HIM - Love Metal (Album, 2003): oprawa graficzna przedniej okładki
Deep Shadows And Brilliant Highlights [2001]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Dark Light [2005]
AlbumStudyjny11 kwietnia 2003
 • w 2002 roku
 • - Finnvox (Helsinki, Finlandia)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 6 minut czytania

Love Metal to czwarty studyjny album fińskiego gotyckiego zespołu rockowego HIM, wydany 11 kwietnia 2003 roku przez wytwórnie BMG, Terrier Records oraz RCA. Zespół rozpoczął nagrywanie demówek do albumu na wiosnę 2002 roku, po wyczerpującym cyklu tras koncertowych do poprzedniego albumu, który prawie rozbił zespół. Podekscytowany i ożywiony nowym materiałem, HIM rozpoczął proces nagrywania materiału w studiu Finnvox Studios we wrześniu 2002 roku z producentem Hiili Hiilesmaa, który wcześniej kierował debiutanckim albumem grupy w 1997 roku. Muzycznie Love Metal charakteryzował się bardziej surowym i organicznym brzmieniem, zainspirowanym wczesnymi wpływami zespołu, co było również postrzegane jako reakcja na trudności, z jakimi borykał się podczas nagrywania poprzedniego albumu. Wokalista Ville Valo opisał Love Metal jako album, na którym HIM odnalazł swoje brzmienie. Love Metal był również pierwszym albumem zespołu, na którego okładce znalazło się głównie ich logo, heartagram, a tytuł albumu powstał już w połowie lat dziewięćdziesiątych jako opis gatunku muzycznego HIM.

Love Metal otrzymał pozytywne recenzje od krytyków muzycznych, wielu chwaliło pisanie piosenek i nazywało album powrotem do formy po Deep Shadows and Brilliant Highlights. Album znalazł się na liście przebojów w jedenastu krajach, będąc numerem jeden w Finlandii i Niemczech, gdzie później odpowiednio uzyskał status platynowej i złotej płyty. Love Metal był również pierwszym albumem zespołu, który znalazł się na liście przebojów w Wielkiej Brytanii i Francji, odpowiednio na miejscu #55 i #141. Wydano trzy single, a "The Funeral of Hearts" znalazł się na pierwszym miejscu fińskiej listy przebojów. Wideoklipy zostały wyprodukowane dla wszystkich trzech singli, z reżyserią profesjonalnego deskorolkarza i członka JackassBama Margery w dwóch z nich. Po wydaniu albumu HIM po raz pierwszy odbył tournee po Stanach Zjednoczonych, gdzie wszystkie koncerty cieszyły się kompletem publiczności.

Muzyka i teksty

Ogólne brzmienie Love Metal zostało opisane przez Ville Valo jako bardziej "organiczne" i "dynamiczne" niż niektóre z poprzednich utworów zespołu, a jednocześnie zawierające elementy ze wszystkich albumów w jednym[1]. Opisał on również album jako hołd złożony wpływom zespołu, takich jak Black Sabbath, Led Zeppelin i Iggy Pop, a także jako reakcję na trudności, z jakimi musieli się zmierzyć podczas tworzenia Deep Shadows and Brilliant Highlights[2]. Rozwinął tę myśl, stwierdzając: Po tym, co uznaliśmy za rozczarowanie z Deep Shadows and Brilliant Highlights, ponieważ w kuchni było tak wielu szefów kuchni, a chcieliśmy być zespołem [...], który kontroluje to, co robimy, a wszyscy inni mogą się chrzanić[2]. Valo określił Love Metal jako "moment przebudzenia" dla zespołu, stwierdzając: Oto czym jesteśmy i co zamierzamy zrobić[3]. Opisał również album jako punkt, w którym grupa odnalazła "tożsamość zespołu"[3].

"Buried Alive by Love" był jednym z pierwszych utworów skomponowanych na potrzeby albumu, a otwierał go riff inspirowany "Search and Destroy" The Stooges, który Valo napisał podczas trasy koncertowej Razorblade Romance[1][4]. Według Valo, utwór ten został celowo wybrany jako pierwszy utwór na płycie, aby pokazać "tę młodzieńczą, animalistyczną energię", której "brakowało" w niektórych poprzednich utworach zespołu[1]. "The Funeral of Hearts" nie był pierwotnie brany pod uwagę na płytę, ponieważ w momencie rozpoczęcia nagrywania był niedokończony[5]. Utwór został dodany w ostatniej chwili po tym, jak basista Mikko "Mige" Paananen usłyszał refren, domagając się umieszczenia go na płycie[5]. Lirycznie "The Funeral of Hearts" mówi o możliwości świętowania tego, co się ma, nawet jeśli wszystko może się skończyć[5]. Valo opisał utwór jako najbardziej przystępny, z typowo HIM-ową melodią[5]. "Beyond Redemption" został zainspirowany związkiem przyjaciela Valo i lirycznie zajmuje się ludźmi, którzy się zakochują, a potem są poza odkupieniem; nie ma odwrotu[5]. "Sweet Pandemonium" mówi o "zrozumieniu, że masz problem" i trudnościach z "rozmową o tym", podczas gdy "Circle of Fear" zajmuje się niemożnością pomagania innym ludziom bez wcześniejszego pokochania siebie[6]. "The Path" został zainspirowany legendą o Orfeuszu i znalazł się w napisach końcowych fińskiego filmu Honey Baby, podobnie jak "The Sacrament" pojawił się w filmie anime z 2007 roku Highlander: The Search for Vengeance[7].

