Cocteau Twins - Treasure (Album, 1984): oprawa graficzna przedniej okładki
Head Over Heels [1983]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Victorialand [1986]
AlbumStudyjny1 listopada 1984
  • od sierpnia do września 1984 roku
  • - Palladium Studios
  • - Rooster Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 1 minuta czytania

Treasure to trzeci album studyjny szkockiego zespołu rockowego Cocteau Twins. Został wydany 1 listopada 1984 roku przez wytwórnię płytową 4AD. Album był nagrywany od sierpnia do września 1984 roku w Palladium Studios w Edynburgu i Rooster w zachodnim Londynie. Z tym albumem zespół zdecydował się na to, jaki będzie od tej pory ich podstawowy skład: wokalistka Elizabeth Fraser, gitarzysta Robin Guthrie i gitarzysta basowy Simon Raymonde. Ten nowy skład również zbiegł się w czasie z rozwojem eterycznego brzmienia związanego z muzyką zespołu.

Płyta wspięła się na pozycję 29 na brytyjskiej liście UK Albums Chart, stając się pierwszym albumem grupy w Top 40 i przebywała na niej przez osiem tygodni. Album stał się też jednym z najbardziej udanych wydawnictw zespołu, choć sam zespół wyraził z tego powodu zdziwienie.

Treasure jest uważany przez wielu fanów za najlepsze dzieło zespołu i zyskał uznanie krytyków. Magazyn Pitchfork napisał: "Trzeci album Cocteau Twins został nazwany nad wyraz trafnie. "Treasure" (ang. skarb) był przymiotnikiem dla niekończących się pomysłowych linii melodycznych, które można znaleźć w tych piosenkach, i czasownikiem tego, co się z nimi robi przez długie lata", i zauważył, że płyta zasygnalizowała początek "eteryczności Cocteau Twins".

W marcu 2018 roku album został wznowiony na winylu 180 gramowym przy użyciu nowych matryc stworzonych z plików wysokiej rozdzielczości przeniesionych z oryginalnych taśm analogowych.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Cocteau Twins - Treasure1984
Winyl, LP, Wielka Brytania
4AD
CAD 412
Cocteau Twins - Treasure1986
CD, Reedycja, Wielka Brytania
4AD
CAD 412 CD
Cocteau Twins - Treasure1989
Winyl, LP, Reedycja, Polska
Tonpress
SX-T 144

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania60,000  Srebrna płyta