Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 19.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Beetroot to czwarty studyjny album angielskiego zespołu rockowego Cast, wydany 30 lipca 2001 roku przez wytwórnię Polydor. Materiał został nagrany w londyńskim studiu Astoria oraz w Real World Studios, które wraz z wytwórnią Real World Records zostało założone na przełomie 1985-86 roku przez Petera Gabriela. Produkcją płyty zajął się wokalista i autor wszystkich kompozycji na albumie John Power, wraz z inżynierem dźwięku Tristinem Norwellem, który w 1996 roku współpracował ze szwedzką artystką Neneh Cherry nad jej albumem Man, z którego pochodzi międzynarodowy przebój "7 Seconds".

Z albumu Beetroot ukazał się singiel "Desert Drought", który osiągnął #45 miejsce na brytyjskiej liście przebojów UK Singles Chart. Dwa kolejne zamierzone single, "Kingdoms And Crowns" i "Giving It All Away" zostały anulowane z powodu słabej sprzedaży pierwszego singla oraz samego albumu, który tylko przez tydzień notował na zestawieniu UK Albums Chart plasując się na #78 pozycji. W serwisie AllMusic wydawnictwo zostało jednak pozytywnie ocenione przez recenzenta Tima Sendrę, który stwierdził, że Beetroot to naprawdę solidna współczesna płyta rockowa; wokal Johna Powera jest świetny, a kompozycje są jednolicie mocne. Kolejny przypadek zespołu wykonującego swoją najlepszą pracę, gdy już nikt się o niego nie troszczy. Jeśli byłeś fanem Cast i spisałeś ich na straty, to naprawdę powinieneś dać im kolejną szansę[1].

Utwór "Lose Myself" zawiera próbki dźwięku gwizdka lokomotywy, który przypomina ten słyszalny w kompozycji "Moskow Diskow" zespołu Telex z ich albumu Looking for Saint Tropez z 1979 roku.

Album ukazał się oryginalnie na płycie kompaktowej, kasecie magnetofonowej oraz na winylu. W 2001 roku dostępna była także edycja specjalna na CD zawierająca dodatkowe nagranie "Universal Grinding Wheel". 3 lutego 2014 roku ukazało się zremasterowane wydanie z bonusowym materiałem w postaci miksów oraz kompozycji "Cobwebs" na CD oraz z dodatkową płytą DVD zawierają wideo z powstawania wydawnictwa oraz promocyjny teledysk do utworu "Desert Drought". 14 czerwca 2019 Beetroot został wznowiony na białym, 180 gramowym winylu.

W okresie poprzedzającym wydanie albumu, zespół przeprowadził konkurs za pośrednictwem swojej ówczesnej, oficjalnej strony internetowej, apelując do fanów o zgłaszanie własnych pomysłów na ewentualne tytuły nowego wydawnictwa, ponieważ zespół zaproponował, że wybierze nazwę spośród wszystkich otrzymanych zgłoszeń. Jednakże, pomimo wielu sugestii, John Power ostatecznie zdecydował się pozostać przy swoim własnym, roboczym tytule projektu, Beetroot[2].

Adnotacje

  1. Sendra, Tim: "Beetroot - Cast | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  2. "NAME THAT ALBUM!". Cast.co.uk - Cast's Official Website.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Cast - Beetroot2001
CD, Wielka Brytania i Europa
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Polydor
589125-2, 5891252