Depeche Mode - A Broken Frame (Album, 1982): oprawa graficzna przedniej okładki
Speak & Spell [1981]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Construction Time Again [1983]
AlbumStudyjny27 września 1982
 • od grudnia 1981 do lipca 1982 roku
 • - Blackwing Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

A Broken Frame jest drugim studyjnym albumem brytyjskiej grupy Depeche Mode, wydanym w 1982 roku przez wytwórnię Mute Records. Płyta została napisana w całości przez Martina Gore'a i nagrana od grudnia 1981 roku do lipca 1982 w studiu Blackwing w Londynie przy współpracy z producentem Danielem Millerem. Sesje odbyły się już po odejściu Vince'a Clarke'a, który opuścił zespół i założył Yazoo wraz z wokalistką Alison Moyet. Alan Wilder brał udział w drugiej trasie koncertowej po Wielkiej Brytanii, która odbyła się przed wydaniem tego albumu, ale jeszcze oficjalnie nie dołączył wówczas do zespołu, a więc nie pojawił się na tym wydawnictwie. Płyta dotarła do #8 pozycji brytyjskiej listy przebojów UK Albums Chart i uzyskała na tym rynku status złotej w dniu 30 sierpnia 1983 roku, za sprzedaż 100.000 egzemplarzy[1].

Materiał na płycie był znacznie bardziej ambitny niż wcześniejszy czysty pop/disco słyszalny na debiutanckim albumie grupy Speak & Spell. Zespół porzucił wcześniejszą sprężystość na rzecz melancholijnych refleksji o nieudanej miłości, a bardziej złożone aranżacje i zestawione dźwięki, takie jak dźwięk tłukącego się szkła w "Leave in Silence", pomagają nadać tej niedocenianej płycie jeszcze bardziej intrygujący, nieoczekiwany charakter.

Oryginalne wydania północnoamerykańskie zawierają bonusowy utwór "Further Excerpts From: My Secret Garden" i zastępują wersję albumową "Leave In Silence" wersją rozszerzoną.

Dave Gahan śpiewa wokale do wszystkich utworów z wyjątkiem "Shouldn't Have Done That", który jest duetem z Gorem. "Nothing to Fear" i "Further Excerpts From: My Secret Garden" są instrumentalne.

Oprawa graficzna

Okładka, mimo że jest fotografią, ma przypominać obraz. Przedstawia kobietę tnącą sierpem zboże na polu wschodnioangielskim, w pobliżu Duxford w Cambridgeshire. Autorem zdjęcia jest Brian Griffin, który wcześniej wykonał również grafikę okładki Speak & Spell oraz zdjęcia prasowe dla zespołu. Fotografia została wykonana przy użyciu mieszanki naturalnego i sztucznego oświetlenia. Jako inspirację Griffin podał realizm socjalistyczny Rosji Sowieckiej, zwłaszcza twórczość Kazimierza Malewicza oraz niemiecki romantyzm[2][3]. Griffin umieścił na swojej stronie internetowej galerię alternatywnych zdjęć z tego samego ujęcia[4]. Późniejsze wydania albumu na winylu (2007) i płycie kompaktowej (2009) zawierają nieco inne ujęcia. Znalazł się on również na okładce amerykańskiego magazynu Life, edycji "World's Best Photographs 1980-1990" z 1990 roku[5].

Trasa koncertowa

Trasa rozpoczęła się w październiku 1982 roku w Chippenham, w Anglii i ostatecznie objęła 12 krajów, w tym pierwsze występy grupy w Azji, a zakończyła się jednorazowym występem na festiwalu w Schüttorf w Niemczech Zachodnich w maju 1983 roku. Trasa Construction Time Again Tour wspierająca kolejne studyjne wydawnictwo grupy, Construction Time Again, nastąpiła we wrześniu.

Wybrane utwory z koncertu 25 października 1982 w Hammersmith Odeon w Londynie zostały wydane na limitowanych 12-calowych singlach "Get the Balance Right!", "Everything Counts" i "Love, in Itself".

