Eric Clapton - Slowhand (Album, 1977): oprawa graficzna przedniej okładki
There's One In Every Crowd [1975]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Backless [1978]
AlbumStudyjny25 listopada 1977
  • w maju 1977 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 1 minuta czytania

Slowhand to album Erica Claptona z 1977 roku. Wydany 25 listopada przez RSO Records i zatytułowany po pseudonimie Claptona, jest to jeden z jego komercyjnie i krytycznie najbardziej udanych albumów studyjnych. Slowhand wyprodukował dwa przeboje "Lay Down Sally" i "Wonderful Tonight", zdobył wiele międzynarodowych list przebojów i został uhonorowany licznymi nagrodami i certyfikatami. W 2012 roku ukazała się edycja deluxe z okazji 35-lecia albumu.

Piosenka rockowa "Cocaine" z albumu SlowhandErica Claptona została ocenzurowana i usunięta z argentyńskiej edycji albumu pod koniec 1977 roku.

Rząd wojskowy tamtych czasów uważał piosenkę za szkodliwą dla młodych ludzi, zachęcając ich do zażywania narkotyków. Zakaz został zniesiony w 1984 roku. Sam Clapton odniósł się do tego faktu, stwierdzając, że bezcelowe jest pisanie oczywistej antynarkotykowej piosenki i sens tego utworu powinien zostać poprawnie odebrany. Po kilku latach Clapton rozpoczął włączanie wyrażenia "that dirty cocaine" (pol. "ta brudna kokaina") podczas występów na żywo, aby podkreślić antynarkotykowe przesłanie utworu.

We współczesnej recenzji dla Rolling Stone, John Swenson uznał grę Claptona za bardziej subtelną niż wcześniej, a jego piosenki za bardziej trzeźwe i interesujące psychologicznie, zwłaszcza "Next Time You See Her", ponieważ pokazały mu, że "w kontakcie z okropną mocą moralną i długo cierpiącą samoświadomością, leży esencja bluesa". W retrospektywnej recenzji dla AllMusic, Stephen Thomas Erlewine napisał, że pewna siebie, wirtuozowska jakość gry zespołu i różnorodność tekstów piosenek sprawiły, że Slowhand wraz z 461 Ocean Boulevard są najlepszymi albumami artysty.

Zobacz również

Eric Clapton - The Cream Of Clapton
The Cream Of Clapton
Kompilacja, 1994
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Eric Clapton - Journeyman
Journeyman
Album, 1989
Eric Clapton - Reptile
Reptile
Album, 2001
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Eric Clapton - Slowhand1977
Winyl, LP, Gatefold, Niemcy
RSO
2479 201

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada200,000  2 x Platynowa płyta
  Szwajcaria50,000  Złota płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone3,000,000  3 x Platynowa płyta