Fish - Internal Exile (Album, 1991): oprawa graficzna przedniej okładki
Vigil in a Wilderness of Mirrors [1990]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Songs from the Mirror [1993]
AlbumStudyjny28 października 1991
  • - The Funny Farm Recording Studios (Haddington, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Internal Exile ("A Collection of a Boy's Own Stories") był drugim solowym albumem Fisha po opuszczeniu Marillion w 1988 roku. Album nagrany w 1991 w studiu The Funny Farm Recording Studios i wydany 28 października tego roku przez wytwórnię Polydor, został zainspirowany przeszłością wokalisty, jego własnymi problemami osobistymi i kłopotliwymi doświadczeniami z poprzednim wydawcą, wytwórnią EMI.

Album został wyprodukowany przez Chrisa Kimseya, który współpracował z artystą jeszcze za czasów Marillion, a także był producentem i inżynierem wydawnictw takich grup jak The Rolling Stones oraz Killing Joke. Fish zadedykował tę płytę swojej córce, Tarze Rowenie Dick, urodzonej 1 stycznia 1991 roku[1]. Wersja zremasterowana albumu ukazała się 26 października 1998 roku i została wydana przez wytwórnię Roadrunner Records, specjalizującej się w muzyce metalowej oraz progresywnej. Amerykańskie wydanie od Polydor z 1991 roku zawierało alternatywną okładkę, na której Fish, ubrany w długi płaszcz, pozuje przy kamieniach Stonehenge.

Muzyka i tematyka

Muzyka albumu jest odzwierciedleniem zainteresowania Fisha w rozległych regionach muzycznych, które chciał odkryć już jako artysta solowy, przede wszystkim stylizacji celtyckiej i ludowej. Wydawnictwo zawiera również wiele stałych elementów wykonywanych na żywo podczas koncertów, takich jak "Credo", "Tongues" i "Internal Exile", które znalazły się na wielu oficjalnych bootlegach tego wykonawcy.

Podobnie jak na wcześniejszym albumie Vigil in a Wilderness of Mirrors, Fish zajmuje się tutaj ważnymi dla niego tematami. Piosenka "Internal Exile" mówi o jego silnej dumie narodowej i pragnieniu niepodległości dla Szkocji. "Credo" to kolejny utwór poruszający problemy społeczne i globalizację, będąca echem "State of Mind", jego pierwszego solowego singla.

Notowania i odbiór krytyczny

Album Internal Exile okazał się umiarkowanym sukcesem komercyjnym. Zanotował obecność na listach przebojów w kilku europejskich krajach, lecz na żadnej z nich nie przebywał dłużej niż 10 tygodni. Najwyższą pozycję zajął w Wielkiej Brytanii, gdzie uplasował się na pozycji #21 już podczas debiutu. Oprócz Anglii, album zanotował jeszcze obecność między innymi w Niemczech, Szwecji i Szwajcarii.

Stephen Thomas Erlewine w serwisu AllMusic przyznał płycie 3 na 5 możliwych gwiazdek i przyznał, że słuchając drugiej solowej płyty Fisha, trudno nie zauważyć ile twórczość tego artysty zawdzięcza grupie Genesis z okresu, gdy jej frontmanem był Peter Gabriel. Na pierwszy plan wychodzi nie tylko podobieństwo stylu i głosu obu wokalistów, ale przede wszystkim fakt, że Gabriel zaprzestał tworzenia takiego "soczystego, pompatycznego prog rocka"[2] już wiele lat wcześniej. Krytyk nie uznaje jednak tego, za coś złego i komentuje:

Może to zabrzmieć jak ostra krytyka, ale ma to być komplement, po prostu dlatego, że w 1991 roku, lub w latach 90-tych, nikt nie tworzy klasycznego brytyjskiego progresywnego rocka tak dobrze jak Fish. To prawda, Internal Exile zbytnio polega na współczesnych technikach studyjnych, co daje czyste, niemal sterylne brzmienie, ale jest to właściwe dla tak precyzyjnej, manierycznej muzyki. Czasami album jest trochę zbyt manieryczny, ale duża jego część dostarcza dokładnie tego, czego potrzebują fani Fisha i Marillion - i tego, na co czekali fani starej szkoły Genesis.[2]
Adnotacje

  1. Notatki z wydania CFVP010CD od Chocolate Frog Records z 2002 roku
  2.   12Erlewine, Stephen Thomas: "Internal Exile - Review".

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
6:21
6:39
5:59
5:58
4:49
4:06
6:19
4:41
5:06

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Fish - Internal Exile1991
CD, Europa
Polydor
511049-2
Fish - Internal Exile1991
Kaseta, Polska
Polydor, PolyGram Polska
511049-4, 511 049-4
Fish - Internal Exile2002
CD, Remastering, Wielka Brytania
Chocolate Frog Records
CFVP010CD

Opinie