Fleetwood Mac - Behind The Mask (Album, 1990): oprawa graficzna przedniej okładki
Tango In The Night [1987]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Time [1995]
AlbumStudyjny6 kwietnia 1990
  • pomiędzy 1989 a 1990 rokiem
  • - The Complex (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
  • - Vintage Recorders (Phoenix, Stany Zjednoczone)
Posiadamy w sprzedaży   2  egzemplarze  tej płyty w cenie od 12.00 zł do 15.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Behind the Mask to piętnasty studyjny album brytyjsko-amerykańskiej grupy rockowej Fleetwood Mac, wydany w 1990 roku przez wytwórnię Warner Bros. Records. Materiał powstawał na przełomie lat 1989–90 i został zarejestrowany w dwóch amerykańskich studiach nagraniowych w Los Angeles oraz Phoenix. Był to pierwszy album wydany przez zespół po odejściu gitarzysty Lindseya Buckinghama. Zastąpili go Billy Burnette i Rick Vito, obaj będący gitarzystami, piosenkarzami i autorami piosenek. Fleetwood Mac stał się w ten sposób sześcioosobowym zespołem z czterema wokalistami i autorami tekstów. Piosenka "Freedom" została napisana przez Stevie Nicks wraz z gitarzystą formacji Tom Petty and the Heartbreakers, Mikem Campbellem, który dołączy do Fleetwood Mac w 2018 roku. Oryginalne wydanie tego albumu na płycie kompaktowej było jednym z pierwszych zakodowanych w formacie CD+G, który umożliwia wyświetlanie grafiki na ekranie telewizora (np. ze zdjęciami i tekstami) podczas odtwarzania muzyki.

Album nie odniósł takiego sukcesu, jak jego poprzednik, Tango in the Night, ani nie zrodził żadnych wielkich przebojów, chociaż nagranie "Save Me" znalazło się w USA w Top 40, podczas gdy "Love Is Dangerous" i "Skies the Limit" cieszyły się sporą popularnością w rozgłośniach radiowych. "Save Me" i "Skies the Limit" odniosły dużo większy sukces w Kanadzie, gdzie oba znalazły się w Top 30. Mimo, że albumowi ledwo udało dotrzeć w Stanach do Top 20, to w Wielkiej Brytanii debiutował na liście UK Albums Chart na miejscu #1 i osiągnął tam status platynowej płyty. Po wydaniu albumu i kolejnej światowej trasie koncertowej, członkowie zespołu Stevie Nicks i Rick Vito opuścili zespół, choć Nicks powróciła do niego w 1997 roku.

Okładka albumu została stworzona przez fotografa Dave'a Gortona. Stwierdził on, że grupa nie chciała pojawić się na jej przodzie, a sam Mick Fleetwood zasugerował, by zamiast tego stworzyć obraz, który "duchowo symbolizował" zespół. Okładka była nominowana do nagrody Grammy w 1991 roku za najlepszą oprawę.

Powstawanie materiału

W 1987 roku, krótko po wydaniu Tango in the Night, zespół opuścił długoletni gitarzysta, wokalista i producent Lindsey Buckingham. Na trasę koncertową zespół zrekrutował na jego miejsce Billy'ego Burnette'a i Ricka Vito. Po zakończeniu trasy, Fleetwood Mac udał się do studia, by nagrać dwa nowe utwory na składankę Greatest Hits, wydaną w 1988 roku. Nowi członkowie mieli możliwość nagrania pełnego albumu w 1989 roku, kiedy to zespół rozpoczął sesje Behind the Mask.

W poszukiwaniu nowego producenta, zespół zatrudnił Grega Ladanyi, który pracował nad kilkoma solowymi albumami Dona Henleya. Chociaż Buckingham zagrał na gitarze akustycznej w utworze tytułowym, album Behind the Mask odszedł od ozdobnej produkcji znajdującej się na wcześniejszych wydawnictwach Fleetwood Mac na rzecz rocka zorientowanego na dorosłych słuchaczy (AOR). Jak zauważyła Nicks, album ten był łatwiejszy do nagrania w porównaniu z ich innymi dziełami. Nie chodzi o to, że nie poświęciliśmy mu tyle czasu, ale raczej o to, że był to czas wysokiej wydajności, więc nie wydawało się nam, żeby to trwało za długo[1].

Odbiór krytyczny

Album otrzymał bardzo mieszane recenzje. Serwis AllMusic retrospektywnie przyznał albumowi 1,5/5 gwiazdek, najniższą ocenę spośród wszystkich albumów Fleetwood Mac, nazywając odejście Buckinghama "poważnym ciosem" dla zespołu i mówiąc, że piosenki należą do najmniej inspirujących, jakie kiedykolwiek zespół nagrał[2]. Inni krytycy chwalili jednak nowy skład. Los Angeles Times przyznał albumowi 3 z 4 gwiazdek, komentując, że bez obsesyjnie unikalnej wizji Buckinghama, grupa przyjęła zasadę "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego", a efekt końcowy brzmi jak rzeczywisty wysiłek grupy od czasów Rumours, a może nawet od Bare Trees z 1972 roku[3]. Rolling Stone ocenił płytę na 4 z 5 gwiazdek, twierdząc, że dodanie Ricka Vito i Billy'ego Burnette'a to najlepsza rzecz, jaka kiedykolwiek przytrafiła się Fleetwood Mac[4].

Adnotacje

  1. Evans, Mike (2011): "Fleetwood Mac: The Definitive History". Sterling. s. 252–253. ISBN. 978-1-4027-8630-3.
  2. Ruhlmann, William: "Behind the Mask - Fleetwood Mac | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  3. Hochman, VE (9 kwietnia 1990): "Recenzja płyty". Los Angeles Times.
  4. Berger, Arion (31 maja 1990): "Behind The Mask - Rolling Stone". Rolling Stone.

Zobacz również

Fleetwood Mac - Rumours
Rumours
Album, 1977
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Fleetwood Mac - The Hits Of Fleetwood Mac
The Hits Of Fleetwood Mac
Kompilacja, 1995
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Fleetwood Mac - Everywhere
Everywhere
Singiel, 1988
  1 za 59.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Fleetwood Mac - Behind The Mask1990
CD, CD+G, Europa
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Warner Bros. Records
7599-26111-2
Fleetwood Mac - Behind The Mask1990
Kaseta, 120µs HX-pro B NR , Europa
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Warner Bros. Records
7599-26111-4, WX 335C

Opinie

Nie jest to tak złe wydawnictwo jak twierdzą niektórzy krytycy, a pod pewnymi względami jest lepsze (w każdym razie bardziej spójne) niż Mirage. Co zabawne, jest to jedyny album Fleetwood Mac, na którym Nicks przyćmiewa McVie jako autorka piosenek. Tam, gdzie najbardziej zauważalny jest brak Buckinghama, to nie sekcja gitar, ale produkcja. Da się odczuć brak tej odrobiny ekscentryczności, którą dodawał, co sprawiło, że brzmią tylko jak przeciętny zespół AOR.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia35,000  Złota płyta
  Szwajcaria25,000  Złota płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta
  Holandia50,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta