Dave Gahan - Paper Monsters (Album, 2003): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Hourglass [2007]
AlbumStudyjny2 czerwca 2003
  • w 2003 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Paper Monsters to solowy debiutancki album głównego wokalisty Depeche Mode, Dave'a Gahana. Został wydany przez Mute Records 2 czerwca 2003 roku w Europie, a 3 czerwca w Ameryce Północnej. Materiał został nagrany w nowojorskim studiu Electric Lady Studios, a zmiksowany w londyńskim Eden Studios oraz w The Instrument. Wydawnictwo zostało wyprodukowane przez Kena Thomasa, który jest najbardziej znany z pracy z islandzkim zespołem Sigur Rós. Gahan zaczął planować stworzenie solowej płyty już w 2001 roku, po wydaniu Exciter. Jednak dopiero gdy zaczął pisać muzykę z przyjacielem Knoxem Chandlerem, nabrał pewności siebie, której potrzebował, by zacząć rozważać na poważnie pracę nad albumem z własnym materiałem.

Muzycznie album prezentuje nieco inną stylistykę niż wcześniejsze wydawnictwa Depeche Mode, a z drugiej strony można uznać go za zapowiedź brzmienia, które zacznie coraz częściej pojawiać się na kolejnych płytach zespołu. Obecne są elementy synth-popowe, ale duża cześć kompozycji oparta jest też na spokojnej stylizacji downtempo, z większym nastawieniem na przekaz liryczny. Jest to tym bardziej zrozumiałe w kontekście tej produkcji, której materiał miał być swego rodzaju rozliczeniem artysty z swoją przeszłością, zwłaszcza z uzależnieniami, które prawie doprowadziły do jego śmierci, a także z nieudanymi związkami. Przesłaniem płyty miało być natomiast jego duchowe odrodzenie.

Notowania

Paper Monsters stał się skromnym sukcesem w Wielkiej Brytanii, gdzie zadebiutował na pozycji #36 listy UK Albums Chart i przebywał na niej łącznie tylko przez dwa tygodnie. O wiele lepiej wydawnictwo wypadło jednak na niemieckich, szwedzkich i szwajcarskich listach przebojów, osiągając tam pozycje w Top 10. W Stanach Zjednoczonych album został wydany 3 czerwca 2003 roku, jednak nie wywarł większego wpływu na główne listy przebojów, notując jedynie przez jeden tydzień na Billboardzie 200 na pozycji #127. Jednakże promująca płytę trasa Paper Monsters Tour cieszyła się nawet sporym zainteresowaniem, a jeden z koncertów tej trasy, ten z 4-5 lipca w Paryżu w sali koncertowej Olympia, został nagrany i wydany na DVD o nazwie Live Monsters. W Polsce płyta zadebiutowała na pozycji #23 na zestawieniu OLiS Top 50 w dniu 16 czerwca i przebywała na nim przez 5 tygodni.

Single

Z albumu ukazały się trzy single. "Dirty Sticky Floors", główny singiel płyty, stał się najbardziej udanym solowym wydawnictwem Gahana, który osiągnął miejsce #18 na UK Singles Chart (oraz Top 10 w Niemczech i Włoszech). Jego remiksy były również promowane w amerykańskich klubach tanecznych i osiągnęły szczyt w pierwszej piątce Billboard Dance Chart. Ten pierwszy singiel miał dwa utwory B-side: "Stand Up" i "Maybe".

Drugi singiel "I Need You" był balladą opartą na syntezatorze i aranżacji perkusji, który dotarł do pozycji #27 w Wielkiej Brytanii i #5 na U.S. Dance Chart. Drugi singiel miał również dwa B-side'y: "Closer" i "Breathe".

Trzecim i ostatnim singlem był "Bottle Living / Hold On", podwójny A-side, co oznacza, że dwa utwory, które zostały wydane na albumie, ukazały się również na jednym i tym samym singlu. Zawierał on również remiks innego utworu z albumu, "Hidden Houses", jako B-side. Singiel ten również zanotował obecność w Top 40, osiągając w Wielkiej Brytanii miejsce #36.

Wydania

Album Paper Monsters ukazał się przede wszystkim na płycie kompaktowej i spośród wszystkich wydań na CD dostępne był zwykłe edycje, wydania Copy Protected, Enhanced (rozszerzone o wideoklip "Dirty Sticky Floors") oraz z bonusową płytą DVD z ekskluzywnym materiałem. Wydawnictwo na CD zostało wznowione w 2006, 2012 i 2013 roku. Na winylu album ukazał się tylko w Europie w 2003 roku. Pojawiły się także edycje na kasetach magnetofonowych w takich krajach jak Rosja, Ukraina, Turcja i Węgry. W Rosji także rozprowadzane były wydania pirackie na kasecie.

Odbiór krytyczny

Po wydaniu Paper Monsters spotkał się z mieszanym odbiorem krytyków. Podczas gdy wielu chwaliło osobistą tematykę płyty, inni opisywali ją jednak jako pozbawioną głębi. W serwisie Metacritic, który przypisuje znormalizowaną ocenę z maksymalnie 100 punktów, na podstawie recenzji krytyków głównego nurtu, album ten otrzymał średnią ocenę 67, opartą na dziewięciu krytycznych recenzjach, co wskazuje na "ogólnie pozytywne recenzje".

W recenzji dla BBC, Kate Lawrence nazwała Paper Monsters "pewnym debiutem" z "zaskakującą głębią". Była pod wrażeniem wokalu Gahana w utworze "Hidden Houses", który nazwała przepysznie diabelskim i jednocześnie anielskim i powiedziała, że pokazuje on zakres wokalu rzadko spotykany we wcześniejszym katalogu Mode[1]. Magazyn Slant również określił album "kompetentnym debiutem solowym" z mrocznym rockowym groovem i gardłowym wokalem[2].

Jednak recenzent Pitchfork Media, Michael Idov, był pod mniejszym wrażeniem albumu i napisał, że jego osobista tematyka spowodowała na nim lekkie zakłopotanie podczas słuchania. Idov skrytykował teksty Gahana stwierdzając, że jego wokal może jeszcze podnieść najgłupszą lirykę do poziomu katarktycznej mantry, umiejętność, która przydaje się pod nieobecność Martina Gore'a[3].

Recenzent serwisu AllMusic Don Kline nazwał album mieszanką bagnistego bluesowego rocka, zgrabnej miejskiej elektroniki i nastrojowej balladyczności i przyznał mu trzy z pięciu gwiazdek. Stwierdził również, że płyta choć nie odbiega zbytnio od formy Depeche, to Gahanowi udaje się odcisnąć własne piętno na utworach[4].

Adnotacje

  1. Lawrence, Kate (2003): "Dave Gahan Paper Monsters Review". BBC.
  2. Blanford, Roxanne (9 sierpnia 2003): "Review: Dave Gahan, Paper Monsters - Slant Magazine". Slant.
  3. Idov, Michael (24 lipca 2003): "Dave Gahan: Paper Monsters Album Review | Pitchfork". Pitchfork Media.
  4. Kline, Don: "Paper Monsters - Dave Gahan | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Dave Gahan - Paper Monsters2003
CD, Copy Protected, Europa
Mute
CDSTUMM216, 0724358383423
Dave Gahan - Paper Monsters2003
CD, Wielka Brytania
Mute
CDSTUMM216, 0724358379129

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Niemcy100,000
  Rosja10,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone39,000
Podsumowanie regionów
Cały świat350,000 ^
^ Liczba sprzedanych egzemplarzy niepotwierdzona oficjalnymi danymi sprzedaży