Def Leppard - Pyromania (Album, 1983): oprawa graficzna przedniej okładki
High 'N' Dry [1981]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Hysteria [1987]
AlbumStudyjny20 stycznia 1983
  • od stycznia do listopada 1982 roku
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 39.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Pyromania to trzeci studyjny album angielskiego zespołu rockowego Def Leppard, wydany 20 stycznia 1983 roku przez Vertigo Records w Wielkiej Brytanii i Europie oraz przez Mercury Records w USA. Utwory powstawały pomiędzy styczniem a listopadem 1982 roku i zostały nagrane w angielskich studiach Park Gates Studios oraz Battery Studios. Produkcją płyty zajął się po raz kolejny Robert John "Mutt" Lange. Był to pierwszy album, na którym wystąpił gitarzysta Phil Collen, zastępujący założyciela Pete'a Willisa.

Album był odejściem od tradycyjnych korzeni heavy metalowych zespołu w kierunku bardziej przyjaznego radiu glam metalu i hard rocka, odnosząc ogromny sukces w głównym nurcie. Pyromania znalazła się na #2 pozycji na Billboardzie 200 (blokowana przez królujący wówczas na tej liście ThrillerMichaela Jacksona), na #4 pozycji na kanadyjskiej liście albumów RPM i na #18 lokacie na brytyjskiej UK Albums Chart. Sprzedając ponad dziesięć milionów egzemplarzy w USA, album został certyfikowany jako diamentowa płyta przez RIAA w Stanach Zjednoczonych.

Album został częściowo nagrany z oryginalnym gitarzystą Petem Willisem, którego partie na gitarze rytmicznej pojawiają się we wszystkich utworach. Pod koniec sesji nagraniowej Willis został zwolniony z pracy za nadużywanie alkoholu i zastąpiony przez gitarzystę Phila Collena, który wniósł kilka solówek gitarowych, a także dodatkowe partie gitarowe, które nie zostały jeszcze nagrane przez Willisa. Na oryginalnej płycie LP Willis jest widoczny w tle zdjęcia głównego wokalisty Joe Elliotta, a Collen otrzymuje swoje własne zdjęcie jako nowy pełnoetatowy członek grupy.

Pyromania otrzymała w większości pozytywne recenzje, będąc powszechnie uważaną, wraz z jej kontynuacją, Hysteria, za jedno z najlepszych dotychczasowych wydawnictw zespołu i jedną z najlepszych produkcji "Mutt" Lange'a. David Fricke z Rolling Stone pochwalił Lepparda za umieszczenie "bardzo potrzebnego ognia z powrotem w radiu", produkcję wyrafinowanej muzyki "bardziej naładowanej emocjonalnie niż większość syntezatorowego disco, które obecnie gości w radiowych ramówkach" dodając, że zespół "może nie jest bardzo oryginalny, ale ma na myśli to co gra" i "artystyczny miks Lange'a" łatwo zakrywa wszelkie niedoskonałości.

Recenzent AllMusic Steve Huey stwierdził, że Pyromania jest "miejscem, w którym wizja zespołu połączyła się z czymś więcej". Opisał utwory jako "napędzane przez chwytliwe melodie zamiast ciężkich gitarowych riffów, chociaż te ostatnie pojawiają się raz na jakiś czas" i dodał, że "transcendentna hard rockowa perfekcja na Pyromania była zaskakująco udana, co czyni album trwałym (i masowo wpływowym) klasykiem".

W 2004 roku album znalazł się pod numerem 384 na liście "500 największych albumów wszech czasów" magazynu Rolling Stone. W 2006 roku magazyn Q umieścił album pod numerem 35 na liście "40 Best Albums of the '80s". W 2015 roku Rolling Stone uplasował płytę pod numerem 17 wśród "50 największych albumów Hair Metalowych wszech czasów", a w 2017 roku ten sam magazyn umieścił album pod numerem 52 na liście "100 największych albumów metalowych wszech czasów".

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Def Leppard - Pyromania1984
CD, Wielka Brytania, Europa i Stany Zjednoczone
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Vertigo
810 308-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Kanada700,000  7 x Platynowa płyta 1991
  Wielka Brytania60,000  Srebrna płyta 1985
  Stany Zjednoczone10,000,000  10 x Platynowa płyta 2004