Grace Jones - Living My Life (Album, 1982): oprawa graficzna przedniej okładki
Nightclubbing [1981]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Slave to the Rhythm [1985]
AlbumStudyjny7 listopada 1982
  • w 1982 roku
  • - Compass Point Studios (Nassau, Bahamy)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Living My Life to szósty studyjny album jamajskiej modelki, piosenkarki i modelki Grace Jones, wydany w listopadzie 1982 roku przez wytwórnię Island Records. Była to ostatnia z trzech płyt, które zrealizowała w studiu nagraniowym Compass Point Studios na Bahamach. Producentami materiału byli Chris Blackwell oraz Alex Sadkin, obaj współpracujący z nią od 1980 roku. Ze wszystkich jej wydawnictw długogrających ten jest najrzadszym, a fizyczne egzemplarze na CD są bardzo poszukiwane i często sprzedawane po wysokich cenach na rynku muzyki używanej.

Album odniósł sukces komercyjny, osiągając pozycje w Top 20 list przebojów w pięciu krajach. W marcu 1983 roku magazyn Billboard podał, że jego sprzedaż przekroczyła 400.000 egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych[1].

Historia powstawania

Grace Jones do tego momentu kariery nagrała już dwa zorientowane na reggae albumy z grupą Compass Point All Stars w studiu Compass Point Studios w Nassau na Bahamach, z najnowszym, Nightclubbing, który stał się jej dotychczas najbardziej udanym wydawnictwem. W 1982 roku wróciła do studia, by nagrać płytę, która będzie jej ostatnią ofertą w nieoficjalnej trylogii Compass Point. Tym razem artystka nagrała tylko jeden cover, "The Apple Stretching", który został pierwotnie napisany przez Melvina Van Peeblesa i użyty w broadwayowskim show Waltz of the Stork[2]. Utwór "Nipple to the Bottle" został napisany wspólnie ze Slyem Dunbarem, podczas gdy, oprócz "My Jamaican Guy", pozostałe kompozycje były wynikiem współpracy z Barrym Reynoldsem.

Tytułowy utwór "Living My Life", pomimo otrzymania limitowanego singla, został ostatecznie pominięty na płycie. Kolejne odrzuty to nagranie "Man Around the House" (autorstwa Jones i Barry'ego Reynoldsa) oraz cover "Ring of Fire" Johnny'ego Casha. Oba zostały wydane na składance Private Life: The Compass Point Sessions w 1998 roku.

Single

Piosenki "Nipple to the Bottle" i "The Apple Stretching" zostały wydane jednocześnie jako główne single. Ten pierwszy ukazał się na całym świecie, stając się bardzo popularnym utworem tanecznym w USA, a także hitem w pierwszej trójce w Nowej Zelandii. Drugi nie został natomiast wydany w Ameryce Północnej i osiągnął tylko umiarkowany sukces w Europie.

Trzy kolejne single zostały wydane równocześnie w styczniu 1983 roku, z czego "My Jamaican Guy" okazał się najbardziej udany. "Cry Now, Laugh Later", wydany tylko w USA i Kanadzie, oraz "Unlimited Capacity for Love" nie zanotowały obecności na listach przebojów.

W 2010 roku utwór "Inspiration" został zremiksowany do ponad siedmiominutowej edycji "Leroc Sportif Edit" i wydany jako jedno-ścieżkowy cyfrowy singiel w lutym[3].

Oprawa graficzna

Okładka Living My Life została opisana jako słynna, tak jak muzyka zawarta na samej płycie[4]. Podobnie jak większość prac Jones w tamtym czasie, ta została stworzona przez jej ówczesnego partnera Jean-Paula Goude'a, tym razem z dodatkowym wkładem Roba O'Connora. Przedstawia ona głowę piosenkarki, wyciętą z oryginalnego zdjęcia i przyklejoną na pustym białym tle w sposób, który nadaje jej głowie i twarzy kanciasty kształt[5]. Nad lewą brwią przyklejono kawałek taśmy lub gipsu, a czoło pokryto kroplami wody lub potu. Okładka ta, podobnie jak wiele innych projektów Goude'a tej artystki, zdobyła uznanie krytyki i od tamtej pory jest inspiracją dla innych artystów[6].

Zdjęcie zostało ponownie wykorzystane na okładce składanki z 2006 roku Colour Collection, wznowienia od wytwórni Universal Music Group (#0602498432921).

Adnotacje

  1. Leo Sacks (26 Marzec 1983): "Amazing Grace: Singer/Model Jones Aims to Alter Her Exotic Image". Billboard.
  2. Bessman, Jim (Marzec 4, 1995): "Capitol's Melvin Van Peebles Issues 1st Album in 20 Years" Billboard. s. 86. ISSN. 0006-2510.
  3. "Inspiration: Grace Jones: Amazon.co.uk: MP3 Downloads". www.amazon.co.uk.
  4. Paul Flynn: "The Apple Stretching Dummy » Reviews". www.dummymag.com.
  5. Michael Verity: "Awesome Album Covers: Grace Jones' "Living My Life"". wnew.radio.com.
  6. John Paul Thurlow: "volume 2 / Some inspiration. Grace Jones Living my life. Art direction by Jean Paul Goude. 1982". pinterest.com.

Zobacz również

Grace Jones - Slave To The Rhythm
Slave To The Rhythm
Album, 1985
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Grace Jones - Nightclubbing
Nightclubbing
Album, 1981

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Grace Jones - Living My Life1987
CD, Stany Zjednoczone
Island Records
7 90018-2
Grace Jones - Living My Life
CD, Reedycja, Niemcy
Island Records
254 753, CID 9722

Opinie

Niestety, ostatnia odsłona jej trylogii nie dorównuje swoim poprzednikom. W moim odczuciu głównymi winowajcami są mało inspirujące kompozycje, które są generalnie bardziej mainstreamowe i powinny być przekazane w bardziej kompetentne ręce. Niepotrzebnie rozwlekły "The Apple Stretching" jest szczególnie nieporadny, składa się z części, które po prostu nie pasują do siebie. Komentarz społeczny "Nipple to the Bottle" jest godny pochwały, ale jego sześć monotonnych minut wystawia na próbę czyjąkolwiek cierpliwość, podobnie jak "Cry Now, Laugh Later".

Szkoda, że pominięto różne utwory z sesji, między innymi skoczny utwór tytułowy i znakomity "Man About the House", które mogłyby dostarczyć trochę tak potrzebnej energii. Jak dla mnie, to ta szorstka cyfrowa produkcja w kilku kawałkach, jeszcze bardziej obniża jakość albumu.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Nowa Zelandia15,000  Platynowa płyta