Donna Summer - Donna Summer (Album, 1982): oprawa graficzna przedniej okładki
The Wanderer [1980]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Summernight [1984]
AlbumStudyjny19 lipca 1982
  • od grudnia 1981 do kwietnia 1982 roku
  • - Ocean Way Recording (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
  • - Westlake Audio (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
  • - Allen Zentz Recording (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 29.00 zł  oraz w magazynie znajduje się  1  egzemplarz  w przygotowaniu do sprzedania

Informacje o płycie

 5 minut czytania

Donna Summer to tytułowy, dziesiąty studyjny album amerykańskiej wokalistki i autorki piosenek Donny Summer, wydany 19 lipca 1982 roku przez wytwórnię Geffen Records. Materiał został zarejestrowany w latach 1981-82 w trzech kalifornijskich studiach nagraniowych w Los Angeles oraz Hollywood. Produkcją płyty zajął się Quincy Jones, współpracujący z Michaelem Jacksonem producent, który jeszcze w tym samym roku stworzy z nim najlepiej sprzedający się album w historii, Thriller.

Za sprawą zmiany duetu producenckiego w osobach Giorgio Morodera i Pete'a Bellotte'a na Quincy'ego Jonesa zmianie uległ również styl muzyczny wokalistki. Na albumie nie doświadczy się już typowych dźwięków ery disco, gdyż nowy producent połączy współczesne dźwięki syntezatora z elektrycznym basem i perkusją, czasami dołączając do nich partie z saksofonem. Pojawią się na wydawnictwie także liczni autorzy kompozycji, z których Rod Temperton oraz John Bettis napiszą za kilka miesięcy utwory do wspomnianego wcześniej przebojowego albumu Jacksona. Można więc uznać tę płytę za swego rodzaju poligon doświadczalny przed produkcją, sprzedającego się w milionowym nakładzie, Dreszczowca Michaela.

Historia

Po opuszczeniu wytwórni Casablanca Records, z którą miała jedne z najlepiej sprzedających się i najpopularniejszych przebojów ery disco w latach 70., Summer podpisała kontrakt z Geffen Records w 1980 roku i kontynuowała współpracę z Giorgio Moroderem i Petem Bellotte, z którymi napisała większość swoich przebojów. Właściciel wytwórni David Geffen był jednak rozczarowany notowaniami na liście przebojów albumu The Wanderer z 1980 roku, debiutanckiej płytą Summer dla jego wytwórni i zamiast wydać następcę I'm a Rainbow, który Summer nagrała z duetem producenckim Moroder/Bellotte w 1981 roku, Geffen zlecił produkcję nowego materiału Quincy'emu Joneseowi. Biorąc pod uwagę dokonania Jonesa, zwłaszcza jego pracę z Michaelem Jacksonem, Geffen miał nadzieję na komercyjny sukces. Powstały w ten sposób album Donny Summer był pierwszym przypadkiem współpracy wokalistki z producentem innym niż Moroder i Bellotte od 1974 roku, z wyjątkiem jednorazowego utworu "Down Deep Inside (Theme from "The Deep")", który został wyprodukowany przez Johna Barry'ego dla filmu The Deep, oraz duetu "No More Tears (Enough is Enough)" z Barbarą Streisand, którego koproducentem był Gary Klein z The Entertainment Company.

Tworzenie i nagrywanie materiału

Od czasów disco, twórczość Summer obejmowała różne gatunki muzyczne i ta płyta nie była wyjątkiem. Wywarła na nią dość silny wpływ muzyka soul i zawierała kilka utworów w stylu gospel, a mianowicie "(If It) Hurts Just a Little" oraz wersję "State of Independence" Jona i Vangelisa, w której znalazł się chór all-star. Muzyka rockowa znalazła się również w formie kawałka "Protection" w stylu pióra Bruce'a Springsteena. Utwór został zaplanowany jako duet Donna Summer/Bruce Springsteen, ale koncepcja ta została porzucona jako niewykonalna. Album zamyka kompozycja Billy'ego Strayhorna "Lush Life". Utwór "Mystery of Love" wykorzystał otwierający materiał z "Das Wohltemperierte Klavier" Bacha, Tom 1: Preludium oraz Fuga Nr 2 c-moll na partię klawiszy we wstępie i wersecie.

