Bryan Ferry - Bête Noire (Album, 1987): oprawa graficzna przedniej okładki
Boys and Girls [1985]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Taxi [1993]
AlbumStudyjny2 listopada 1987
  • od 1986 do 1987 roku
  • - Compass Point Studios (Nassau, Bahamy)
  • - Studio Guillaume Tell (Paryż, Francja)
  • - Studio Marcadet (Saint-Denis, Francja)
  • - Studio Miraval (Le Val, Francja)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 19.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Bête Noire to siódmy solowy album studyjny angielskiego wokalisty Bryana Ferry'ego. Został wydany w listopadzie 1987 roku przez Virgin Records w Wielkiej Brytanii i Reprise Records w Stanach Zjednoczonych. Materiał powstawał na przestrzeni 1986 i 1987 roku, a został zarejestrowany w studiach nagraniowych zlokalizowanych na Bahamach i we Francji. Płyta odniosła komercyjny i krytyczny sukces, osiągając w Wielkiej Brytanii miejsce 9 na liście przebojów i uzyskując status Złotej od tamtejszego przemysłu fonograficznego BPI.

Po sukcesie poprzedniego albumu artysty, Boys and Girls z 1985 roku, Ferry zdecydował, że nadszedł czas na zmianę stylu w jego karierze. Starając się nadać swojej muzyce bardziej taneczne brzmienie, połączył siły z Patrickiem Leonardem, który słynął z pracy z Madonną. Leonard współtworzył pięć utworów z płyty. Gościnnymi muzykami na albumie byli: były gitarzysta Pink Floyd, David Gilmour, muzycy sesyjni Guy Pratt, David Williams, Abraham Laboriel, były gitarzysta Roxy Music, Neil Hubbard i perkusista Andy Newmark.

Pierwszy singiel z albumu, "The Right Stuff" (we współpracy z Johnnym Marrem, zaadaptowany z instrumentalnego "Money Changes Everything" grupy The Smiths pochodzącego ze strony B ich singla "Bigmouth Strikes Again"), był jedynym przebojem w pierwszej 40-tce w Wielkiej Brytanii, osiągając najwyższą pozycję na miejscu #37. Drugi singiel, "Kiss and Tell", notował nieznacznie poza brytyjskim top 40, ale znalazł się na amerykańskiej liście Billboardu (stając się jedynym tak wysoko notowanym tam solowym singlem Ferry'ego). Piosenka ta pojawiła się również w filmie Bright Lights, Big City. Trzeci i ostatni singiel, "Limbo", wspiął się na #86 lokatę w Wielkiej Brytanii. W filmie promocyjnym do singla "Kiss and Tell" znalazły się modelki Mandy Smith (która również pojawiła się na zdjęciu okładki singla), Christine Keeler i Mandy Rice-Davies.

Recenzując retrospektywnie dla AllMusic, krytyk Ned Raggett napisał o albumie "Bête Noire iskrzy się jako punkt kulminacyjny post-Roxy solowej kariery Ferry'ego, dodając wystarczająco dużo energii, aby uczynić go czymś więcej niż drugą częścią Boys and Girls. Tutaj jego marka, dobrze rozpoznawalna uczuciowość, zachowuje równowagę pomiędzy tajemniczym nastrojem a energią parkietu, a Leonard dodaje od siebie o wiele więcej niż jedynie kilka muzycznych sztuczek". Billboard napisał o albumie: "Długo oczekiwana kontynuacja Boys And Girls przez byłego mistrza Roxy Music dobrze zapowiada jego nowy związek z (wytwórnią) Reprise. Podobnie jak poprzednie solowe wysiłki Ferry'ego, pokazuje to typową dla wokalisty/pisarza suwerenność. Melodie zawisły na znanym mu motywie l'amour moderne. Utwory są jednolicie solidne, choć na ich tle wyróżniają się 'Kiss & Tell' i 'Seven Deadly Sins'".

Album Bête Noire został zremasterowany w 1999 roku i wydany w Europie przez wytwórnię Virgin w formacie HDCD. Remastering pojawił się również w Japonii w 2002 roku w tradycyjnym formacie na CD oraz w 2007 w HDCD. Do tej pory album nie był wznawiany na winylu.

Zobacz również

Bryan Ferry - As Time Goes By
As Time Goes By
Album, 1999
  1 za 12.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Bryan Ferry - Bête Noire1987
Winyl, LP, Wielka Brytania
Virgin
V2474
Bryan Ferry - Bête Noire1987
CD, Wielka Brytania i Europa
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Virgin
CDV2474