Deep Purple - Fireball (Album, 1971): oprawa graficzna przedniej okładki
Deep Purple in Rock [1970]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Machine Head [1972]
AlbumStudyjny9 lipca 1971
  • od września 1970 do czerwca 1971 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Fireball jest piątym albumem studyjnym angielskiej grupy rockowej Deep Purple, wydanym w 1971 roku przez wytwórnię Harvest w Europie, Oceanii i Ameryce Południowej oraz przez Warner Bros. Records w USA, Kanadzie i Japonii. Jest to również druga płyta stworzona w klasycznym składzie zwanym Mk II. Album powstawał w różnym czasie od września 1970 do czerwca 1971 roku i został nagrany w studiach zlokalizowanych w Londynie: De Lane Lea Studios oraz Olympic Studios. Stał się pierwszym z trzech albumów #1 zespołu w Wielkiej Brytanii, choć nie pozostał na listach przebojów tak długo (25 tygodni), jak jego poprzednik, Deep Purple In Rock (68 tygodni).

Oryginalna wersja brytyjska płyty miała nagranie "Demon's Eye" jako swój trzeci utwór, ale nie zawierała w ogóle "Strange Kind of Woman", który został tam wydany jako singiel. Było odwrotnie na amerykańskich, kanadyjskich i japońskich wydawnictwach. Zainspirowany boogiem singiel "Strange Kind of Woman" osiągnął miejsce #8 w Wielkiej Brytanii. "Fireball", tytułowy utwór albumu, również został wydany jako singiel i osiągnął tam pozycję #15.

Utwór "Strange Kind of Woman" stał się podstawą setlist koncertowych zespołu aż do dnia dzisiejszego, a "Fireball" pojawił się także kilka razy na żywo, głównie na bis. Utwory "Strange Kind of Woman" i "The Mule" pojawiają się na albumie Made In Japan z 1972 roku, a ten ostatni przekształca się w solo perkusyjne Iana Paice'a.

Większość zespołu nie uważa albumu za klasyk, choć jest on jednym z ulubionych Iana Gillana. Stwierdził to w wywiadzie udzielonym w 1974 roku: "Powodem, dla którego tak bardzo mi się to podobało, było to, że z punktu widzenia pisarstwa, był to naprawdę początek ogromnych możliwości ekspresji. A niektóre z utworów na tej płycie są naprawdę, naprawdę pomysłowe". Jednak Gillan powiedział również, że umieszczenie na płycie nagrania "Anyone's Daughter" było "dobrą zabawą, ale błędem".

W szczególności Ritchie Blackmore publicznie stwierdził, że nie jest zbytnio zadowolony z tego albumu. Powiedział o produkcji: "To była trochę taka katastrofa, bo wrzucono nas razem do studia. Presja menadżerska była wówczas ogromna, a my nie mieliśmy w ogóle czasu. 'Macie zagrać tu, tu i tam, a potem musicie nagrać LP'. Powiedziałem im, 'jeśli chcecie album, musicie dać nam czas'. Ale nie zrobili tego. Rzuciłem kilka pomysłów grupie, które wymyśliłem w danej chwili".

Oryginalne wydanie winylowe ukazało w okładce gatefold, z typową wkładką na płytę z różnymi innymi propozycjami z katalogu wytwórni Harvest z tamtego okresu oraz z wkładką z tekstami piosenek. Pierwsze wydanie na CD ukazało się w Wielkiej Brytanii oraz w Japonii w 1989 roku. Pierwsze zremasterowane wydanie na kompakcie ukazało się w 25 rocznicę wydania albumu w 1996 roku i zawierało bonusowy materiał oraz miało zmienioną okładkę. W roku 2010 oraz 2016, w Stanach Zjednoczonych pojawiły się analogowe wydawnictwa na 180 gramowych winylu.

Zobacz również

Deep Purple - Space Vol. 1 & 2 / Live In Aachen, Germany
Space Vol. 1 & 2 / Live In Aachen, Germany
Album, 2001
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Дип Пёрпл - Дым Над Водой = Smoke On The Water
Дым Над Водой = Smoke On The Water
Kompilacja, 1987
  1 za 39.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Deep Purple - Fireball
CD, Wielka Brytania
EMI
CDP 746240 2
Deep Purple - Fireball
Winyl, LP, Reedycja, Europa
Harvest, Fame
1A 038 1575621
Deep Purple - Fireball
CD, Reedycja, Remastering, Nieoficjalne wydanie, Polska
SelleS
SELL 1089

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Holandia50,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta