Bon Jovi - Slippery When Wet (Album, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
7800° Fahrenheit [1985]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
New Jersey [1988]
AlbumStudyjny18 sierpnia 1986
 • w 1986 roku
 • - Little Mountain Sound Studios (Vancouver, Kanada)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 19.00 zł

Informacje o płycie

 9 minut czytania

Slippery When Wet to trzeci studyjny album amerykańskiego zespołu Bon Jovi, wydany 18 sierpnia 1986 roku przez wytwórnię Mercury Records w Ameryce Północnej i Vertigo Records na całym świecie. Materiał został wyprodukowany przez Bruce'a Fairbairna, a sesje nagraniowe miały miejsce od stycznia do lipca 1986 roku w Little Mountain Sound Studios w Vancouver w Kanadzie. Autorem wszystkich kompozycji jest Jon Bon Jovi oraz Richie Sambora, poza "Wild in the Streets". Współautorstwo czterech nagrań przypisuje się także Desmondowi Childowi.

Slippery When Wet było natychmiastowym sukcesem komercyjnym i zawiera nagrania, które do dziś uznawane są za najbardziej popularne utwory Bon Jovi, takie jak "You Give Love A Bad Name", "Livin' On A Prayer" i "Wanted Dead Or Alive". Album spędził osiem tygodni na miejscu pierwszym zestawienia Billboard 200 i został uznany przez magazyn Billboard za najlepiej sprzedający się album 1987 roku. Jest on także najlepiej sprzedającym się albumem zespołu po dziś dzień, z certyfikatem dwunastokrotnie platynowej płyty nadanej przez RIAA w USA, co czyni go jednym ze 100 najlepiej sprzedających się albumów w Stanach Zjednoczonych. Wydawnictwo znalazło się także w książce Roberta Dimery'ego z 2005 roku 1001 Albums You Must Hear Before You Die.

Tło historyczne

Po wydaniu w 1985 roku albumu 7800° Fahrenheit, który osiągnął umiarkowany sukces, Bon Jovi nie był jeszcze supergwiazdą. Zespół zmienił swoje podejście do następnej produkcji, z bardziej mainstreamowym brzmieniem niż cięższe dwa pierwsze albumy. Zatrudniając Desmonda Childa jako współpracownika, zespół napisał 30 piosenek i przeprowadził badania na lokalnej młodzieży z New Jersey i Nowego Jorku, opierając się na ich opiniach podczas układania kolejności nagrań na płycie. Bruce Fairbairn został wybrany jako główny producent albumu, a Bob Rock jako inżynier dźwięku. Album Without Love z 1985 roku, którą Fairbairn wyprodukował dla heavy metalowej grupy Black 'n Blue, przyciągnęła uwagę Jona Bon Joviego swoim brzmieniem, a ten od razu zainteresował się producentem[1].

Tworzenie kompozycji

Duża część albumu została napisana przez Jona Bon Joviego i Richiego Samborę, natomiast "You Give Love a Bad Name", "Livin' on a Prayer", "Without Love" i "I'd Die For You" zostały napisane wspólnie z Desmond Childem, a "Wild in the Streets" było napisane tylko przez Jona. To był pierwszy raz, kiedy Child pracował z Jonem i Richiem. Przyjechał do New Jersey, gdzie pracowali nad czterema piosenkami w piwnicy matki Sambory.

Jon Bon Jovi wyjaśnił: Podobało mi się to, co Bryan Adams zrobił z Tiną Turner ("It's Only Love"), więc zaproponowałem, że zrobimy coś podobnego: napiszę piosenkę dla kogoś takiego jak ona, a potem zrobimy ją razem. Ale to się zmieniło i nasz facet z A&R wymyślił Desmonda... Ten zaś nie próbował zmienić tego, czym jesteśmy, ale trochę to dopracować; zasugerować dodatkowe sposoby, abyśmy mogli wykręcić trochę więcej z tego, co mieliśmy[2].

Bon Jovi początkowo niechętny był do dołączenia "Livin' on a Prayer" do płyty, uważając kompozycję za niewystarczająco dobrą. Sambora przekonał go jednak, że nagranie ma potencjał na bycie przebojem, więc zespół nagrał go ponownie, wydając drugą wersję na końcowym wydawnictwie. Jak się okazało, Richie miał rację i jest to sztandarowy utwór zespołu.

Jeden z utworów napisanych podczas tworzenia albumu, "Edge of a Broken Heart", nie znajduje się na finałowym wydaniu. Pojawił się natomiast na ścieżce dźwiękowej do filmu Disorderlies z 1987 roku, a od tego czasu został wydany na 2-płytowej edycji Cross Road, boksie 100,000,000 Bon Jovi Fans Can't Be Wrong i jako B-side singla "Livin' on a Prayer". Piosenka nigdy nie była wykonywana na żywo przez zespół, choć jest ulubioną kompozycją fanów.

Tytuł i oprawa graficzna

Nazwa albumu została zmieniona w trakcie jego powstawania i miała początkowo brzemieć Wanted Dead Or Alive. Zaproponowana okładka z zespołem przebranym za kowbojów[3] została później wykorzystana do wydania singla o tej samej nazwie.

Według Bon Jovi, zespół nazwał album Slippery When Wet po wizycie w klubie ze striptizem The No.5 Orange w Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej. Według Sambory, ta kobieta ześlizgnęła się z sufitu na rurze i przystąpiła do zdejmowania wszystkich swoich ubrań. Kiedy weszła pod prysznic i zmoczyła się, wszyscy mieliśmy języki na brodzie. Po prostu usiedliśmy tam i powiedzieliśmy: "Będziemy tu codziennie". To ożywiło nas przez cały projekt. Nasz testosteron był wtedy na bardzo wysokim poziomie[4].

Oryginalna okładka albumu Slippery When Wet
Oryginalna oprawa graficzna albumu Slippery When Wet, która została zaniechana z obawy przed odmową sprzedaży przez sklepy.

Zdjęcie na okładce prezentuje czarny, mokry worek na śmieci z tekstem "Slippery When Wet", napisanym, jakby palcem, na znajdujących się na nim kroplach wody. Proste i niezbyt imponujące, powiedział Sambora[5]. Album pierwotnie miał zawierać popiersie kobiety w mokrej żółtej koszulce z nazwą albumu z przodu koszulki. Został on jednak zamieniony na obraz z plastikową torbą tuż przed premierą. Powodem zamiany były obawy wytwórni, że dominujące wówczas sieci sklepów płytowych odmówiłyby sprzedaży albumu z seksistowską okładką oraz niechęć Jona Bon Joviego do jasnoróżowej obwódki wokół zdjęcia, które zespół nadesłał[6][7]. Sambora powiedział: Nasza wytwórnia trochę wystraszyła się, gdy zobaczyli, co zrobiliśmy. Myśleli, że płyty zostaną zakazane przez amerykańskie sklepy, więc musieliśmy wymyślić coś innego - szybko[5].

W Japonii większość wydawnictw tej płyty zawierała jednak oryginalną okładkę, która zaprezentowana została obok.

Wydania

Album Slippery When Wet ukazał się oryginalnie w 1986 roku na płycie winylowej, kasecie magnetofonowej oraz CD. Do 1997 roku wznawiany był wielokrotnie w różnych krajach i w różnych formatach. Pierwszy remastering dźwięku miał natomiast miejsce w 1998 roku, a część wydań na kompakcie posiadało rozszerzony materiał w postaci teledysku do utworu "Wanted Dead Or Alive". W Japonii natomiast dostępna była limitowana edycja na dwóch płytach (#PHCR-90015/6), a dodatkowy krążek zawierał nagrania na żywo oraz odrzuty studyjne.

W 2005 roku, Slippery When Wet został ponownie wydany jako DualDisc (#B0005264-82). Strona CD zawiera nowo zremasterowaną wersję. Strona DVD natomiast ten sam album w oryginalnym miksie stereo, nieco rozszerzoną wersję 5.1 dźwięku przestrzennego i wszystkie 5 teledysków. Rozszerzony album zawiera dodatkowe elementy w wielu utworach, w niektórych przypadkach wydłużając ich całkowity czas odtwarzania. DualDisc został wydany 20 września 2005 roku, w tym samym dniu co Have A Nice Day.

Najnowsze europejskie wydanie na 180 gramowym winylu pochodzi z 2016 roku (#06025 470 292-1 (8)) i ukazało się w ramach serii Back to Black. Natomiast w 2018 roku wydana została w Stanach Zjednoczonych limitowana edycja na czerwonym winylu o numerach katalogowych #B0021968-01.

Sukces komercyjny

Wydawnictwo Slippery When Wet odniosło ogromny komercyjny sukces. W latach 1986-1987, album wyprodukował serię przebojów, w tym trzy przeboje w Top 10 listy Billboard Hot 100, z których dwa ("You Give Love a Bad Name" i "Livin' on a Prayer") osiągnęły pierwsze miejsce, czyniąc Bon Jovi pierwszym hard rockowo/glam metalowym zespołem, który kiedykolwiek miał dwa kolejne przeboje notujące na podium Hot 100. Trzeci singiel "Wanted Dead or Alive" osiągnął miejsce #7, czyniąc z tej płyty, pierwszy album hard rockowy/glam metalowy, który miał trzy przeboje w Top 10 zestawienia Hot 100.

Album znalazł się na pierwszym miejscu na Billboardzie 200, czyniąc z niego pierwszy album Bon Jovi na podium w Stanach Zjednoczonych. Spędził on łącznie 38 tygodni w pierwszej piątce tego zestawienia, w tym 8 tygodni pod numerem #1. Jest to najlepiej sprzedający się album z 1987 roku w Stanach Zjednoczonych, który ostatecznie osiągnął status diamentowej płyty nadany przez RIAA, a jego obecny stan sprzedaży wynosi 12 milionów egzemplarzy, co czyni go #48 najlepiej sprzedającym się albumem w Stanach Zjednoczonych.

W Wielkiej Brytanii, Slippery When Wet zdobył status trzykrotnej platyny od BPI. Album uzyskał również status diamentowej w Kanadzie i sześciokrotnie platynowej w Australii.