Odbiór krytyczny

Pisząc w Smash Hits, Peter Silverton zauważył, że A Broken Frame, w przeciwieństwie do wczesnych, post-Clarke'owskich singli grupy, które według niego wykazywały brak celu, czyni cnotę z ich brzęcząco-brzmiącego kaprysu[6]. Z kolei Melody Maker napisał, że choć ambitna i śmiała, A Broken Frame - jak sugeruje jej nazwa - oznacza koniec pięknego snu[7], co jest komentarzem do odejścia głównego autora piosenek Clarke'a. Recenzent Steve Sutherland uznał utwory za głupie aspiracje do sztuki[7], muzyczne i tematyczne "kradzieże" albumu brzmiące jak głupie zauroczenia, które przykrywają anonimowość[7]. Jednocześnie Sutherland przyznał, że rosnąca złożoność grupy brzmi mniej jak wynik zewnętrznej perswazji niż zrozumiały, naturalny rozwój[7], choć ostatecznie doszedł do wniosku, że Depeche Mode pozostają (w przeciwieństwie do nowej grupy Clarke'a Yazoo) zasadniczo puści[7].

Komentarze "DH" z magazynu Noise! (najprawdopodobniej współpracownika Noise!, Dave'a Hendersona) wykazały się większą przenikliwością. "DH" stwierdził, że album wypada nieźle i pokazuje, że możemy oczekiwać dużo więcej od czystego kwartetu, dodając, że momentami osiąga wyżyny znacznie przewyższające ich pierwszy album[8].

W retrospektywnej recenzji dla AllMusic, Ned Raggett opisał A Broken Frame jako znacznie bardziej ambitny wysiłek niż czysty pop/disco debiut zespołu[9], z dużą częścią albumu porzucając wcześniejszą żywiołowość... na rzecz bardziej melancholijnych refleksji o miłości, która się nie udała[9]. Dodał również: Więcej złożonych aranżacji i zestawionych dźwięków, takich jak iskrzenie tłuczonego szkła w "Leave in Silence", pomaga nadać temu niedocenianemu albumowi jeszcze więcej intrygującej, nieoczekiwanej ostrości[9].

Stosunek własny

W 1990 roku, promując ich album Violator, autor piosenek Martin Gore ubolewał nad częściami albumu, mówiąc: Żałuję tego całego chorego chłopca z sąsiedztwa z wczesnych dni... muzycznie A Broken Frame było misz-maszem[10].

Adnotacje

 1. "British album certifications – Depeche Mode – A Broken Frame". British Phonographic Industry (30 Sierpień 1983).
 2. Burrows, Tim: "A Broken Frame at 30". The Quietus.
 3. "Brian Griffin interview". Electricity Club.
 4. Griffin, Brian: "Album covers: Depeche Mode". Brian Griffin Photography.
 5. "Featured Album Cover Artist Portfolio ndash Brian Griffin".
 6. Silverton, Peter (13 października 1982): "Depeche Mode: A Broken Frame" Smash Hits (20). s. 25.
 7.   12345Sutherland, Steve (25 września 1982): "Depeche Mode: A Broken Frame". Melody Maker.
 8. DH (14–27 Październik 1982): "Depeche Mode: A Broken Frame". Noise!.
 9.   123Raggett, Ned: "A Broken Frame - Depeche Mode | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
 10. Maconie, Stuart (17 Luty 1990): "Sin Machine". NME. s. 34–35. ISSN. 0028-6362.

Zobacz również

Depeche Mode - Ultra
Ultra
Album, 1997
Depeche Mode - Enjoy the Silence 04
Enjoy the Silence 04
Singiel, 2004
  1 za 59.40 zł  Kup teraz
Depeche Mode - Construction Time Again
Construction Time Again
Album, 1983
  1 w magazynie  Zobacz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Depeche Mode - A Broken Frame1982
Winyl, LP, Wielka Brytania
Mute
STUMM 9
Depeche Mode - A Broken Frame1985
CD, Niemcy
Mute
INT 846.804, MUTE INT 846.804
Depeche Mode - A Broken Frame
Kaseta, Polska
Mute, Polstar Records
C STUMM 9

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta