Crowded House - Woodface (Album, 1991): oprawa graficzna przedniej okładki
Temple Of Low Men [1988]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Together Alone [1993]
AlbumStudyjny1 czerwca 1991
 • od 1989 do 1991 roku
 • - Ocean Way Recording (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - A&M Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Sunset Sound Factory
 • - Periscope Studios
Posiadamy w sprzedaży   2  egzemplarze  tej płyty w cenie od 7.00 zł do 10.00 zł

Informacje o płycie

 5 minut czytania

Woodface to trzeci studyjny album nowozelandzko-australijskiego zespołu Crowded House, wydany przez wytwórnię Capitol Records w lipcu 1991 roku. Materiał został zarejestrowany w latach 1989-91 w dwóch studiach nagraniowych w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych oraz w dwóch w Melbourne w Australii, w koprodukcji Mitchella Frooma i Neila Finna, a następnie zmiksowany przez Boba Clearmountaina. Wydawnictwo było wielkim przebojem w Australii i Nowej Zelandii, jak również dało zespołowi ich pierwszy album w pierwszej dziesiątce w Wielkiej Brytanii. Płyta została wymieniona na miejscu trzecim w książce 100 Best Australian Albums w październiku 2010 roku[1]. Była również wymieniona na pozycji 80 w trzecim wydaniu publikacji Colina Larkina All Time Top 1000 Albums z 2000 roku[2].

Podczas przerwy zespołu po kanadyjskiej części trasy promującej ich drugi album, Temple Of Low Men, Neil Finn, lider zespołu, rozpoczął nagrywanie utworów ze swoim starszym bratem i byłym kolegą z zespołu Split Enz, Timem Finnem. Piosenki te były pierwotnie przeznaczone na album Finn Brothers. Po zakończeniu tych sesji Neil połączył siły z Nickiem Seymourem i Paulem Hesterem, by napisać i nagrać trzeci album Crowded House. Capitol Records odrzuciło jednak większość nowych kompozycji formacji, więc Neil zapytał Tima, czy zespół mógłby wykorzystać niektóre z nowych utworów Finn Brothers. Tim zgodził się na to, pod warunkiem, że dołączy do zespołu, choć od tego czasu zaznaczał, że był to tylko żart. Niezależnie jednak od prawdy, grupa, która powróciła do studia, uwzględniła już Tima jako pełnoprawnego członka zespołu[3].

Podczas brytyjskiego etapu trasy Woodface, Tim i zespół jednak się rozstali. Multiinstrumentalista Mark Hart, który na albumie zagrał na klawiszach, został zatrudniony, aby zastąpić go na pozostałych koncertach. Ostatni etap tej trasy w londyńskim The Town & Country Club został zarejestrowany i wydany w Australii w limitowanym nakładzie, podczas gdy poszczególne utwory z różnych koncertów zostały wykorzystane jako B-side'y dla singli albumu w innych krajach[4].

Kompozycje

Osiem utworów zostało napisanych wspólnie przez Neila i Tima Finnów i w większości są to wspólne utwory braci na głównym wokalu, chociaż Neil przejmuje prowadzenie na "Four Seasons in One Day", a Tim śpiewa w "All I Ask", który później pojawił się w reklamach dotyczących AIDS w Australii[3]. Pięć innych utworów to solowe kompozycje Neila Finna, a pozostałe dwa zostały napisane przez Paula Hestera, w tym ukryty utwór "I'm Still Here". Były perkusista Beach Boys, Ricky Fataar, znalazł się w trzech utworach braci Finn: "All I Ask", "There Goes God" i "Weather with You".

"I'm Still Here" pojawia się w 14 utworze "How Will You Go" jako ukryta ścieżka po 30 sekundowej ciszy. Ta wersja wydana w 1991 roku jest fragmentem zawierającym jedynie pierwszą minutę kompozycji. Pełne nagranie ukazało się na wydaniu deluxe albumu w 2016 roku.

Kompozycje napisane przez zespół przed przybyciem Tima Finna
 • Anyone Can Tell
 • Left Hand
 • Dr. Livingstone
 • Sacred Cow
 • I Love You Dawn
 • My Telly's Gone Bung
 • Time Immemorial
 • Fields Are Full of Your Kind
 • My Legs Are Gone
Niewykorzystane nagrania stworzone z Timem
 • Catherine Wheels
 • In Love With It All
 • Strangeness and Charm
 • Prodigal Son
 • Cemetery in the Rain

Cześć piosenek została nagrana przez Crowded House na potrzeby Woodface zanim Tim Finn zaangażował się w projekt, ale nie zostały uwzględnione na pierwszym wydaniu albumu. Siedem z nich pojawiło się na kolekcji rarytasów Afterglow z 1999 roku. "Fields Are Full of Your Kind" oraz "My Legs Are Gone" pojawiły się na bonusowej płycie w edycji deluxe. "My Legs Are Gone" ukazało się wcześniej na I Like It Rare, składance rarytasów dostępnej poprzez Frenz of the Enz, oficjalny fanklub Crowded House. Kompozycja "Fields Are Full of Your Kind" pozostawała niepublikowana aż do edycji deluxe Woodface.

