France Gall - Babacar (Album, 1987): oprawa graficzna przedniej okładki
Au Zénith [1985]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Double Jeu [1992]
AlbumStudyjny3 kwietnia 1987
  • w 1986 roku
  • - Studio Gang (Paris, Francja)
  • - Lark Recording Studio (Como, Włochy)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 22.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Babacar to studyjny album francuskiej artystki France Gall, wydany w kwietniu 1987 roku nakładem wytwórni Apache. Materiał został zarejestrowany w 1986 roku w studiu Lark Recording Studios w miejscowości Carimate we Włoszech oraz we francuskim Studio Gang w Paryżu. Producentem płyty był mąż wokalistki, Michel Berger. Tytuł płyty pochodzi od imienia senegalskiego chłopca Babacara Salla, którego małżeństwo poznało podczas wakacji w Afryce. Cały dochód z singla "Babacar" został przeznaczony na pomoc rodzinie dziecka.

Album ten po dzień dzisiejszy pozostaje największym sukcesem wokalistki. Zawiera sporą liczbę przebojów, w tym jej najbardziej rozpoznawalny "Ella, elle l'a" (hołd dla Elli Fitzgerald), "Évidemment" (w hołdzie Danielowi Balavoine'owi, który zmarł rok wcześniej) oraz "La Chanson d'Azima". Jedna kompozycja, "La seule chose qui compte", nie znalazła się na tej płycie. Jak wyjaśnia France Gall w swojej antologii Évidemment: To bardzo prosta piosenka z powtarzającymi się frazami, która jest pozytywna i skłania nas do znalezienia szczęścia. To hymn do życia, w pewnym sensie. Miała pojawić się na albumie Babacar, ale została usunięta w ostatniej chwili. We Francji album Babacar notował na liście przebojów przez 68 tygodni i w tym okresie zdołać wspiąć się na #2 pozycję[1]. Przebywał w top 10 również w Niemczech. Wydawnictwo uzyskało w 2001 roku status diamentowej płyty za ponad milion sprzedanych egzemplarzy[2].

Być może album Babacar nie należy do najlepszych w dorobku artystki, ale jest z pewnością najbardziej przebojowy. Wysoka jakość produkcji większości nagrań przemawia bez wątpienia na jego korzyść. Jest również z pewnego punktu widzenia najgłębszym, a nawet najbardziej osobistym albumem France Gall. Wokalistka poszła w ślady swojego męża Michela Bergera w walce z ubóstwem w Afryce. Działania te mają bezpośredni wpływ na wydawnictwo, począwszy już od jego tytułu, noszącego to samo imię co dziecko, którego ostatecznie nie wzięła pod swoje skrzydła, nad czym ubolewała do tego stopnia, że przez lata była w traumie. Minie dużo czasu, bo aż 5 lat zanim artystka, po udanym tournee w 1988 roku i przerwaniu swojej kariery, zacznie ponownie śpiewać i wyda kolejny album z nowym materiałem.

Adnotacje

  1. "Album artist 705 - France Gall". tsort.info.
  2. "InfoDisc : Les Meilleurs Ventes d'Albums "Tout Temps" (33 T. / Cd / Téléchargement)". InfoDisc.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
France Gall - Babacar1987
Winyl, LP, Europa
Apache
242 096-1
France Gall - Babacar
CD, Francja
  1 za 22.00 zł  Kup teraz
Apache
2292-42096-2

Opinie

To jest jej najlepszy album, a Evidemment jest najlepszym kawałkiem jaki wyprodukowała. Zawsze uważałem, że język francuski jest o wiele lepszym językiem dla tekstów niż angielski i ten album udowadnia dlaczego.

Jej mąż Michel Berger napisał wszystkie utwory, a ten album jest doskonałym odzwierciedleniem jego talentu pisarskiego w połączeniu z jej wyjątkowym wokalem.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Francja1,108,300  Diamentowa płyta lipiec 2001