Cher - Heart Of Stone (Album, 1989): oprawa graficzna przedniej okładki
Cher [1987]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Love Hurts [1991]
AlbumStudyjny19 czerwca 1989
 • od 1987 do 1989 roku
 • - Cherokee Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - The Hit Factory (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
 • - Power Station (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
 • - Right Track Recording (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
 • - Electric Lady Studios (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
 • - Ocean Way Recording (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Lion Share Recording Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - The Lighthouse (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Bill Schnee Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - The Village Recorder (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - RPM Studios (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
 • - Bearsville Studios (Bearsville, Stany Zjednoczone)
 • - Conway Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Criterion Studios, Hollywood (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - The Complex (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Studio Ultimo
 • - Summa Music Group (Zachodnie Hollywood, Stany Zjednoczone)
 • - The Hop (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Paradise Studios (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
 • - Ignited Production (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
Obecnie posiadamy w magazynie   1  egzemplarz  tej płyty przygotowawany do sprzedania

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Heart of Stone to dziewiętnasty studyjny album amerykańskiej wokalistki-aktorki Cher, wydany 19 czerwca 1989 roku przez wytwórnię Geffen Records. Materiał powstawał w latach 1987-89 w kilkunastu różnych, amerykańskich studiach nagraniowych, przy udziale kilku różnych producentów i autorów nagrań. Do stycznia 1991 roku wydawnictwo to sprzedało się w ponad 4 milionach egzemplarzy na całym świecie, osiągając status platynowej płyty w kilku krajach. W ramach promocji, Cher wybrała się trasę koncertową Heart of Stone Tour w latach 1989-1990.

Heart of Stone został wydany na początku lata 1989 roku i był jej drugim studyjnym albumem dla Geffen Records. Podobnie jak w przypadku jej poprzedniej płyty Cher, Peter Asher, Jon Bon Jovi, Diane Warren, Guy Roche i Desmond Child pracowali przy pisaniu piosenek i/lub produkcji. Bonnie Tyler i Michael Bolton wykonali poboczne wokale w utworze "Emotional Fire", który pochodził z sesji do albumu Boltona The Hunger z 1987 roku, podobnie jak "Starting Over" (wersje demo obu utworów istnieją w formie bootlegów i pojawiły się na YouTube). Album został nagrany pod koniec 1988/początku 1989 roku, podczas trzeciego roku związku Cher z aktorem Robem Camilletti, któremu zadedykowała płytę.

Na potrzeby albumu powstały jeszcze dwa dodatkowe utwory, "Don't Come Cryin' to Me" i "Some Guys", ale żaden z nich nie został ostatecznie umieszczony na końcowym wydawnictwie. Remiksowa wersja "Don't Come Cryin' to Me" znalazła się jednak na składance Geffen If I Could Turn Back Time: Cher's Greatest Hits. Wznowienie tej kompilacji, na prośbę Cher, nie zawiera tego utworu. Wersja demo "Some Guys" znalazła się na 7- i 12-calowych singlach "If I Could Turn Back Time". Utwory "Heart of Stone" i "If I Could Turn Back Time" zostały natomiast lekko zremiksowane na potrzeby singla, a remiks tego pierwszego jest dostępny na CD na wspomnianej już wcześniej składance If I Could Turn Back Time.

Notowania

Album Heart of Stone osiągnął dziesiątą pozycję w Stanach Zjednoczonych, siódmą w Wielkiej Brytanii oraz zajął pierwsze miejsce na liście przebojów w Australii, czym samym płyta ta stała się pierwszym międzynarodowym wydawnictwem numer jeden wytwórni Geffen[1]. Był to również pierwszy solowy album Cher w Stanach Zjednoczonych, który znalazł się w pierwszej dziesiątce, choć nie pierwszy w jej karierze. Debiutancka płyta Sonny'ego i CherLook at Us z 1965 roku dotarła do miejsca drugiego i pozostała w zestawieniu przez osiem tygodni. W swej dalszej karierze artystka będzie miała jeszcze pięć innych wydawnictw w Top 10: Believe, Living Proof, The Very Best of Cher, Closer To The Truth i Dancing Queen. Album sprzedał się w Stanach Zjednoczonych w ponad 3 mln egzemplarzy, z czego 964 tys. sprzedano od początku 1991 roku, według danych Nielsen SoundScan, który w tym samym roku zaczął liczyć rzeczywistą sprzedaż[2].

