Deep Purple - Deep Purple in Rock (Album, 1970): oprawa graficzna przedniej okładki
Deep Purple [1969]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Fireball [1971]
AlbumStudyjny3 czerwca 1970
  • od października 1969 do kwietnia 1970 roku
  • - Abbey Road Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - De Lane Lea Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - I.B.C. Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - IBC Sound Recording Studios
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 79.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Deep Purple in Rock, znany również jako In Rock, to czwarty studyjny album angielskiego zespołu rockowego Deep Purple, wydany w Wielkiej Brytanii 3 czerwca 1970 roku przez wytwórnię Harvest. Materiał był nagrywany od października 1969 do kwietnia 1970 roku w IBC Studio, De Lane Lea Studios i Abbey Road Studios, wszystkie zlokalizowane w Londynie. Był to pierwszy album studyjny nagrany w klasycznym składzie Mark II. Rod Evans (wokal) i Nick Simper (bas) zostali zwolnieni w czerwcu 1969 roku i zastąpieni odpowiednio przez Iana Gillana i Rogera Glovera.

Deep Purple in Rock był ich przełomowym albumem w Europie, a w Wielkiej Brytanii osiągnął szczytową pozycję na #4 miejscu, przebywając na listach przebojów przez miesiące. Wcześniejsze albumy zespołu w składzie MK I zostały znacznie lepiej przyjęte w Ameryce Północnej niż w ich ojczyźnie. Album był promowany przez niezwykle udaną trasę In Rock World Tour, która trwała 15 miesięcy.

Chociaż był to pierwszy studyjny album, na którym znalazł się skład MK II zespołu, to właśnie w tym składzie wcześniej nagrano Concerto for Group and Orchestra. Album poprzedził również singiel "Hallelujah", pierwsze studyjne nagranie, które Gillan nagrał z Deep Purple. "Hallelujah" był kompozycją dwóch Rogerów - Greenawaya i Cooka wydaną pod koniec 1969 roku, ale utwór ten nie zdobył uznania. Drugi singiel, "Black Night", został opracowany mniej więcej w tym samym czasie co album In Rock, ale nie został włączony do albumu. "Black Night" wypadł o wiele lepiej, ponieważ na brytyjskich listach przebojów znalazł się na drugim miejscu.

W przeciwieństwie do trzech albumów z ery Mark I, które zawierały kilka utworów coverowych, każdy utwór na In Rock jest przypisywany pięciu członkom zespołu Deep Purple. Wśród utworów z tego albumu, "Child in Time", "Into the Fire" i "Speed King" były regularnie grane na koncertach w epoce Mark II. "Speed King" był nagraniem otwierającym, ale później był częściej grany na bis, wraz z niealbumowym singlem "Black Night". "Child in Time" jest uważany za jeden z najbardziej znaczących utworów ery Mark II, szczególnie przed wydaniem "Smoke on the Water" w 1972 roku, pochodzącego z albumu Machine Head.

W 2005 roku album zdobył nagrodę Classic Rock and Roll of Honour Award (przyznawaną przez brytyjski miesięcznik Classic Rock) w kategorii Classic Album. Nagrodę otrzymali Ian Gillan, Ian Paice, Jon Lord i Ritchie Blackmore.

Oryginalna płyta została wydana na winylu w laminowanej okładce gatefold. Zewnętrzna strona przedstawia zespół w kamiennej rzeźbie inspirowanej Mount Rushmore. Wewnątrz znajdowały się natomiast teksty piosenek po lewej stronie oraz pięć czarno-białych zdjęć poszczególnych członków zespołu po prawej stronie oraz tekst. Najwcześniejsze egzemplarze to te, które mają jedną linię wokół logo EMI na przodzie i numer katalogowy SHVL 777.

W niektórych krajach, w tym w Meksyku, album zawierał również "Black Night", wspomniany wcześniej singiel nagrany podczas sesji albumu. Amerykańskie wydanie albumu ucięło trwające nieco ponad minutę intro do "Speed King". Pozostaje on zedytowane na standardowym wydaniu od Warner Bros., ale zostało przywrócone do pełnej długości na edycji z okazji 25-lecia ukazania się albumu.

Zobacz również

Deep Purple - Machine Head
Machine Head
Album, 1972
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Deep Purple - Fireball
Fireball
Album, 1971
Deep Purple - The House Of Blue Light
The House Of Blue Light
Album, 1987
  1 w magazynie  Zobacz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Deep Purple - Deep Purple In Rock1983
Winyl, LP, Reedycja, Europa
  1 za 79.00 zł  Kup teraz
Harvest, Fame
1A 038-157505 1
Deep Purple - Deep Purple in Rock1989
CD, Wielka Brytania
EMI
CDP 7 46239 2, UK-CD-FA 3011
Deep Purple - Deep Purple In Rock1995
CD, Reedycja, Remastering, Anniversary Edition, Europa
EMI
7243 8 34019 2 5
Deep Purple - In Rock
CD, Reedycja, Remastering, Repress, Anniversary Edition, Europa
EMI
7243 8 34019 2 5

Opinie

Deep Purple z 1970 roku znacznie różnił się od zespołu sprzed roku. Zwolniony został basista Nick Simper i wokalista Rod Evans, a basista Roger Glover i wokalista Ian Gillan zostali wybrani na ich miejsce. Połączyli szeregi wraz z Jonem Lordem, Ritchiem Blackmorem i Ianem Paicem, tworząc najbardziej znany skład zespołu, zwany "Mark II". Zniknął także psychodeliczny rock, covery i rozproszone po albumach eksperymenty muzyczne. Na ich miejscu znalazł się markowy hard rock, który przez lata urzekał miliony fanów. Ich muzyczna podróż, wraz z takimi zespołami jak Black Sabbath i Led Zeppelin, zmieniła oblicze muzyki z ich potężną energią, odczuwalną aż w kościach.

Dzięki temu albumowi wypracowali charakterystyczne brzmienie, różniące się od większości współczesnych im formacji. Szybkość wielu ich piosenek oraz połączenie organowo-gitarowego brzmienia wyróżniało ich na tle większości ówczesnej muzyki. Okazało się to zwycięską kombinacją.

Na płycie znajduje się też ich klasyczny przebój "Child In Time", dziesięciominutowy epos, który pozostaje jednym z ich charakterystycznych utworów. Zawiera jeden z najlepszych wokali w karierze Gillana. Instrumentalne brzmienie tego nagrania również jest niesamowite, a Blackmore i Lord stanowią tutaj jeden z bardziej kreatywnych duetów w ich karierze.

Deep Purple In Rock uczynił z zespołu jednego z czołowych przedstawicieli hard rocka, pozycję, którą nadal zajmują ponad cztery dekady później. Jest to album, który przez lata utrzymywał się w dobrej kondycji i zawsze jest wart posłuchania.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Argentyna30,000  Złota płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Francja100,000  Złota płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Włochy50,000  Złota płyta
  Holandia50,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta