Clan of Xymox - Medusa (Album, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
Clan of Xymox [1985]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Hidden Faces [1997]
AlbumStudyjny1 listopada 1986
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 1 minuta czytania

Medusa jest drugim studyjnym albumem holenderskiego darkwave'owego zespołu Clan of Xymox. Został wydany 1 listopada 1986 roku przez 4AD. Członek założyciel Pieter Nooten ponownie nagrał utwory "After the Call" i "Theme I" pochodzące z tej płyty, na swoim debiutanckim solowym albumie z 1987 roku Sleeps with the Fishes, po krótkim rozstaniu z zespołem.

Drugi długogrający album Clan of Xymox jest wyraźną poprawą w stosunku do wcześniejszej pracy grupy i jest prawdopodobnie punktem kulminacyjnym w ich karierze. Magazyn Sounds opisał album jako "przełomowe osiągnięcie [....], gdzie każdy utwór brzmi jak finał do wzniosłej, epickiej uwertury". Stewart Mason z AllMusic był jednak bardziej sceptyczny zauważając, że "fatalne wady zespołu pozostają widoczne przez cały album: chociaż utwory te są powierzchownie atrakcyjne w rodzaju gotycko-tanecznego dance, nie ma tu nic głębszego i merytorycznego, a przy dokładniejszym wsłuchaniu uświadamiamy sobie, że najlepsze fragmenty tych utworów brzmiały jeszcze lepiej, gdy pojawiły się na wcześniejszych albumach Depeche Mode, Xmal Deutschland, Propaganda i Bauhaus".

Po ponad trzech dekadach album brzmi jednak nad wyraz świeżo i pozostaje, wraz z pierwszym albumem, jak dotąd najlepszym wydawnictwem Clan of Xymox. Na żadnej z kolejnych płyt zespołowi nie udało się już niestety powtórzyć takiego spójnego, klimatycznego połączenia rocka gotyckiego z dark i new wave.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Clan of Xymox - Medusa1994
CD, Reedycja, Polska
Sonic Records
SON 66