Boston - Boston (Album, 1976): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Don't Look Back [1978]
AlbumStudyjny25 sierpnia 1976
  • od października 1975 do kwietnia 1976 roku
  • - Capitol Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
  • - Record Plant (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
  • - Foxglove Studios, Watertown, MA
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Boston to debiutancki studyjny album amerykańskiej grupy rockowej Boston. Wyprodukowany przez Toma Scholza i Johna Boylana, został wydany 25 sierpnia 1976 roku w Stanach Zjednoczonych przez Epic Records. Scholz po raz pierwszy zaczął grać muzykę w późnych latach 60. po ukończeniu studiów magisterskich, co doprowadziło do uzyskania wyższej pozycji w Polaroid. Po kilku latach zaangażowania w bostońską scenę muzyczną, Scholz skoncentrował się na demach nagranych w piwnicy swojego mieszkania z wokalistą Bradem Delpem. Jego poprzednia grupa, Mother's Milk, otrzymała na początku lat 70. liczne listy odrzucające od głównych wytwórni płytowych. Do 1975 roku kaseta demo wpadła w ręce należącej do CBS firmy Epic Records, która podpisała kontrakt z zespołem.

Wytwórnia Epic chciała, żeby zespół nagrał płytę w Los Angeles z dedykowanym producentem. Scholz jednak miał inne zamiary i planował zarejestrować materiał w swojej piwnicy. Zatrudnił Johna Boylana, który miał ingerować w działalność wytwórni i w skomplikowany sposób oszukał ich, że zespół nagrywa na Zachodnim Wybrzeżu, podczas gdy w rzeczywistości większość sesji odbyła się wyłącznie w domu Scholza w Massachusetts. Zawartość albumu stanowi kompletne odtworzenie taśmy demo zespołu i zawiera utwory napisane i skomponowane wiele lat wcześniej. Styl płyty, często nazywany "bostońskim brzmieniem", rozwinął się dzięki zamiłowaniu Scholza do muzyki klasycznej, melodyjnych motywów i gitarowych grup heavy rocka takich jak The Kinks oraz Yardbirds.

Boston został wydany po raz pierwszy przez Epic w sierpniu 1976 roku i sprzedał się znakomicie, bijąc rekordy sprzedaży i stając się jednym z najlepiej sprzedających się debiutanckich albumów wszech czasów. Styl Bostonu został podchwycony przez szefów wytwórni i naśladowany przez zespoły, aby stworzyć przyjazny dla radia "korporacyjny rock", o co również oskarżono zespół. Single albumu, przede wszystkim "More Than a Feeling" i "Long Time", były hitami na długich oraz krótkich falach radiowych, a prawie cały album otrzymał stałą rotację w klasycznym rockowym radiu. Album został określony jako przełom rocka lat 70. i znalazł się na wielu listach najważniejszych płyt. Sprzedał się w 17 milionach egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych i 25 milionach na całym świecie.

Zobacz również

Boston - Third Stage
Third Stage
Album, 1986
Boston - Walk On
Walk On
Album, 1994
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Boston - Amanda
Amanda
Singiel, 1986
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Boston - Boston1993
CD, Edycja limitowana, Reedycja, Remastering, Gold Disc, SBM Super Bit Mapping, Stany Zjednoczone
Epic, Legacy
EK 52856
Boston - Boston
Winyl, LP, Repress, Europa
Epic
EPC 81611

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada1,000,000  Diamentowa płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone17,000,000  17 x Platynowa płyta
Podsumowanie regionów
Cały świat20,000,000 ^
^ Liczba sprzedanych egzemplarzy niepotwierdzona oficjalnymi danymi sprzedaży