Kilka piosenek początkowo nagranych przez Tima i Neila zostało tymczasowo rozważonych do dołączenia do Woodface, ale ostatecznie nie zostały wykorzystane. Utwór "Catherine Wheels" zostanie ponownie nagrany na potrzeby albumu Together Alone, który ukaże się dwa lata później.

Single

Z albumu Woodface wydanych zostało pięć singli. Pierwszy, "Chocolate Cake", był żartobliwym komentarzem do amerykańskiej rozrzutności, co być może spowodowało, że nie udało mu się zanotować pozycji na liście przebojów Billboard Hot 100. Pojawił się jednak na miejscu #2 innego zestawienia Billboardu, Modern Rock Tracks. Mimo, że drugi singiel, "Fall at Your Feet", uplasował się w dolnych rejonach zestawienia Top 100, a "It's Only Natural" znalazł się na piątym miejscu listy przebojów Modern Rock Tracks, to jednak słabe notowania singli z Woodface w USA odzwierciedlały spadającą popularność zespołu na tym rynku. Poza Stanami Zjednoczonymi, single z tego wydawnictwa odniosły większy sukces, szczególnie w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i Holandii, gdzie wszystkie pięć singli z albumu znalazły się na listach przebojów.

Odbiór krytyczny

Album Woodface spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków muzycznych, którzy chwalili przede wszystkim samą sztukę pisania kompozycji. Chris Woodstra z serwisu AllMusic przyznał wydawnictwo wysoką ocenę 4.5 z 5 możliwych gwiazdek i stwierdził: Piosenki te są z pewnością najlepszymi z dotychczasowych, łączą w sobie nieskazitelne melodie i znakomite harmonie doskonale dobranych głosów braci[5].

Kristine McKenna z magazynu Rolling Stone oceniła produkcję jedynie na 3 gwiazdki, choć zauważyła, że album idealnie wpisuje się w ten specyficzny gatunek muzyki: Ten wyrafinowany styl, który zachował swoją popularność przez kilkadziesiąt lat, ten rodzaj klasycznego popu ma tendencję do bycia wesołym, ale sardonicznym, eleganckim i wysoce melodyjnym. W najgorszym wypadku jest osobliwy. W najlepszym wypadku łączy w sobie istotne aspekty pisania krótkich tekstów z łatwymi do zagwizdania melodiami [...] Woodface to płyta rozkołysana, która sprawia, że zespół z łatwością przesuwa się po swoim materiale - obfituje w ostre harmonie i niezapomniane motywy[6]. Recenzentka miała jednak małe zastrzeżenia co do utworu otwierającego: Co ciekawsze, jedyny wątpliwy utwór na płycie, "Chocolate Cake", został wydany jako pierwszy singiel. Piosenka ta, która okrzykuje Amerykę jako zepsutą kulturę przepełnioną wulgaryzmem, wydaje się być hipokryzją, biorąc pod uwagę fakt, że Crowded House przeniósł się do L.A., aby rozpocząć swoją karierę na wysokim poziomie. Jest to jednak drobna usterka w albumie, skądinąd bardzo przyjemnym, aczkolwiek mało spektakularnym[6].

Adnotacje

 1. O'Donnell, John; Creswell, Toby; Mathieson, Craig (Prahran, Victoria Październik 2010): 100 Best Australian Albums. Hardie Grant Books. ISBN. 978-1-74066-955-9.
 2. Colin Larkin (2006): All Time Top 1000 Albums. Virgin Books. Wydanie 3rd. s. 68. ISBN. 0-7535-0493-6.
 3.   12Bourke, Chris (South Melbourne, Victoria 1997): Crowded House: Something So Strong. Macmillan Publishers. ISBN. 0-7329-0886-8.
 4. "Crowded House Discography".
 5. Woodstra, Chris: "Woodface - Crowded House | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
 6.   12McKenna, Kristine (11 lipca 1991): "Rolling Stone : Crowded House: Woodface : Music Reviews" Rolling Stone (608/609).

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:01
3:33
3:18
2:21
3:43
3:39
2:49
3:53
2:23
3:56
2:53
3:40
3:16
4:46

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Crowded House - Woodface1991
CD, Europa
  1 za 10.00 zł  Kup teraz
Capitol Records
CDP 7 93559 2, CDEST 2144
Crowded House - Woodface
CD, Repress, Wielka Brytania
  1 za 7.00 zł  Kup teraz
Capitol Records
CDP 7 93559 2, CDEST 2144

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Australia70,000  Platynowa płyta
  Kanada80,000  Platynowa płyta
  Wielka Brytania600,000  2 x Platynowa płyta 1 czerwca 1997
  Nowa Zelandia60,000  4 x Platynowa płyta