Elton John - The Big Picture (Album, 1997): oprawa graficzna przedniej okładki
Made In England [1995]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Aida [1999]
AlbumStudyjny22 września 1997
  • od listopada 1996 do maja 1997 roku
  • - The Town House (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Air Lyndhurst Hall (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

The Big Picture jest dwudziestym piątym studyjnym albumem brytyjskiego wokalisty i autora piosenek Eltona Johna, wydanym we wrześniu 1997 roku przez wytwórnię The Rocket Record Company oraz Mercury. Materiał został zarejestrowany w okresie od listopada 1996 do maja 1997 roku w dwóch londyńskich studiach nagraniowych: The Town House oraz AIR Studios. Produkcją płyty zajął się Chris Thomas, który współpracuje z artystą od 1981 roku. Wszystkie kompozycje zostały napisane przez Eltona a teksty przez Berniego Taupina. Album zanotował obecność w Top 10 list przebojów w co najmniej 15 krajach i w siedmiu z nich uzyskał status platynowej płyty. Rozszedł się na całym świecie w nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy.

Historia

Album ma silne akcenty orkiestrowe z aranżacjami smyczkowymi napisanymi przez Anne Dudley i ówczesnego rezerwowego klawiszowca Johna, Guy'a Babylona. W 2006 roku John ujawnił w jednym z wywiadów, że Bernie Taupin, jego wieloletni przyjaciel i autor tekstów, uważa ten album za swój najmniej ulubiony, a według Johna jest to Leather Jackets z 1986 roku[1]. Taupin nie lubi tego albumu ze względu na ogólną jakość jego wkładu lirycznego i ponieważ produkcja jest okropnie zimna i techniczna[1].

Album został poświęcony przyjacielowi Johna, popularnemu projektantowi mody Gianniemu Versace, który został zamordowany na kilka miesięcy przed wydaniem płyty. Był to ostatni album Johna wyprodukowany do tej pory przez Chrisa Thomasa, który pracował z Johnem prawie nieprzerwanie od The Fox z 1981 roku. Jest to jedyny album, w którym ani Davey Johnstone, ani basista Bob Birch (w latach 1992-2012) nie zapewniają wsparcia wokalnego. Perkusista Charlie Morgan został zwolniony z zespołu krótko po wydaniu albumu i wkrótce zastąpiony przez Curta Bisquerę i starego perkusistę Johna, Nigela Olssona, który pozostaje w składzie do dziś.

Odrzuty z sesji

"Live Like Horses" został pierwotnie nagrany w 1994 roku i przeznaczony na poprzedni album studyjny Johna, Made In England, ale z powodu braku czasu został całkiem wykluczony. Singlowa wersja utworu, wydana w 1996 roku, była duetem z Luciano Pavarottim, ale utwór jest wykonywany solo na potrzeby tego albumu. Wersja z Pavarottim została później dołączona do bonusowej płyty w specjalnej edycji kompilacji Greatest Hits 1970-2002.

"Past Imperfect" i alternatywna wersja "Recover Your Soul" zostały ukończone przez Johna w celu włączenia ich do The Big Picture, ale oba utwory nie ukazały się jeszcze oficjalnie[2].

Single

Z albumu wydane zostały cztery single. W pierwszym, "Live Like Horses", artysta wystąpił w duecie z Luciano Pavarottim i wersja ta dostępna jest tylko na tym singlu, a zyski z niego zostały przekazane na rzecz organizacji charytatywnej Bosnia Warchild. Towarzyszący mu teledysk został nakręcony w Austrii i wyreżyserowany przez Frederico Brugia.

Pozostałe trzy single to: "Something About the Way You Look Tonight" (wydany jako podwójne A-side z "Candle in the Wind 1997"), "Recover Your Soul" i "If the River Can Bend".

Odbiór krytyczny

Odbiór krytyków na nowe wydawnictwo Eltona Johna był na ogół pozytywny, choć wielkich nad nim zachwytów nie było, a oceny recenzentów rozkładały się raczej w obszarach połowy dostępnych skal. Stephen Thomas Erlewine z serwisu muzycznego AllMusic przyznał albumowi 3 na 5 możliwych gwiazdek i w swojej przychylnej recenzji stwierdził:

The Big Picture ukazuje Eltona Johna w dobrej formie i zawiera przewidywalną kolekcję ballad i piosenek popowych zaprojektowanych z myślą o współczesnej, dorosłej publiczności. Różnica polega na inspiracji. Z Made in England, John i jego współpracownik Bernie Taupin pokazali oznaki życia i kontynuują tę zwycięską passę tutaj. Być może nie ma nic nowego w The Big Picture, ale jest to dobrze przygotowany profesjonalny pop, demonstrujący talent Johna do chwytliwych popowych motywów i jego podejście do ballad. Jak w przypadku każdego innego albumu Johna, hity takie jak "Something About the Way You Look Tonight" są wyważone przez jakiś wypełniacz, ale kluczem do albumu jest to, jak utwory takie jak "Recover Your Soul", "If the River Can Bend" i "The Big Picture" niosą ze sobą emocjonalny i melodyjny ciężar. To solidny wysiłek jednego z najbardziej wiarygodnych artystów popu.[3]
Adnotacje

  1.   12Doyle, Tom (21 marca 2017): Captain Fantastic: Elton John's Stellar Trip Through the '70s. Random House Publishing Group. s. 262. ISBN. 978-1101884188.
  2. Bernardin, Claude; Stanton, Tom (30 sierpnia 1996): Rocket Man: Elton John From A-Z. Praege. ISBN. 978-0275956981.
  3. Erlewine, Stephen Thomas: "The Big Picture - Elton John | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Elton John - The Big Picture1997
CD, Europa
Mercury, The Rocket Record Company
536 266-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Austria25,000  Złota płyta
  Australia70,000  Platynowa płyta
  Kanada100,000  Platynowa płyta
  Szwajcaria50,000  Platynowa płyta
  Hiszpania100,000  Platynowa płyta
  Finlandia21,006  Złota płyta
  Francja142,800  Złota płyta
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta
  Hongkong, Specjalny Region Administracyjny Chin10,000  Złota płyta
  Norwegia50,000  Platynowa płyta
  Nowa Zelandia7,500  Złota płyta
  Szwecja40,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta
Podsumowanie regionów
Europa1,000,000  Platynowa płyta