Wydania

Album został pierwotnie wydany ze specjalną oprawą graficzną, a następnie wznowiony z bardziej konwencjonalnymi zdjęciami studyjnymi. Oryginalna okładka albumu to obraz autorstwa Octavio Ocampo, na którym Cher siedzi obok kamiennego serca. Oglądając zdjęcie z większej odległości, można zauważyć, że przestawia ono również ludzką czaszkę z profilu, a fałdy na sukni artystki tworzą zęby[1]. Wydania z tą pierwszą wersją okładki pojawiły się zarówno w Europie jak i w Ameryce Północnej, ale już w tym samym roku zostały zastąpione alternatywną wersją. Polskie wydanie z wytwórni Polskie Nagrania Muza (#SX 2894) z 1990 roku zawiera już nową okładkę, podobnie jak wszystkie polskie nieoficjalne wydania na kasetach magnetofonowych z tego okresu.

Odbiór krytyczny

W retrospektywnej recenzji serwisu AllMusic album Heart of Stone otrzymał bardzo wysoką ocenę, bo aż 4 z 5 gwiazdek. Krytyk Gary Hill już na wstępie stwierdził: Ta Pani potrafi "rockować". Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, a ten album jest jednym z kilku z jej katalogu, które służą jako świadectwo tego faktu. Recenzent zauważa, że takie doborowe towarzystwo, które pojawiło się na tym wydawnictwie, nie mogło stworzyć złego materiału, który w dużej mierze składa się z rockowych kawałków. Nie zabrakło również lżejszych ballad, ale wszystkie kompozycje mają solidne struktury, które oddzielają ją od bardziej nowoczesnego materiału Cher. Kiedy słyszy się tu siłę jej wokalu, zastanawiam się, dlaczego producenci zdecydowali się na majstrowanie przy jej głosie pod koniec lat 90. i na początku lat 2000. Ona na pewno nie potrzebuje żadnej pomocy w trzymaniu melodii[3].

Adnotacje

 1.   12"Heart of Stone". justplaincher.net.
 2. "Ask Billboard: Cher Information, Yes?". Billboard (2011-11-05). Nielsen Company (2011-11-05).
 3. Hill, Gary: "Heart of Stone - Cher | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Cher - Believe
Believe
Album, 1998
  2 od 5.00 zł  Kup teraz
Cher - Love Hurts
Love Hurts
Album, 1991
  2 od 10.00 zł  Kup teraz
Cher - It's A Man's World
It's A Man's World
Album, 1995
  1 za 14.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:16
4:07
3:32
4:18
3:10
4:28
3:56
3:31
4:17
4:10
4:26
4:04

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Cher - Heart Of Stone1989
CD, Stany Zjednoczone
Geffen Records
9 24239-2
Cher - Heart Of Stone1989
Winyl, LP, 2nd Version, Wielka Brytania i Europa
  1 w przygotowaniu Zobacz
Geffen Records
WX 262, 924 239-1
Cher - Heart Of Stone1990
Winyl, LP, Polska
Polskie Nagrania Muza
SX 2894

Opinie

O ile Heart of Stone pozostaje najlepszą produkcją Cher w latach 80, to jednak nie obszedł się bez wad. Na szczęście dobre piosenki przeważają nad złymi i ogólny wynik jest dość niezwykły dla artysty, który od początku lat 60. nagrywał tandetną muzykę. Po pierwsze, dobrze jest usłyszeć, jak Cher śpiewa z pełnym gazem. Nie jest tak, że często możemy doświadczyć siły jej głosu, a dobrą stroną tej płyty jest to, że ujmuje ona Cher w momencie największej siły jej wokalu. Być może nie jest to kolejna Pat Benatar czy Ann Wilson, ale zajmuje własne miejsce w panteonie rockowych dam z lat 80.

Piosenki takie jak "If I Could Turn Back Time", "Just Like Jesse James" i utwór tytułowy dały Cher nowe życie na listach przebojów i udowodniły, że po tych wszystkich latach w muzycznej próżni jest gotowa, by jeszcze raz uderzyć w publiczność nowym stylem. Muzycznie Heart of Stone to w większości przypadków pewnego rodzaju podróbka Bon Jovi, z tymi wszystkimi refrenami i popowymi melodiami. Nic w sumie oryginalnego, ale całkiem skuteczne w przypadku Cher.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia280,000  4 x Platynowa płyta
  Kanada400,000  4 x Platynowa płyta
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta
  Nowa Zelandia15,000  Platynowa płyta
  Szwecja50,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone3,000,000  3 x Platynowa płyta