve: "Paranoid - Black Sabbath | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". Allmusic.
   3. "Black Sabbath Reuniting For New Album, Tour – The Hollywood Reporter". Hollywoodreporter.com.

   Zobacz również

   Блэк Саббат - Black Sabbath
   Black Sabbath
   Kompilacja, 1990
     1 za 35.00 zł  Kup teraz
   Black Sabbath - 13
   13
   Album, 2013
     1 za 24.00 zł  Kup teraz

   Certyfikaty i sprzedaż

   Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
     Kanada80,000  Platynowa płyta
     Wielka Brytania100,000  Złota płyta
     Włochy25,000  Złota płyta
     Stany Zjednoczone1,000,000  4 x Platynowa płyta

   Góra