Album zajmuje #44 miejsce na liście "Definitive 200 albums of all time" w Rock and Roll Hall of Fame.

Odbiór krytyczny

Płyta Slippery When Wet spotkała się z mieszanymi recenzjami. Pisząc we wrześniu 1987 roku w The Village Voice, Robert Christgau stwierdził: Na pewno siedem milionów nastolatków może się mylić, ale ich aprobata nie jest pozbawiona pewnej namacalnej satysfakcji. Tak, to dowodzi, że młodzieżowy bunt jest na tyle bezzębny, że można go symulować i sprzedawać. Ale kto do cholery myślał, że młodzież jest niebezpieczna w obecnej próżni? Czy wolelibyście patriotyzm rynkowy zespołu? I czy naprawdę jesteście odporni na "Livin' on a Prayer"?[8]

W 1990 roku w magazynie Rolling Stone Jimmy Guterman doszczętnie zniszczył zespół i album słowami: Jon Bon Jovi i jego zespół służą protekcjonalnym sentymentom, redukując każdą emocjonalną wypowiedź do absolutnego banału - albo dlatego, że uważają, że to wszystko, co może zrozumieć ich publiczność, albo dlatego, że to wszystko, co potrafią przekazać. Na Slippery When Wet, Bon Jovi brzmi jak słaby metal czwartej generacji, niczym rozmazane ksero Quiet Riot[9].

W retrospektywnej natomiast recenzji serwisu AllMusic krytyk Andrew Leahey bardzo wysoko ocenił album przyznając mu 4.5 gwiazdki na 5 możliwych. Autor podsumował płytę słowami: Bon Jovi nie był prawie tak twardy jak Mötley Crüe czy biegły technicznie jak Van Halen, ale chłopaki sprytnie zagrali do granic możliwości, unikając skrajności i szukając złotego środka, które zaowocowało tym, że przyciągnęło więcej fanów niż większość ich kolegów. "It's alright if you have a good time" (pol. "W porządku, jeśli dobrze się bawisz"), Jon Bon Jovi zaśpiewał na otwierającym Slippery When Wet utworze "Let It Rock" i te słowa w zasadzie posłużyły jako mantra dla całego gatunku hair metalu, którego beztroskie, imprezowe podejście stało się ścieżką dźwiękową do końca lat 80[10].

Adnotacje

 1. "Obituary: Bruce Fairbairn". Independent (31 maja 1999).
 2. Malcolm Dome, Malcolm (Lipiec 2006): "We'll make it, I swear...". Classic Rock #94.
 3. "How Bon Jovi Changed the World With 'Slippery When Wet'". Observer (2016-08-18).
 4. Giles, Jeff (Sierpień 18, 2016): "30 Years Ago: Bon Jovi Release 'Slippery When Wet'".
 5.   12Malcolm Dome, Malcolm (Lipiec 2006): "We'll make it, I swear...". Classic Rock #94.
 6. "Top 10 Banned Metal Album Covers". The Gauntlet (2008-05-29).
 7. Matthew Wilkening (2011-07-11): "Bon Jovi – Most Shocking Album Covers". Ultimate Classic Rock.
 8. Christgau, Robert (październik 1990): "Recenzja płyty". Christgau's Record Guide: The '80s. Pantheon Books.
 9. Guterman, Jimmy (7 listopada 1990): "Slippery When Wet". Rolling Stone.
 10. Leahey, Andrew: "Slippery When Wet - Bon Jovi | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Bon Jovi - Bon Jovi
Bon Jovi
Album, 1984
  1 za 49.00 zł  Kup teraz
Bon Jovi - Crush
Crush
Album, 2000
  1 za 12.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Bon Jovi - Slippery When Wet1986
CD, Stereo, Europa
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Mercury
830 264-2 M-1, 830 264-2
Bon Jovi - Slippery When Wet1986
Winyl, LP, Stereo, Europa
Mercury
830 264-1, VERH 38
Bon Jovi - Slippery When Wet2008
CD, Reedycja, Remastering, SHM-CD, Japonia
Mercury
UICY-91195
Bon Jovi - Slippery When Wet
CD, CD-Extra, Reedycja, Remastering, Repress, UML UK Pressing, Europa
Mercury
538 025-2

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia420,000  6 x Platynowa płyta
  Kanada1,000,000  Diamentowa płyta
  Szwajcaria100,000  2 x Platynowa płyta
  Niemcy500,000  Platynowa płyta
  Hiszpania100,000  Platynowa płyta
  Finlandia73,564  Platynowa płyta
  Wielka Brytania900,000  3 x Platynowa płyta
  Hongkong, Specjalny Region Administracyjny Chin10,000  Złota płyta
  Japonia215,000
  Holandia100,000  Platynowa płyta
  Nowa Zelandia15,000  Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone12,000,000  12 x Platynowa płyta
Podsumowanie regionów
Cały świat28,000,000 ^
^ Liczba sprzedanych egzemplarzy niepotwierdzona oficjalnymi danymi sprzedaży