Na tym albumie pojawiło się kilku bardzo popularnych autorów piosenek. Poza wspomnianymi Springsteenem, Vangelisem i Jonem Andersonem, do powstania albumu przyczynił się sam Quincy Jones, a także inne nazwiska, takie jak Rod Temperton, Merria Ross, John Lang, Richard Page, Bill Meyers, Michael Clark, John Bettis, David Foster, Steve Lukather, Michael Sembello, Dan Sembello i David Batteau. To sprawiło, że była to największa liczba artystów, która kiedykolwiek przyczyniła się do powstania albumu Donny Summer.

Między pierwszą sesją albumu Donna Summer a ukończeniem utworów upłynęło sześć miesięcy. Od tego czasu Summer stwierdziła, że był to jeden z najtrudniejszych albumów, jakie kiedykolwiek nagrała - niektóre z utworów były dość wymagające, a ponadto była w tym czasie w ciąży ze swoją córką Amandą Grace. Poinformowano ją również, że producent Quincy Jones jest dość żywiołowy i despotyczny, a wkrótce po wydaniu albumu stwierdziła na łamach gazety Los Angeles Times: Czasami mam wrażenie, że to album Quincy'ego Jonesa, na którym tylko zaśpiewałam.

Notowania

Album Donna Summer został wydany 19 lipca 1982 roku wraz z wcześniejszym singlem "Love Is in Control (Finger on the Trigger)" (nominowany do nagrody Grammy), który ukazał się sześć tygodni wcześniej. Utwór dotarł do pozycji #10 na Billboardzie Hot 100 we wrześniu 1982 roku, podczas gdy album osiągnął miejsce #20 na Billboardzie 200. Kolejne single: "State of Independence" i "The Woman in Me", osiągnęły odpowiednio lokaty #41 i #33, ale nie wywarły już wpływu na notowania samego albumu na liście przebojów.

Ostatecznie album Donny Summer nie spełnił swojego celu, jakim było przywrócenie wokalistce poziomu sławy, którym cieszyła się w latach 70: "Love Is in Control" osiągnął najniższą pozycję na Hot 100 ze wszystkich głównych singli z jej albumów od 1977 roku, a szczytowa lokata #20 samego wydawnictwa świadczy o dalszym spadku popularności wokalistki w latach 80.

"Love Is in Control" to jednak znaczący powrót Summer na listy przebojów R&B w USA z pozycją #4, który dał piosenkarce piąty przebój w Top 5 tego zestawienia. Summer znalazła się również w pierwszej dziesiątce rankingu UK Top 20 z "Love Is in Control" i "State of Independence", przy czym oba te utwory znalazły się także w pierwszej dziesiątce w Holandii - odpowiednio na miejscu #6 i #1 - tam także "The Woman in Me" dotarł do pozycji #7.

Zobacz również

Donna Summer - The Wanderer
The Wanderer
Album, 1980
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Donna Summer - Cats without Claws
Cats without Claws
Album, 1984
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Donna Summer - Mistaken Identity
Mistaken Identity
Album, 1991
  1 za 12.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:20
4:26
3:55
5:51
4:44
3:37
3:54
3:55
6:27

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Donna Summer - Donna Summer1982
Winyl, LP, Allied Pressing, Stany Zjednoczone
Geffen Records
GHS 2005
Donna Summer - Donna Summer1982
Winyl, LP, Skandynawia
  1 w przygotowaniu Zobacz
Warner Bros. Records
WEA K 99 163, WEA 99 163
Donna Summer - Donna Summer1982
Winyl, LP, Niemcy
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Warner Bros. Records, WEA
WEA K 99 163, WEA 99 163

Opinie