Cher - Love Hurts (Album, 1991): oprawa graficzna przedniej okładki
Heart Of Stone [1989]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
It's A Man's World [1995]
AlbumStudyjny13 czerwca 1991
 • od 1989 do 1991 roku
 • - Music Grinder Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Ocean Way Recording (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Sunset Sound (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - A&M Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Little Mountain Sound Studios (Vancouver, Kanada)
 • - Bill Schnee Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - The Village Recorder (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Conway Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Criterion Studios, Hollywood (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - The Complex (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Vancouver Studios (Vancouver, Kanada)
 • - Skywalker Sound (Skywalker Ranch, Marin County, Stany Zjednoczone)
 • - The Hop (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Studio F
Posiadamy w sprzedaży   2  egzemplarze  tej płyty w cenie od 10.00 zł do 12.00 zł  oraz w magazynie znajduje się  1  egzemplarz  w przygotowaniu do sprzedania

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Love Hurts to dwudziesty studyjny album amerykańskiej wokalistki-aktorki Cher, wydany 13 czerwca 1991 roku przez Geffen Records. Było to trzecie i ostatnie wydawnictwo artystki dla tej wytwórni. Materiał powstawał na przestrzeni lat 1989-91 i został zarejestrowany pod koniec 1990 i na początku 1991 roku, podczas pierwszego roku współpracy Cher z gitarzystą Bon Jovi, Richiem Samborą, któremu zadedykowała ten album. Produkcją płyty zajął się szeroki sztab producentów, wśród których znalazł się także współpracujący z formacją Metallica, Bob Rock.

Album prezentuje podobną formułę jak jej poprzednie wydawnictwo Heart Of Stone z 1989 roku, które odmłodziło jej wizerunek pod koniec lat osiemdziesiątych. Na płycie znaleźć można szereg pop/rockowych ballad oraz tych nieco szybszych, momentami przypominających dokonania grupy Journey dekadę wcześniej. Nagraniom nie można oczywiście zarzucić braku melodyjności, ale całościowa formuła materiału jawi się już jako relikt poprzedniego dziesięciolecia. Po tym wydawnictwie Cher porzuci już definitywnie swój wizerunek "metalowej laski" i zacznie odkrywać nowe obszary muzyki, chociaż zajmie jej to trochę czasu, gdyż na jej kolejną płytę trzeba będzie poczekać następne cztery lata.

Kompozycje

Album zawierał cztery covery: "Save Up All Your Tears" nagrany pod koniec lat osiemdziesiątych przez Bonnie Tyler i Robin Beck, piosenka Kiss "A World Without Heroes" nagrana w 1981 roku, "Fires Of Eden" nagrana przez Judy Collins w 1990 roku oraz "Love Hurts" - remake wersji z 1975 roku, którą Cher nagrała wcześniej na swój album Stars. Tym razem był to utwór bardziej pop/rockowy niż ballada.

Oryginalna wersja została wydana przez Everly Brothers w 1960 roku na albumie A Date With The Everly Brothers, jednak najpopularniejszą wersją utworu (i jedyną interpretacją "Love Hurts", która stała się hitowym singlem w Stanach Zjednoczonych, osiągając miejsce #8 na Billboardzie Hot 100 na początku 1976 roku) była ta nagrana przez szkocką grupę hard rockową Nazareth.

Ponadto, europejska wersja albumu zawiera również światowy przebój "The Shoop Shoop Song (It's in His Kiss)" (pierwotnie nagrany przez Merry Clayton w 1963 roku na singlu "It's In His Kiss" oraz przez Betty Everett rok później), który został wydany jako singiel w Stanach Zjednoczonych w 1990 roku (jeszcze przed wydaniem albumu Love Hurts w celu promocji filmu Mermaids (pol. Syreny), na którego ścieżce dźwiękowej po raz pierwszy pojawiło się to nagranie).

Piosenka "I'll Never Stop Loving You", została oryginalnie napisana przez Davida Cassidy, jego małżonkę Sue Shifrin oraz Johna Wettona i wydana rok później na albumie Davida, Didn't You Used to Be?. Rok wcześniej ukazała się ona w wykonaniu formacji Heart na ich albumie Brigade, ale tylko na japońskiej specjalnej edycji na CD.

Okładka

Pierwsze wydanie albumu zawierało ciemną, gotycką grafikę okładki przypominającą kartę tarota. Edycje na płycie kompaktowej posiadały identyczny obraz, ale karta zajmowała już większą część okładki (przód oryginalnego winylowego wydania został tak jakby skadrowany). Drugie wydanie albumu zawierało całkowicie alternatywną szatę graficzną i przedstawiało zdjęcie Cher w czerwonej peruce, którego autorem był amerykański fotograf mody, Herb Ritts.

Notowania na listach przebojów

Album Love Hurts zanotował wysokie pozycje na europejskich listach przebojów, zajmując pierwszą lokatę w takich krajach jak Wielka Brytania, Norwegia, Austria i Irlandia. Na wielu terytoriach wydawnictwo to uzyskało także status Złotej oraz Platynowej płyty. Najsłabiej album poradził sobie w Stanach Zjednoczonych, gdzie na zestawieniu Billboard 200 dotarł jedynie do miejsca #48, a jego sprzedaż przekroczyła tam tylko nieco ponad 500.000 egzemplarzy, ale wystarczająco dużo, aby uzyskać w USA status Złotej płyty.

Podczas gdy w Wielkiej Brytanii płyta wypadła wyjątkowo dobrze, jej single były tylko drobnymi przebojami. Jedynym dużym hitem na listach był "Love and Understanding", ale na płycie znalazło się również wiele nagrań lubianych przez fanów, w tym "Could've Been You" oraz "Save Up All Your Tears", "Love Hurts" i "Fires of Eden". "Love Hurts" i "Could've Been You" ukazały się tylko w Europie, a "When Lovers Become Strangers" tylko w Ameryce Północnej.

Odbiór krytyczny

Recenzje płyty były mieszane. Z jednej strony, niektórzy krytycy ogłosili, że Love Hurts to najbardziej dojrzały materiał, jaki Cher wydała od lat. Inni stwierdzili też, że album to krok naprzód w stosunku do poprzedniej produkcji sprzed dwóch lat, Heart Of Stone[1].

Magazyn Billboard stwierdził, że z kilkoma wyjątkami, tym razem ogólny kierunek muzyczny jest bardziej bezpośredni, rock'n'rollowy, co jest idealnym środowiskiem dla jej wyjątkowego stylu wokalnego[2]. Krytyk serwisu AllMusic Joseph McCombs zauważył, że Rezultat jest jednak wyjątkowo schematyczny, z wokalem Cher brzmiącym w dużej mierze jako pozbawionym inspiracji, a produkcja i wsparcie zewnętrznych muzyków aż nadto oczywiste[3].

Ale z drugiej strony, niektórzy krytycy zmieszali album z błotem. Jeden z krytyków posunął się aż do stwierdzenia, że Jedyną piosenką, którą warto posłuchać, na tym mało inspirującym albumie, jest "A World Without Heroes"[1].

Adnotacje

 1.   12"Love Hurts : By Eliud". justplaincher.net.
 2. "Recenzja płyty". Billboard (22 czerwca 1991).
 3. McCombs, Joseph: "Love Hurts - Cher | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Cher - Prisoner
Prisoner
Album, 1979
  1 za 14.00 zł  Kup teraz
Cher - Take Me Home / Prisoner
Take Me Home / Prisoner
Kompilacja, 1993
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Cher - Believe
Believe
Album, 1998
  2 od 5.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:00
4:19
4:43
3:43
3:57
2:51
3:28
3:09
3:30
3:32
4:46
4:47

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Cher - Love Hurts1991
CD, Stany Zjednoczone
Geffen Records
GEFD-24369
Cher - Love Hurts1991
Winyl, LP, Europa
  1 w przygotowaniu Zobacz
Geffen Records
GEF 24427
Cher - Love Hurts1991
CD, Europa
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Geffen Records
GED 24427, GEFD 24427
Cher - Love Hurts1991
CD, Wielka Brytania i Europa
  1 za 10.00 zł  Kup teraz
Geffen Records
GED 24427, GEFD 24427

Opinie

Myślałem, że album będzie słabszy, ale mimo wszystko trzyma nawet wysoki poziom. Kompozycje są przemyślane i mają ciekawe melodie. Na wydaniach europejskich pojawia się wielki wówczas hit "The Shoop Shoop Song (It's In His Kiss)", ale moją uwagę przykuło zupełnie inne nagranie, wspaniała interpretacja utworu Kiss, "A World Without Heroes". Obie wersje chwytają za serce.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Austria50,000  Platynowa płyta
  Australia70,000  Platynowa płyta
  Kanada100,000  Platynowa płyta
  Szwajcaria50,000  Platynowa płyta
  Niemcy500,000  Platynowa płyta
  Wielka Brytania1,000,000  3 x Platynowa płyta
  Nowa Zelandia15,000  Platynowa płyta
  Szwecja100,000  Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone600,000  Złota płyta