Deep Purple - Deep Purple in Rock
   Deep Purple [1969]
   Dyskografia
   Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
   Fireball [1971]

   Statystyki ocen profesjonalnych krytyków

   9
   Ocena 9 / 10

   Najwyższa
   10
   Najniższa
   7.5
   Na podstawie 6 recenzji krytyków
   Zobacz oceny krytyków

   Informacje o płycie

   Deep Purple in Rock, znany również jako In Rock, to czwarty studyjny album angielskiego zespołu rockowego Deep Purple, wydany w Wielkiej Brytanii 3 czerwca 1970 roku przez wytwórnię Harvest. Materiał był nagrywany od października 1969 do kwietnia 1970 roku w IBC Studio, De Lane Lea Studios i Abbey Road Studios, wszystkie zlokalizowane w Londynie. Był to pierwszy album studyjny nagrany w klasycznym składzie Mark II. Rod Evans (wokal) i Nick Simper (bas) zostali zwolnieni w czerwcu 1969 roku i zastąpieni odpowiednio przez Iana Gillana i Rogera Glovera.

   Deep Purple in Rock był ich przełomowym albumem w Europie, a w Wielkiej Brytanii osiągnął szczytową pozycję na #4 miejscu, przebywając na listach przebojów przez miesiące. Wcześniejsze albumy zespołu w składzie MK I zostały znacznie lepiej przyjęte w Ameryce Północnej niż w ich ojczyźnie. Album był promowany przez niezwykle udaną trasę In Rock World Tour, która trwała 15 miesięcy.

   Chociaż był to pierwszy studyjny album, na którym znalazł się skład MK II zespołu, to właśnie w tym składzie wcześniej nagrano Concerto for Group and Orchestra. Album poprzedził również singiel "Hallelujah", pierwsze studyjne nagranie, które Gillan nagrał z Deep Purple. "Hallelujah" był kompozycją dwóch Rogerów - Greenawaya i Cooka wydaną pod koniec 1969 roku, ale utwór ten nie zdobył uznania. Drugi singiel, "Black Night", został opracowany mniej więcej w tym samym czasie co album In Rock, ale nie został włączony do albumu. "Black Night" wypadł o wiele lepiej, ponieważ na brytyjskich listach przebojów znalazł się na drugim miejscu.

   W przeciwieństwie do trzech albumów z ery Mark I, które zawierały kilka utworów coverowych, każdy utwór na In Rock jest przypisywany pięciu członkom zespołu Deep Purple. Wśród utworów z tego albumu, "Child in Time", "Into the Fire" i "Speed King" były regularnie grane na koncertach w epoce Mark II. "Speed King" był nagraniem otwierającym, ale później był częściej grany na bis, wraz z niealbumowym singlem "Black Night". "Child in Time" jest uważany za jeden z najbardziej znaczących utworów ery Mark II, szczególnie przed wydaniem "Smoke on the Water" w 1972 roku, pochodzącego z albumu Machine Head.

   W 2005 roku album zdobył nagrodę Classic Rock and Roll of Honour Award (przyznawaną przez brytyjski miesięcznik Classic Rock) w kategorii Classic Album. Nagrodę otrzymali Ian Gillan, Ian Paice, Jon Lord i Ritchie Blackmore.

   Oryginalna płyta została wydana na winylu w laminowanej okładce gatefold. Zewnętrzna strona przedstawia zespół w kamiennej rzeźbie inspirowanej Mount Rushmore. Wewnątrz znajdowały się natomiast teksty piosenek po lewej stronie oraz pięć czarno-białych zdjęć poszczególnych członków zespołu po prawej stronie oraz tekst. Najwcześniejsze egzemplarze to te, które mają jedną linię wokół logo EMI na przodzie i numer katalogowy SHVL 777.

   W niektórych krajach, w tym w Meksyku, album zawierał również "Black Night", wspomniany wcześniej singiel nagrany podczas sesji albumu. Amerykańskie wydanie albumu ucięło trwające nieco ponad minutę intro do "Speed King". Pozostaje on zedytowane na standardowym wydaniu od Warner Bros., ale zostało przywrócone do pełnej długości na edycji z okazji 25-lecia ukazania się albumu.

   Zobacz również

   Deep Purple - Purpendicular
   Purpendicular
   Album, 1996
     1 za 24.00 zł  Kup teraz
   Deep Purple - Made In Europe
   Made In Europe
   Album, 1976

   Certyfikaty i sprzedaż

   Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
     Argentyna30,000  Złota płyta
     Niemcy250,000  Złota płyta
     Francja100,000  Złota płyta
     Wielka Brytania100,000  Złota płyta
     Włochy50,000  Złota płyta
     Holandia50,000  Złota płyta
     Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta

   Góra