Projekt graficzny

Projekt graficzny Love Metal został zaprojektowany przez Valo i Janne Uotila i stanowi pierwsze dominujące użycie logo zespołu - heartagramu, który został pierwotnie zaprojektowany przez Valo w 1996 roku, w swoje dwudzieste urodziny[2][8]. Według Valo, umieszczenie heartagramu na okładce zostało wykonane jako oświadczenie woli [...]. Muzycznie, wizualnie i ideologicznie, jak również aby "przekazać symbol"[2][3]. Termin "love metal" został wymyślony przez zespół w późnych latach dziewięćdziesiątych jako odpowiedź na trudności ludzi w klasyfikowaniu jego muzyki i został wybrany jako tytuł albumu, aby wyjaśnić fanom, co ten termin oznacza. Valo stwierdził: Kiedy ktoś zapyta "czym jest love metal", możemy mu dać album[1].

Odbiór krytyczny

Love Metal otrzymał pozytywne recenzje od krytyków. Mape Ollila z serwisu Imperiumi przyznał mu ocenę 8.5 na 10 i pochwalił stałą jakość materiału, a także pisanie utworów. Swoją recenzję zakończył stwierdzeniem: W Finlandii jest wiele zespołów goth popowych, które robią to samo, ale Love Metal po raz kolejny udowadnia, że HIM jest o krok przed wszystkimi[9]

Thomas Kupfer z Rock Hard również pochwalił konsekwentne pisanie piosenek na albumie i przyznał mu 8.5 na 10. Uznał również Love Metal za powrót do formy po Deep Shadows and Brilliant Highlights, nazywając go "wyzwoleniem" po wcześniejszych trudach zespołu[10].

Lance Teegarden z PopMatters przyznał albumowi 8 na 10 i pochwalił jego motywy, ciężkie, aczkolwiek harmonijne brzmienie, lamenty na temat miłości, śmierci i przebaczenia[11]. Skrytykował jednak pisanie piosenek jako formułę, ale zakończył swoją recenzję stwierdzeniem: nikt nie robi całego gotyckiego rocka tak przekonywająco, jak to teraz HIM[11].

W 2017 roku, Valo określił Love Metal najlepszym albumem zespołu, stwierdzając: Znaleźliśmy brzmienie zespołu, a ja odnalazłem siebie. Deklarację zespołu o tym, kim jesteśmy[12]. Magazyn Loudwire później sklasyfikował Love Metal jako drugi najlepszy album HIM, określając go jako poprawę w stosunku do Deep Shadows and Brilliant Highlights oraz jako album, na którym zespół naprawdę odnalazł swoje brzmienie, które posunęło go do przodu w ciągu następnej dekady[13]. Z drugiej strony, Kaaoszine sklasyfikował Love Metal na siódmym miejscu w dyskografii grupy, nazywając go "dobrym zbiorem utworów", ale ogólnie "męczącym"[14].

Adnotacje

 1.   1234"Ville Valo 2003 Love Metal Interview (1/2)". YouTube.
 2.   1234"HIM – Loud Legacy documentary". YouTube (2015-02-25).
 3.   123Metal Hammer Presents HIM: Tears On Tape. Metal Hammer. s. 20.
 4. "Ville Valo 2003 Love Metal Interview (2/2)". YouTube.
 5.   12345"HIM - VILLE VALO unplugged & interview - ONYX.tv Schattenreich 2003". YouTube.
 6. "Ville Valo interview & chat at T-Music". YouTube.
 7. "Ville Valo interview from Digital Versatile Doom". YouTube.
 8. "Ville Valo 2003 [email protected]". YouTube.
 9. Tulokas, Anne (29 kwietnia 2003): "Recenzja płyty". Imperiumi.
 10. Kupfer, Thomas: "Recenzja płyty" Rock Hard (192).
 11.   12Staff, PopMatters (1 marca 2005): "H.I.M.: Love Metal - PopMatters". PopMatters.
 12. "Jäähyväiset HIMille – Ville Valo kertoo, miksi Suomen suurin rockyhtye lopettaa ja mitä siitä seuraa". Helsingin Sanomat (2017-07-02).
 13. "HIM Albums Ranked". Loudwire.
 14. "Tuotanto ruodinnassa: HIM". Kaaoszine.

Zobacz również

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
HIM - Love Metal2003
CD, Edycja limitowana, Digipak, CD-Extra, Niemcy
RCA, GUN Records, BMG Berlin Musik, Supersonic Records, Terrier Records
82876 505102
HIM - Love Metal2003
CD, CD-Extra, Niemcy
BMG Berlin Musik GmbH
82876 505092

Opinie

Powinni poważnie nakłonić kogoś innego do produkcji swoich albumów, ponieważ NAPRAWDĘ są źle zrobione. Chociaż na tym nie jest jeszcze tak tragicznie jak na pozostałych. Albumy nie łączą się ze sobą, a to co mi się w nich podoba to jedynie pojedyncze utwory, bo nie daję rady przesłuchać całej płyty. Poza tym, za dużo jest niepotrzebnego jęczenia głupimi piosenkami. Mogliby spróbować innego podejścia do miłości, bo robi się bardzo paskudnie.

Ulubione utwory: The Sacrament i Buried Alive by Love

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Niemcy100,000  Złota płyta
  Finlandia49,231  Platynowa płyta
  Rosja20,000  Platynowa płyta