Foreigner - Double Vision (Album, 1978): oprawa graficzna przedniej okładki
Foreigner [1977]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Head Games [1979]
AlbumStudyjny20 czerwca 1978
  • od grudnia 1977 do marca 1978 roku
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 39.00 zł  oraz w magazynie znajduje się  1  egzemplarz  w przygotowaniu do sprzedania

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Double Vision to drugi studyjny album brytyjsko-amerykańskiej grupy rockowej Foreigner, wydany 20 czerwca 1978 roku przez wytwórnię Atlantic Records. Nagrany w studiu Sound City w Los Angeles w Kalifornii między grudniem 1977 a marcem 1978 roku, był to jedyny album zespołu, którego koproducentem był Keith Olsen, a ostatnie wydawnictwo z gitarzystą basowym Edem Gagliardim, który później został zastąpiony przez Ricka Willsa. Na płycie tej pojawia się nagranie "Tramontane", które jest jedynym instrumentalnym utworem, który do tej pory ukazał się na studyjnym wydawnictwie Foreigner. Mick Jones wykonuje główny wokal w utworach "Back Where You Belong" i "I Have Waited So Long".

Double Vision był pierwszym z wielu innych albumów, w których John Kalodner z działu A&R wytwórni miał dwukrotnie wymienione swoje nazwisko wśród twórców płyty na okładce. Sformułowanie "John Kalodner: John Kalodner" powstało, gdy producent Olsen zastanawiał się, jak przypisać zaangażowanie Kalodnera w zespół i wydawnictwo. Zgodnie z tytułem i motywem podwójnej wizji, gitarzysta Mick Jones wpadł na pomysł podwojenia jego nazwiska[1].

Okładka albumu

Okładka oryginalnego, pierwszego wydania albumu została stworzona przez fotografa Normana Seeffa i przedstawiała zdjęcie zespołu w ciemnych odcieniach, z nazwą zespołu u góry i tytułem płyty małymi literami u dołu. Już druga edycja na winylu zawierała jednak zmienioną nieco grafikę. Uwidocznione zostało bardziej zdjęcie wszystkich muzyków, a na dwóch w tle nałożono pomarańczową, przezroczystą warstwę. Nazwa zespołu oraz tytuł znajdowały się już razem na górze okładki.

Notowania

Album znalazł się na #3 miejscu na liście Billboard 200 i tydzień po jego wydaniu uzyskał status platynowej płyty. Ostatecznie otrzymał certyfikat siedmiokrotnej platyny za sprzedaż ponad 7 milionów sztuk i wraz z kompilacją Records z 1982 roku jest najlepiej sprzedającym się albumem Foreigner. W Europie Double Vision wypadł już gorzej i znalazł się w pierwszej 40-tce tylko w Wielkiej Brytanii, gdzie dotarł do pozycji #32.

Głównym singlem, wydanym w czerwcu 1978 roku, był "Hot Blooded", który osiągnął #3 pozycję na zestawieniu Billboard Hot 100. We wrześniu ukazał się "Double Vision", który dotarł już do #2 miejsca tej samej listy. Była to najwyższa pozycja, jaką Foreigner osiągnął do tego momentu swojej kariery. Trzeci i ostatni singiel, "Blue Morning, Blue Day", został wydany w grudniu i wspiął się na #15 pozycję.

Odbiór krytyczny

Andy Hinds z serwisu AllMusic ocenił płytę pozytywnie i przyznał jej 4 z 5 gwiazdek. Zauważył, że Foreigner kontynuował swój styl z równie udanym, jak debiutancki album, wydawnictwem Double Vision: Nie chcąc zadzierać z dobrą formułą, zespół mądrze trzyma się wypolerowanego hard rockowego brzmienia, które uczyniło jego pierwszą płytę takim przebojem[2].

Adnotacje

  1. Fishman, Laurie: "Biography : John Kalodner". John Kalodner.com.
  2. Hinds, Andy: "Double Vision - Foreigner | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Foreigner - 4
4
Album, 1981
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Foreigner - Head Games
Head Games
Album, 1979
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Foreigner - Foreigner
Foreigner
Album, 1977
  1 w magazynie  Zobacz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Foreigner - Double Vision1978
Winyl, LP, PR-Presswell Pressing, Stany Zjednoczone
Atlantic
SD 19999
Foreigner - Double Vision1995
CD, Japonia
Atlantic
WPCR-12562
Foreigner - Double Vision
Winyl, LP, Reedycja, Europa
  1 w przygotowaniu Zobacz
Atlantic
ATL 50 476
Foreigner - Double Vision
Winyl, LP, Reedycja, Niemcy
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Atlantic
ATL 50 476

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada200,000  2 x Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone7,000,000  7 x Platynowa płyta