Europe - Out of This World (Album, 1988): oprawa graficzna przedniej okładki
The Final Countdown [1986]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Prisoners in Paradise [1991]
AlbumStudyjny9 sierpnia 1988
  • od marca do czerwca 1988 roku
  • - The Town House (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Olympic Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Swanyard Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Out of This World to czwarty studyjny album szwedzkiej grupy rockowej Europe, wydany w sierpniu 1988 roku przez wytwórnię Epic Records. Materiał został nagrany w okresie od marca do czerwca w studiach Olympic Studios i Townhouse Studios w Londynie, w Anglii. Produkcji podjął się amerykański inżynier dźwięku Ron Nevison, który wcześniej odpowiedzialny był za sukces między innymi takich formacji jak Heart, Survivor czy UFO. Większość kompozycji oraz tekstów utworów została napisana przez wokalistę Joey'a Tempesta. Jest to pierwszy album zespołu, na którym znalazł się były gitarzysta Easy Action i Noice, Kee Marcello.

Wydawnictwo odniosło sukces komercyjny, sprzedając ponad 3 miliony egzemplarzy na całym świecie, osiągając pozycję #19 na amerykańskiej liście przebojów Billboard 200 i będąc numerem jeden w Szwecji oraz Norwegii. Pochodzą z niego także cztery single, które zostały wydane na całym świecie: "Superstitious" (#1 w Szwecji), "Open Your Heart" (#31 w Belgii), "Let the Good Times Rock" (#85 w Wielkiej Brytanii) oraz "More Than Meets the Eye". Album Out of This World posiada status platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych oraz w Szwecji.

Muzyka i kompozycje

"Superstitious" to otwierający utwór na płycie, napisany przez Tempesta. Był to pierwszy singiel wydany z albumu i prawdopodobnie jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych piosenek Europe. Ukazała się w Europie, Australii i Nowej Zelandii w lipcu 1988 roku i dotarła do pierwszego miejsca w Norwegii oraz ich ojczystej Szwecji, a na Billboard Mainstream Rock Tracks zajęła #9 miejsce[1]. Singiel znalazł się również na wielu innych europejskich listach przebojów. Jego teledysk cieszył się także dużą popularnością i częstą rotacją w MTV.

"Open Your Heart" i "Let the Good Times Rock" stały się jedynie drobnymi hitami w Wielkiej Brytanii. Ukazały się jeszcze trzy kolejne single, ale żaden z nich nie zanotował na listach przebojów. "Sign of the Times" ukazał się jako singiel tylko w Argentynie w 1988 roku, a "Tomorrow" tylko w Brazylii w 1989 roku.

Wywiady z zespołem przed i w okresie wydania albumu wskazują, że powstał także utwór tytułowy i cover, ale nie zostały dołączone do końcowego wydawnictwa. Kee Marcello twierdzi w swojej biografii The Rock Star that God Forgot, że napisał kilka kompletnych kompozycji, ale zostały odrzucone, a spośród nich wymienił "Too Far Gone", "Another World" i "Can't Fake Love". Wyjaśnia również, że "cover song" był w rzeczywistości demem Diane Warren o nazwie "Look Away", który stał się przebojem numer jeden na Billboardzie Hot 100 dla zespołu Chicago w grudniu 1988 roku[2].

Odbiór krytyczny

Recenzując album dla serwisu AllMusic Andy Hinds pisze, że Europe produkuje lekki metal na zamówienie z godnym podziwu kunsztem i czasami niezapomnianymi motywami. "Superstitious" ma nawet rozbrajającą jakość gospel. Jest to hard rock (twarda skała), której wszystkie krawędzie są oszlifowane. Świetny wokalista Joey Tempest wykonuje utwory z niebywałym polotem, podczas gdy Kee Marcello (który udowodnił swoją wirtuozerię na poprzednim albumie Europe, wykonując "Flight of the Bumblebee") dostarcza mnóstwo ładnych gitarowych solówek[3].

Paul Elliott z Classic Rock uważa Out of This World za "najsilniejszy" z dwóch kolejnych albumów, po bardzo udanym The Final Countdown i "Superstitious", za prawdopodobnie najlepszy utwór w dorobku Europe[4].

Tim Jones z Record Collector jest jeszcze bardziej entuzjastyczny, definiując album jako stratosferyczny zestaw tuzina bezwzględnych kawałków rockowych[5].

Przeciwnie natomiast odniósł się do wydawnictwa kanadyjski dziennikarz Martin Popoff, który napisał negatywną recenzję albumu, porównując go do ofensywnego pop-rockowego wypadu, znacznie bliższego brzmieniu wczesnej formacji Warrant..., czego z The Final Countdown by się nie odważyli[6] i nazywając Europe grupą nieuków poszukujących jedynie gotówki i lasek, rażąco usuwając ze swojej muzyki jakikolwiek hard rockowy akcent[6].

Adnotacje

  1. "American Album Chart". Billboard.com. Billboard (magazine).
  2. Marcello; Kee; Johansson, Stefan (Sweden 8 Czerwiec 2012): Rockstjärnan Gud glömde. Månpocket. ISBN. 978-917-2-32258-5.
  3. Hinds, Andy: "Out of This World - Europe | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  4. Elliott, Paul (luty 2010): "Europe - Out of This World/Prisoners in Paradise" Classic Rock (141). s. 92.
  5. Jones, Tim (czerwiec 2013): "Europe - Out of This World / Prisoners in Paradise" Record Collector (415).
  6.   12Popoff, Martin (1 listopada 2005): "Recenzja płyty" The Collector's Guide to Heavy Metal: Volume 2 - The Eighties. s. 109.

Zobacz również

Europe - Superstitious
Superstitious
Singiel, 1988
  2 od 12.00 zł  Kup teraz
Europe - The Final Countdown
The Final Countdown
Singiel, 1986

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Europe - Out of This World1988
CD, Europa
Epic
EPC 462449 2, 01-462449-10
Europe - Out of This World1988
Winyl, LP, Stereo, Europa
Epic
EPC 462449 1
Europe - Out of This World2004
CD, Reedycja, Remastering, Japonia
Epic
MHCP 434

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Kanada50,000  Złota płyta 1988
  Szwajcaria25,000  Złota płyta 1989
  Francja100,000  Złota płyta 1989
  Szwecja100,000  Platynowa płyta 1988
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta 1989