Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 9.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Razorblade Suitcase to drugi studyjny album angielskiego zespołu rockowego Bush, wydany 19 listopada 1996 roku przez Trauma i Interscope Records. Kolejny album po ich debiucie Sixteen Stone z 1994 roku, został nagrany w Abbey Road Studios w Londynie z inżynierem i producentem Stevem Albinim. Jego brzmienie zostało porównane przez wielu z płytą NirvanyIn Utero (1993), która również została wyprodukowana przez Albiniego.

Razorblade Suitcase zadebiutował na pierwszym miejscu w USA na Billboard 200, sprzedając 293 000 egzemplarzy w pierwszym tygodniu wydania. Do tej pory pozostaje to jedyny album zespołu, który znalazł się na szczycie tej listy przebojów. Dwudziesta rocznica ukazania się albumu została uhonorowana ponownym jego wydaniem, oficjalnie zatytułowanym Razorblade Suitcase (In Addition) w dniu 16 grudnia 2016 roku, zawierającym zremasterowany album i cztery rzadkie utwory bonusowe: "Broken TV", "Old", "Sleeper" i "Bubbles".

W 1997 roku Bush wyruszył w światową trasę koncertową Razorblade Suitcase Tour, promującą album. Podczas trasy trwającej od końca stycznia do listopada tego samego roku, zespół przemierzył Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Azję i Australię. Obejmował on przystanki na wielu ważnych festiwalach muzycznych na całym świecie, w tym Glastonbury Festival, Pinkpop Festival, Reading Festival, Rock am Ring, Rock im Park i Pukkelpop.

Recenzje albumu były na ogół zróżnicowane, negatywne lub przeciętne. Niektórzy krytycy odrzucili album, ponieważ uważali, że chociaż zespół próbował zdystansować się od takich zespołów jak Nirvana i Pearl Jam pod względem brzmienia, ostatecznie nie udało im się stworzyć własnego stylu. Na przykład, recenzent Entertainment Weekly David Browne stwierdził, że niektóre utwory z albumu mogły łatwo znaleźć się na płycie Nirvany, której nigdy nie nagrali (z powodu samobójstwa Kurta Cobaina). Andy Gill z The Independent stwierdził również, że fragmenty albumu bardzo przypominają Nirvanę, powołując się na utwory takie jak "Swallowed" i "Bonedriven" jako nieodparte przypomnienie Nirvany. Matt Diehl z Rolling Stone skrytykował album w momencie jego wydania, dając albumowi dwie z pięciu gwiazdek. Johnny Cigarettes z NME dał albumowi bardzo negatywną recenzję, oceniając go 1/10. Jednak Razorblade Suitcase nie był krytykowany przez wszystkich recenzentów. Magazyn Select dał mu np. trzy z pięciu gwiazdek, a AllMusic 2.5 z pięciu gwiazdek.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Bush - Razorblade Suitcase1996
CD, Europa
  1 za 9.00 zł  Kup teraz
Interscope Records, Trauma Records
IND 90091

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia35,000  Złota płyta
  Kanada500,000  5 x Platynowa płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Nowa Zelandia7,500  Złota płyta
  Stany Zjednoczone3,000,000  3 x Platynowa płyta