HIM - Deep Shadows And Brilliant Highlights (Album, 2001): oprawa graficzna przedniej okładki
   Razorblade Romance [2000]
   Dyskografia
   Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
   Love Metal [2003]

   Statystyki ocen profesjonalnych krytyków

   4.5
   Ocena 4.5 / 10

   Najwyższa
   5
   Najniższa
   4
   Na podstawie 2 recenzji krytyków
   Zobacz oceny krytyków

   Informacje o płycie

   Deep Shadows and Brilliant Highlights to trzeci studyjny album fińskiego gotyckiego zespołu rockowego HIM, wydany 27 sierpnia 2001 roku. Zespół rozpoczął nagrywanie demówek jesienią 2000 roku, a producent T.T. Oksala zamierzał wydać pierwsze nagrania jako gotowy album. Po odrzuceniu płyty przez wytwórnię BMG, sprowadzono producenta Kevina Shirleya, którego styl pracy był źródłem konfliktów z muzykami. Proces nagrywania trwał jedenaście miesięcy i odbywał się w finlandzkich studiach Finnvox Studios i Crystal Sound Studios w Helsinkach oraz w Petrax Studio w Hollola. Na ostateczne brzmienie płyty miały wpływ różne zewnętrzne czynniki z branży, co doprowadziło również do wydłużenia ram czasowych, powodujących opóźnienia wydania. Końcowy jednak efekt okazał się bardziej eleganckim i popowym brzmieniem zespołu niż ich poprzednie wydawnictwa. Produkcja ta była również pierwszym albumem HIM, na którym pojawił się klawiszowiec Janne "Burton" Puurtinen (aka Emerson Burton).

   Deep Shadows and Brilliant Highlights otrzymało mieszane recenzje od krytyków, z pewnymi pochwałami dla tekstów piosenek i wokalu Ville Valo, ale większość krytykowała produkcję płyty i ogólne komercyjne brzmienie. Mimo to, album znalazł się na listach przebojów w siedmiu krajach, osiągając podium w Finlandii i Austrii, w których odpowiednio uzyskał również status platynowej i złotej płyty. Album był również pierwszym albumem zespołu, który znalazł się na Billboardzie 200 na miejscu #190. Wydano trzy single, z których wszystkie znalazły się w pierwszej dwójce w Finlandii. Trasa koncertowa promująca Deep Shadows and Brilliant Highlights była pierwszą, w czasie której zespół wystąpił w Stanach Zjednoczonych, ale jednocześnie nadwerężyła zespół do tego stopnia, że ten prawie się rozpadł.

   Materiał i brzmienie

   Ogólne brzmienie Deep Shadows and Brilliant Highlights zostało opisane jako bardziej komercyjne i "popowe" niż wcześniejsze wydawnictwa[1][2]. "Salt in Our Wounds" został według Valo celowo wybrany jako pierwszy utwór na płycie, aby spełnić oczekiwania słuchaczy, ze względu na zastosowanie pętli i innych efektów[3]. Pomimo eksperymentalnego charakteru utworów, Valo określił go jako ich "najbardziej Neil Youngowy" album. "Heartache Every Moment" został opisany przez Valo jako zawierający wszystkie istotne elementy brzmienia zespołu, w tym "Bon Jovi, i gotyckość tekstów". "Lose You Tonight" najbardziej zmienił się w trakcie całego procesu nagraniowego, gdyż pierwotnie przypominał styl doom metalowej formacji Cathedral, a ostatecznie kończąc na czymś w stylu "Bon Jovi na grzybkach". Valo porównał "In Joy and Sorrow" do "Sweet Child o' Mine" Guns N' Roses, a w utworze tym gościnnie wystąpili również Eino "Eicca" Toppinen z Apocalyptica i kompozytor Tuomas Kantelinen[4].

   Odbiór krytyczny

   Deep Shadows and Brilliant Highlights otrzymał mieszane recenzje od krytyków. Borivoj Krgin z Blabbermouth.net przyznał albumowi dziewięć z dziesięciu punktów i określił go jako najbardziej przystępną jak dotąd ofertę grupy, chwaląc autorstwo piosenek i wokal Valo, który nazwał najsilniej działającą bronią w arsenale muzycznym grupy[5]. Krgin opisał zamiar odejścia od kierunku swojego debiutu jako "rozczarowanie", ale doszedł do wniosku, że w czysto artystycznym i komercyjnym sensie, HIM stworzył logiczną kontynuację jednego z ubiegłorocznych hitów i nadal umacnia swoją reputację jako jednego z najbardziej unikalnych i spójnych rockowych zespołów.

   Thomas Kupfer z Rock Hard, który ocenił album na 6.5 z 10, skrytykował produkcję i nowe, bardziej miękkie podejście, ale pochwalił niektóre z tekstów piosenek. Na koniec nazwał album niczym więcej jak dobrym albumem popowym[1].

   Janne Flinkkilä z Rumba ocenił Deep Shadows and Brilliant Highlights na sześć z dziesięciu punktów i również skrytykował miękki styl, stwierdzając: Każdy utwór został wciśnięty w ciasny format przeboju, w którym struktury piosenek poruszają się tak przewidywalnie, jak zmieniają się pory roku. Skomentował również produkcję Shirley i Oksala jako przynoszącą astmatyczny oddech Valo w niemal komicznym zakresie. Ostatecznie Flinkkilä stwierdził, że "HIM nie stworzył złego albumu", ale w porównaniu z gotycką ponurością poprzednich albumów, Deep Shadows and Brilliant Highlights brzmi bardzo lekko[7].

   Antti J. Ravelin z AllMusic nagrodził płytę dwoma i pół gwiazdkami na pięć możliwych i określił jej brzmienie jako "zupełnie nudne", a utwory jako "bez polotu". Jako całość muzyczną ocenił Deep Shadows and Brilliant Highlights jako "straszną porażkę"[8].

   Adnotacje

   1. "Deep Shadows and Brilliant Highlights Review". Rock Hard (magazine).
   2. "Ville Valo - MAD TV Studios, Greece - 06.04.2003". YouTube.
   3. Juho K. Juntunen (2002). "HIM – Synnin viemää" s.204. WSOY
   4. Deep Shadows and Brilliant Highlights notatki z okładki płyty.
   5. "Deep Shadows and Brilliant Highlights Review". Blabbermouth.
   6. "Deep Shadows and Brilliant Highlights Review". Rock Hard (magazine).
   7. "HIM-nostalgiamatka Rumban arkistoista". Rumba.
   8. "Deep Shadows and Brilliant Highlights Review". AllMusic.

   Zobacz również

   HIM - Greatest Lovesongs Vol. 666
   Greatest Lovesongs Vol. 666
   Album, 1998
     1 za 19.00 zł  Kup teraz
   HIM - Love Metal
   Love Metal
   Album, 2003
     1 za 25.00 zł  Kup teraz
   HIM - Razorblade Romance
   Razorblade Romance
   Album, 2000
     1 za 17.00 zł  Kup teraz

   Certyfikaty i sprzedaż

   Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
     Austria20,000  Złota płyta
     Finlandia58,009  Platynowa płyta

   Góra