Donna Summer - The Wanderer (Album, 1980): oprawa graficzna przedniej okładki
Bad Girls [1979]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Donna Summer [1982]
AlbumStudyjny20 października 1980
  • od marca do lipca 1980 roku
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 29.00 zł  oraz w magazynie znajduje się  1  egzemplarz  w przygotowaniu do sprzedania

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

The Wanderer to ósmy studyjny album amerykańskiej wokalistki i autorki piosenek Donny Summer. Został wydany 20 października 1980 roku jako inauguracyjne wydawnictwo wytwórni Geffen Records. Materiał powstawał w okresie od marca do lipca i został wyprodukowany przez Giorgio Morodera i Pete'a Bellotte. Płyta uplasowała się w Top 20 listy przebojów w Stanach Zjednoczonych, a tytułowy utwór osiągnął miejsce #3 na Billboardzie Hot 100. Album ten nie był przez długi okres czasu wznawiany i dopiero 9 grudnia 2014 roku ukazał się ponownie w wytwórni Driven by the Music jako edycja zremasterowana z bonusowym materiałem.

Historia powstania

Summer wyrobiła swoją markę w poprzedniej dekadzie, zyskując miano najbardziej udanej artystki gatunku disco i wydając ogromny wybór przebojowych singli i albumów w wytwórni Casablanca Records. W tym okresie artystka poczuła jednak, że wytwórnia wykorzystała ją i sprawiła, że jej wizerunek jest orientowany seksualnie ("The First Lady of Love"), z którym nigdy nie czuła się komfortowo. Wytwórnia przejęła również inne elementy życia osobistego Summer, do tego stopnia, że poczuła, iż nie ma kontroli nad swoim życiem i karierą. Wychodząc z okresu depresji i odkrywając na nowo swoją wiarę chrześcijańską, wokalistka postanowiła oderwać się od wytwórni i wytoczyć przeciwko niej proces sądowy. Po jej opuszczeniu, Summer została pierwszą artystką, która podpisała umowę z nowo powstałym Geffen Records.

Do 1980 roku, banery z napisem "disco sucks" (pol. "disco jest do dupy") były wszędzie obecne, a płyty z tego gatunku stawały się komercyjnymi klapami. W wyniku takiej sytuacji Summer postanowiła zostawić dyskotekowe dźwięki za sobą. Album został współtworzony i wyprodukowany przez Giorgio Morodera i Pete'a Bellotte'a, którzy byli producentami zdecydowanej większości jej hitów od momentu rozpoczęcia współpracy z nią w 1974 roku. Tworzenie The Wanderer zostało także przyspieszone, gdyż wytwórnia Geffen chciała wydać nowy produkt z powodu planów Casablanki dotyczących wydania Walk Away, kolejnej kolekcji jej największej hitów. Chcielibyśmy zrobić więcej poprawek i mieć więcej czasu na produkcję. Ale musieliśmy po prostu już ją wydać, powiedział Harold Faltermeyer o nagraniu albumu.

Odbiór komercyjny oraz krytyczny

"Cold Love" zdobyło artystce nominację do nagrody Grammy za najlepszy rockowy występ kobiecy z wokalem. Odkryta na nowo chrześcijańska wiara Summer została udokumentowana w pieśni ewangelicznej "I Believe in Jesus", za którą otrzymała również nominację w kategorii Best Inspirational Performance. Jako dziecko Donna śpiewała w chórach gospel, więc piosenka ta była dla niej szansą na powrót do korzeni.

Wydawnictwo dotarło do pozycji #13 na Billboardzie Album Chart, sprzedając się w USA w nakładzie 600.000 egzemplarzy, a utwór tytułowy był przebojem #3 na tamtejszej liście singli. Jednak dwa kolejne single - "Cold Love" i "Who Do You Think You're Foolin'" - ledwo osiągnęły miejsca w Top 40. Album i jego single odniosły mniejszy sukces na brytyjskich listach przebojów, gdyż żaden z utworów nie zdołał dotrzeć do Top 40. Krytycy byli jednak w dużej mierze pozytywnie nastawieni. Krytyk rockowy Robert Christgau z Village Voice napisał: Uwielbia ona dobre muzyczne motywy niczym swoje własne dziecko. A do tego można (jeszcze) przy nich potańczyć[1].

Adnotacje

  1. Christgau, Robert (październik 1990): "Recenzja płyty". Christgau's Record Guide: The '80s. Pantheon Books.

Zobacz również

Donna Summer - Cats without Claws
Cats without Claws
Album, 1984
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Donna Summer - Mistaken Identity
Mistaken Identity
Album, 1991
  1 za 12.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Donna Summer - The Wanderer1980
Winyl, LP, Niemcy
  1 za 29.00 zł oraz 1 w przygotowaniu  Kup teraz
Geffen Records
GEF 99 124, GHS 2000

Opinie

Da się wyczuć, że Donna Summer odchodzi już od stylu Disco i Soul, z którymi tak dobrze sobie radziła w poprzedniej dekadzie. Teraz postawiła bardziej na Pop/Rock. Nie jest to wcale złe, ale też nie tak dobre jak jej najlepsze płyty. Gdyby brzmieniowo poszła jeszcze bardziej w kierunku New Wave, to przypominałaby nieco Pat Benatar oraz Debbie Harry. Może to byłaby dobra recepta na utrzymanie popularności w latach osiemdziesiątych?

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta