Dire Straits - Live At The BBC (Album, 1995): oprawa graficzna przedniej okładki
Calling Elvis. Live at St. Jakob Stadion [1993]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią w dyskografii artysty
AlbumKoncert26 czerwca 1995
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 19.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Live at the BBC to album koncertowy brytyjskiej grupy rockowej Dire Straits, wydany 26 czerwca 1995 roku przez wytwórnię Vertigo Records na całym świecie i Warner Bros. Records w Stanach Zjednoczonych. Materiał został nagrany 22 lipca 1978 roku w BBC Studios w Londynie, a jeden utwór został zarejestrowany 31 stycznia 1981 roku. Studyjne wersje pierwszych sześciu utworów zostały wydane na debiutanckim wydawnictwie Dire Straits. Live at the BBC był trzecim albumem zespołu na żywo, poprzedzonym Alchemy: Dire Straits Live (1984) i On the Night (1993).

Live at the BBC ukazał się w tym samym roku, w którym grupa oficjalnie się rozwiązała. Według Knopflera, płyta została wydana, ponieważ Dire Straits wciąż był zakontraktowany na jeden album dla wytwórni Phonogram Records (obecnie Mercury Records). Wydawnictwo to było zatem sposobem do zakończenia umowy, zanim Mark Knopfler mógł rozpocząć swą karierę solową. Ten album koncertowy nie cieszył się jednak zbyt dużą popularnością, gdyż zanotował tylko jednotygodniową obecność na liście przebojów UK Albums Chart, gdzie zadebiutował na pozycji #71. Nie sprzedał się również w nakładach wystarczających do uzyskania certyfikatów sprzedaży, poza Hiszpanią, gdzie zdobył status złotej płyty.

Kompozycje

Wydawnictwo składa się ośmiu utworów, pierwsze siedem zostało nagranych dla serii BBCLive in Concert 22 lipca 1978 roku. Ostatnia piosenka, "Tunnel of Love", została nagrana, według informacji podanych na okładce, dla programu telewizyjnego BBC The Old Grey Whistle Test 31 stycznia 1981 roku[1].

Na płycie znajduje się jeden niepublikowany utwór, "What's the Matter Baby?", napisany wspólnie przez Marka Knopflera i jego brata Davida. Jest to jedyna piosenka, która pojawiła się na albumie Dire Straits nie będąc napisaną wyłącznie przez Marka. Istnieją jeszcze dwie inne kompozycje Dire Straits, które oprócz Knopflera, wymieniają również innych autorów. Są to "Tunnel of Love" z Making Movies (z Richardem Rodgersem i Oskarem Hammersteinem II) oraz "Money For Nothing" z Brothers in Arms (ze Stingiem) - ale w obu przypadkach sam utwór został w całości napisany przez Knopflera, przy niewielkim wkładzie w podkład lub aranżację drugiego artysty. Riffy i ogólna struktura "What's the Matter Baby?" zostały w dużej mierze poddane przerobieniu do utworu "Lady Writer" z drugiego albumu Communiqué zespołu, co może tłumaczyć, dlaczego nie został on nigdy ponownie nagrany w studio.

Wydania

Album Live at the BBC został oryginalnie wydany w 1995 roku i przede wszystkim na płytach kompaktowych. Ukazały się również edycje na kasetach magnetofonowych oraz chyba tylko dwa wydania na winylach, co powoduje, że obecnie zakup tego wydawnictwa na czarnym krążku, to koszt minimum 600 PLN. Album do dzisiaj nie został również na winylu wznowiony, a edycje ze zremasterowanym dźwiękiem pojawiły się tylko na CD i tylko w Japonii.

Odbiór krytyczny

W swojej recenzji dla serwisu AllMusic krytyk William Ruhlmann przyznał albumowi trzy i pół na pięć gwiazdek, pisząc: To skromny wysiłek skromnego zespołu i w tym sensie lepsza ich reprezentacja niż Alchemy czy On the Night, gdyż obie odzwierciedlały już ich światową popularność[2]. Na łamach polskich magazynów muzycznych Tylko Rock (1995) i Teraz Rock (2008), album ten otrzymał identyczne noty 3 gwiazdek.

Adnotacje

  1. Na angielskiej wikipedii widnieje informacja, że tak naprawdę nagranie to pochodzi z koncertu w Westfalenhalle, Dortmund, Niemcy, zarejestrowane dnia 19 grudnia 1980 roku, ale nie podaje źródła tych danych
  2. Ruhlmann, William: "Live at the BBC - Dire Straits | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Dire Straits - Communiqué
Communiqué
Album, 1979
  2 od 19.00 zł  Kup teraz
Dire Straits - Calling Elvis
Calling Elvis
Singiel, 1991

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Dire Straits - Live at the BBC1995
CD, Wielka Brytania i Europa
Vertigo
528 323-2
Dire Straits - Live At The BBC1995
CD, Wielka Brytania i Europa
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Vertigo
528 323-2

Opinie

Muzyka na tym albumie jest w większości świetna, ponieważ jest to w zasadzie cały debiutancki album zagrany na żywo w BBC. Niestety żadne z wykonań nie jest jakoś znacznie lepsze od studyjnych wersji. Dodatkowym innym aspektem, który w moim odczuciu działa na niekorzyść tej płyty, jest jednak ogólna słaba produkcja tego wydawnictwa.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Hiszpania50,000  Złota płyta