Clannad - Legend (Album, 1984): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
The Angel and the Soldier Boy [1989]
AlbumŚcieżka dźwiękowa1 maja 1984
  • - Trident Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Windmill Lane Studios (Dublin, Irlandia)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 39.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Legend to album ze ścieżką dźwiękową do serialu telewizyjnego ITV Robin of Sherwood z 1984 roku, autorstwa irlandzkiej grupy folkowej Clannad. Jest to ich ósmy album. W 1985 roku album ten zdobył nagrodę BAFTA za najlepszą oryginalną muzykę telewizyjną, dzięki czemu Clannad jest pierwszym irlandzkim zespołem, który otrzymał tę nagrodę.

"Robin (The Hooded Man)", tytułowy motyw z serii, został również wydany na 7-calowym singlu w 1984 roku, z udziałem aktora Michaela Praeda w roli Robina z Sherwood na okładce. Singiel został wydany ponownie w 1986 roku z nowo nagraną wersją i z udziałem aktora Jasona Connery'ego na okładce. Na potrzeby tej reedycji, stronę B stanowi utwór "Caisleán Óir", w wersji, która pojawia się na albumie Macalla, a nie w takiej jaka była słyszalna w serii. Dodatkowo "Now Is Here" i "Scarlet Inside" zostały wydane jako osobne single.

Oprócz utworów z Legend, które były szeroko wykorzystywane w serii, muzyka skomponowana na potrzeby serialu była czasami wydawana w różnych wersjach na innych wydawnictwach. Obejmowały one nową wersję "Caislean Oir" na albumie Clannad Macalla (wydanym w 1986 roku) oraz dwa występy na żywo zatytułowane "Robin of Sherwood Medley" i (fragmenty) "Dance & Teidhir Abhaile Riu" z Clannad: Live in Concert (wydany w 2005 roku). Kolejny motyw z serii został przerobiony jako utwór "Almost Seems (Too Late to Turn)".

W oświadczeniu zamieszczonym w listopadzie 2003 roku na ich oficjalnej stronie internetowej, Clannad ujawnił że:

Było kilka innych utworów nagranych na potrzeby trzeciej serii Robin of Sherwood, które nie były zawarte na albumie Legend. Niestety, nikt nie był w stanie zlokalizować taśm master z tą muzyką. Poszukiwania trwają i mamy nadzieję, że pewnego dnia te nagrania będą mogły zostać wydane.

Oba zestawy 1 i 2 wydania Blu-ray i europejskiego wydania DVD Robin of Sherwood mają ścieżkę "tylko muzyczną" dla wielu odcinków. Dzięki temu słuchacze mogą usłyszeć muzykę, której nie ma na płycie Legend z pierwszej i drugiej serii, a także dodatkową muzykę nagraną już po wydaniu tego albumu.

Zobacz również

Clannad - An Díolaim
An Díolaim
Kompilacja, 1998
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Clannad - Lore
Lore
Album, 1996
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Clannad - Clannad 2
Clannad 2
Album, 1975
  1 za 45.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Clannad - Legend2003
CD, Luksusowa edycja, Reedycja, Remastering, slipcase, Europa
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
RCA
82876 545022
Clannad - Legend
CD, Niemcy
RCA
ND71703